Domů
Vodík
Lipská burza vyvinula ve spolupráci s partnery první evropskou obchodní platformu pro trh s vodíkem
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

Lipská burza vyvinula ve spolupráci s partnery první evropskou obchodní platformu pro trh s vodíkem

Vodík
1 komentář
1. červenec 2023, 12:49
Lukáš Lepič

Evropská energetická burza (EEX) vyvinula platformu pro budoucí technickou realizaci prodejních aukcí a dalších nástrojů obchodování s vodíkem a jeho deriváty. Platforma je určena vládním i komerčním subjektům a její zřízení má podpořit rozvoj mezinárodního trhu. Zprostředkovatelem na trhu se stane společnost dotovaná Spolkovým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu – Hydrogen Intermediary Company GmbH (HINT.CO).  

EEX dnes podepsala předběžné ujednání se společností HINT.CO, dceřinou společností KHGlobal Foundation. Podle podmínek dohody umožní EEX společnosti HINT.CO provádět aukce vodíku z obnovitelných zdrojů a jeho derivátů, jako je čpavek, metanol a letecké palivo. Platforma umožní konkurenční, transparentní a nediskriminační formát aukcí a usnadní uvedení vodíku z obnovitelných zdrojů na trh nákladově efektivním způsobem.

Peter Reitz, generální ředitel EEX, zdůraznil význam tohoto vývoje pro burzu: "Vodík hraje ústřední roli v modernizaci a dekarbonizaci našeho průmyslu. Zřízení obchodní platformy je důležitým milníkem pro integraci vodíku na trh. Přístup H2Global je uznáván v rámci EU a nabývá na významu i v celosvětovém měřítku, což umožňuje vytvořit likvidní trh se silnými cenovými signály pro vodík z obnovitelných zdrojů."

"Je to dokonalá shoda: My máme potřebný objem vodíku, abychom mohli dát výrazný impulz nárůstu trhu prostřednictvím aukcí, zatímco EEX má know-how a odborné znalosti, které zaručují hladký průběh aukcí na straně prodeje ve spolupráci. Naším společným cílem je vytvořit konkurenceschopný evropský cenový signál pro vodík a jeho deriváty s globálním dopadem. Spolupráce dále posiluje účinnost nástroje H2Global," dodává Timo Bollerhey, generální ředitel společnosti Hintco.

Kromě platformy EEX zveřejnila v předchozích měsících první index pro zelený vodík (HYDRIX), který uvádí cenu vodíku v EUR za MWh. To má napomoci cenovému srovnání s cenou elektřiny a plynem. EEX taktéž byla jedním z hlavní aktérů při vytváření Vodíkové pracovní skupiny. Platforma funguje od roku 2020, jejími členy je více jak 50 partnerů z vládního i soukromého sektoru a mimo jiné se soustředí na vytvoření garantované certifikace různých typů vodíku.

Nástroje H2Global mají nastartovat mezinárodní trh s vodíkem

Mechanismy vyvíjené H2Global Foundation, která je partnerem EEX, umožňují nákup a prodej obnovitelného vodíku nebo vodíkových derivátů na základě výběrového řízení. Hlavním nástrojem jsou dlouhodobé kupní smlouvy na dobu až 10 let, které výrobcům poskytují dosud chybějící investiční jistotu. Na straně poptávky se naopak počítá s uzavíráním krátkodobých prodejních smluv.

Celý mechanismus by měl fungovat podobně jako rozdílové kontrakty (CfD). Rozdíl mezi cenou nabídky a cenou poptávky bude kompenzován dotacemi z veřejných zdrojů. Spolkové ministerstvo pro tento účel již vyhradilo 900 milionů EUR. Očekává se, že tato částka se během roku 2023 dále navýší.

Kombinace těchto dlouhodobých kupních smluv s HINT.CO jako státem podporovaným odběratelem poskytuje nezbytnou investiční jistotu pro uvolnění rozsáhlých investic. Následkem by měl být katalytický účinek pro rozmach vodíkového hospodářství.

První výběrová řízení pod taktovkou H2Global na nákup derivátů zeleného vodíku z mimoevropských zemí byla zahájena v prosinci 2022.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Novák
1. červenec 2023, 22:39

Odhaduji, že cena kolem minus 500EUR/MWh, která pro zítřejší odpoledne vzešla z dnešních obchodů, je projevem manipulativní síly této vodíkové lobby. Ještě párkrát, a někdo "vypočítá", že se ty elektrolyzéry na přebytky vyplatí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se