Domů
Vodík
Macron přislíbil další finance pro vodík. Francie toto odvětví podpoří do roku 2030 téměř 9 mld. eur
Zdroj: H2FUTURE

Macron přislíbil další finance pro vodík. Francie toto odvětví podpoří do roku 2030 téměř 9 mld. eur

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý oznámil, že Francie poskytne dalších 1,9 miliardy eur na podporu rozvoje bezuhlíkové a ekologické výroby vodíku. V kombinaci s prostředky oznámenými ve francouzské vodíkové strategii tak celková národní podpora dosáhne do roku 2030  přibližně 9 miliard eur.

Oznámení o dodatečných finančních prostředcích ve výši 1,9 miliardy eur na zelený vodík učinil Macron během návštěvy francouzského výrobce elektrolyzérů a technologií palivových článků Genvia v Béziers. Podnik získá rovněž 200 milionů eur na svůj výzkum vodíkových technologií.

Další finance na rozvoj vodíkových technologií poskytne v říjnu představený plán nesoucí název „Francie 2030“ na podporu energetiky a dalších odvětví. Jedním z cílů plánu je pomoci Francii stát se vodíkovým lídrem, do roku 2030 disponovat nejméně dvěma továrnami na výrobu elektrolyzérů, velkovýrobou vodíku a dalších souvisejících technologií.

"V rámci plánu Francie 2030 budeme investovat téměř 2 miliardy eur do vývoje ekologického vodíku. Je to bitva o životní prostředí, o pracovní místa a o suverenitu naší země, kterou hodláme vést," napsal Macron po návštěvě na Twitteru.

Podle informací francouzské vlády bude pro rozvoj vodíkového odvětví do roku 2030 k dispozici celkem 8,9 miliardy eur (cca 225 miliard korun). Země počítá do roku 2030 s elektrolyzéry o instalovaném výkonu cca 6,5 GW.

Žádná jiná evropská země zatím nepředstavila takto ambiciózní plán. Výroba tohoto vodíku byla navíc označena jako "bezemisní", což naznačuje, že energie pro elektrolyzéry bude pocházet buď z obnovitelných zdrojů energie, nebo z francouzských jaderných elektráren.

Komentáře

(1)

Miroslav Ka

21. listopad 2021, 13:39

Výhoda výroby vodíku je i politická - každá země si vodík může vyrobit sama, v množství, které potřebuje - dá se tím alespoň částečně snížit závislost na ruském plynu a hlavně na rozmarech pana Putina. Až napadne pobaltské státy, bude dodávat plyn jen zemím, které anexi neodsoudí, ale naopak ji potvrdí jako odůvodněnou... Čím dříve nahradíme ruský plyn čímkoliv jiným, tím lépe pro Evropu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.