Domů
Vodík
Evropská komise a dodavatelé elektrolyzérů plánují velkovýrobu obnovitelného vodíku v EU
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

Evropská komise a dodavatelé elektrolyzérů plánují velkovýrobu obnovitelného vodíku v EU

Výroba obnovitelného vodíku v Evropě se má do roku 2030 výrazně zvýšit. Minulý týden se na tom shodli eurokomisař pro vnitřní trh a šéfové evropských výrobců elektrolyzérů. Ve společném prohlášení odvolávajícím se na návrh plánu pro zajištění nezávislosti na ruském plynu s názvem REPowerEU nastínili ambici stát se světovým lídrem v oblasti environmentálně šetrných technologií.  

Desetinásobek výroby elektrolyzérů do roku 2025

5. května 2022 se v Bruselu uskutečnil summit mezi eurokomisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem a 20 šéfy klíčových evropských společností zaměřených na výrobu elektrolyzérů. Záměrem setkání byla diskuse o přípravě podmínek pro naplnění ambicí plánu RePowerEU, který cílí mimo jiné na rozšíření výroby obnovitelného vodíku v EU.

Právě obnovitelný vodík, také nazývaný zelený, má sehrát klíčovou roli při zajištění udržitelných dodávek energie a nezávislosti na ruském zemním plynu.

Obě strany na summitu podepsaly společné prohlášení, ve kterém se zavázaly ke zvýšení stávající výroby elektrolyzérů čítající 1,75 GW ročně na 17,5 GW do roku 2025. Součástí společné iniciativy je rovněž dosažení lokální produkce zhruba 10 milionů tun obnovitelného vodíku ročně a importu dalších 10 milionů tun vodíku do roku 2030.

Tento cíl si vyžádá výrazný nárůst výroby samotných elektrolyzérů, a to až na 25 GW za rok. Celkový výkon elektrolyzérů v EU by na konci desetiletí měl dosahovat mezi 90–100 GW. Pro jeden z nejvýznamnějších segmentů v oblasti výroby obnovitelného vodíku se jedná nejen o bezprecedentní výzvu, ale i významnou tržní příležitost.

 „S plánem RePowerEU jsme zdvojnásobili náš cíl na výrobu vodíku v EU na 10 milionů tun do roku 2030. To si vyžádá velké množství elektrolyzérů na produkci vodíku. Evropští výrobci elektrolyzérů jsou světoví technologičtí lídři. Dnes se zástupci průmyslu shodli na desetinásobném navýšení výroby elektrolyzérů v Evropě, aby mohlo být dosaženo cílů stanovených v RePowerEU. Komise je odhodlána podpořit toto nezbytné navýšení výrobní kapacity řadou podpůrných opatření,“ oznámil Breton.

Pilíře pro naplnění stanovených cílů

Společné prohlášení zahrnuje 3 pilíře. První pilířem je vytvoření podpůrného regulatorního rámce a zavázání se k dodržení ambiciózních cílů stanovených ve Směrnici o obnovitelných zdrojích (RED II)Nařízení o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva (AFIR).

Druhý pilíř podtrhává význam usnadnění přístupu k finančním nástrojům jako je Inovační fond pro výrobce bezemisních technologií včetně elektrolyzérů.

Třetím pilířem je zesílení integrace dodavatelských řetězců, robustní podpora vědecko-výzkumných aktivit a zajištění dostupnosti nezbytných komponent a surovin z hlediska jejich včasného dodání a ceny.

Evropská komise uspořádala tento summit ve spolupráci s asociací Hydrogen Europe pod záštitou Evropské aliance pro čistý vodík. Aliance sdružuje bezmála 1600 evropských hráčů na poli vodíku z veřejného, soukromého, vědecko-výzkumného a akademického sektoru a z řad občanské společnosti.

Jejím záměrem je plošné nasazení vodíkových technologií a vytvoření provázaných vodíkových hodnotových řetězců napříč Evropou s důrazem na obnovitelný vodík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Rejpal
10. květen 2022, 01:38

Pokud se bude s el. energie vyrábět vodík pak to povede k tomu ,že současné ceny el. energie nebudou klesat a do ceny plynu se bude počítat i enormní cena vodíku. To je podpoří další pád životní úrovně občanů.

Jan Veselý
10. květen 2022, 10:27

Máte to celé úplně blbě. Ty elektrolyzéry ušetří OBLUDNĚ VELIKÉ množství zemního plynu, který je dnes používaný jako zdroj vodíku v chemické výrobě. Nižší poptávka je geopoliticky výhodná a trvalá likvidace významné části trhu pro zemní plyn povede zcela zákonitě k poklesu jeho ceny.

nikdo
11. květen 2022, 20:48

Pokud by šlo jen o to že si podnik pro svou výrobu vyrobí vodík pomocí elektrolyzéru tak by to bylo rozumné ale v tom článku píší i o dovozu vodíku což znamená postavit produktovody a možná i tankery, skladovací kapacity atd... a to už se prodraží.

Ladislav Novák
12. květen 2022, 09:58

Elektrolyzéry hlavně spotřebují obrovské množství energie na výrobu vodíku, víc, než je jeho použitím možno získat zpět. S plynem to nijak nesouvisí. Zemní plyn se dá používat jako palivo nezávisle, bez zbytečné výroby vodíku. Právě u výroby vodíku z metanu je dobře vidět, jak je jeho výroba pro energetické účely zbytečná a drahá.

nikdo
10. květen 2022, 23:35

Fajn ale bez dotací, ať si to zaplatí firmy které to potřebují. Pokud je tato technologie životaschopná prosadí se sama.

Milan Bačík
11. květen 2022, 00:29

To chce klid. Lidi si budou zase vařit na kamnech, kde se bude topit dřívím. Koupat se každý den je taky buržoazní přežitek. A mít doma vytopeno na 21 stupňú, když stačí 16? Zelený pokrok nezastavíte.

Ladislav Novák
11. květen 2022, 23:47

Další GIGANTICKÝ "ZELENÝ" TUNEL do kapes daňových poplatníků. Extrémně drahá výroba, uskladňování i přeprava, jenomže vodík, ať už mu věřící říkají zelený nebo jen bez přívlastku, se svými fyzikálními vlastnostmi pro běžné používání nehodí. Za dotace, které zkorumpovaní politici na tyto pseudozelené cíle prosadí, by měli zavést doučování zelených aktivistů základům fyziky, chemie, ekonomie, biologie a k tomu ještě kupecké počty.

Velmi dobře je problematika rozepsána v článku "Švindl s vodíkem"

https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/energetika-svindl-s-vodikem.A220424_115424_p_ekonomika_wag

Autor: Paul Homewood

S laskavým svolením eike.de přeložil P. Zinga

https://www.telegraph.co.uk/business/2022/04/16/great-hydrogen-swindle-green-gas-not-seems/

https://wattsupwiththat.com/2022/04/17/the-green-hydrogen-swindle/

Ladislav Novák
12. květen 2022, 09:53

Zatím na extrémně energeticky náročnou výrobu vodíku nemá nikdo dostatek energie. Takže pokud dnes někdo vyrábí vodík elektrolýzou, jede nejspíš na fosilní paliva. To se určitě vyplatí... :-) Žádný "zelený vodík" neexistuje. To je jen propagandistická nálepka na produkt, který nutně vyžaduje masívní dotace, aby se prosadil v souladu s ideologií Green Dealu.

Stačí si vyhledat článek "Švindl s vodíkem", tam je princip "prosazování nepoužitelného" dobře vysvětlen. :-)

Vojvodik Petr
9. květen 2022, 22:11

Německý dotovaný byznys to je.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se