Domů
Vodík
Německo zakáže od roku 2024 kotle na fosilní paliva
emise, lokální vytápění. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Německo zakáže od roku 2024 kotle na fosilní paliva

Německá vláda schválila návrh zákona, podle něhož musí od roku 2024 nové topné systémy využívat alespoň z 65 % energii z obnovitelných zdrojů. Toto kritérium fakticky splňují pouze tepelná čerpadla, hybridní tepelná čerpadla s fosilní zálohou, dálkové vytápění či kotle na biomasu.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck prohlásil, že Německo musí co nejdříve začít s výměnou svých topných systémů v budovách a domácnostech, jak informoval server Euractiv. Reagoval tím na fakt, že země velmi zaostává v oblasti čistého vytápění, například ve srovnání s Francií, Dánskem a Finskem.

Německo je při výrobě tepla velmi závislé na fosilním plynu a jiných fosilních palivech. Vytápěno je jimi kolem 30 milionů domácností. Opatření má snížit emise CO2 a zároveň ulevit občanům díky snížení lokálního znečištění ovzduší.

Německá vláda proto zavádí povinnost, že nové topné systémy od roku 2024 musí využívat alespoň 65 % obnovitelné energie. To v podstatě diskvalifikuje plynová topidla. Podpořena budou pak především tepelná čerpadla. Plán německé vlády je od roku 2024 nainstalovat půl milionu tepelných čerpadel ročně, přičemž v roce 2022 jich bylo instalováno přibližně 200 tisíc.

Umožněna bude nadále instalace nových plynových topných systémů s požadavkem, že od roku 2030 budou provozovány na udržitelný biometan, zelený vodík nebo jiné zelené plyny a bude prokázán trvalý nákup nejméně 65 % zelených plynů.

Role vodíkového vytápění  zůstává kontroverzní, řada odborníků jej odmítá s odůvodněním, že je v současné podobě příliš drahé. I tak ale vláda umožní domům, které chtějí přejít na vodík, určitou podporu získat. Vodík ale prozatím představuje pro budovy a domácnosti drahou alternativu.

Berlín se také obává, že pokud se vodík bude používat k vytápění, kde existují jiné způsoby, jak snížit emise, nebude ho pak dostatek pro odvětví, která nelze dekarbonizovat přechodem na elektřinu. Jde například o výrobu cementu nebo chemikálií.

Zavedení systému podpory

Společně s oznámením o odklonu od starších typů kotlů vláda oznámila i spuštění finančních nástrojů, které mají v přechodu na čistší technologie pomoci. Například tepelná čerpadla jsou totiž sice levná na provoz, ale jejich pořizovací cena je často dražší než alternativy na fosilní paliva.

Kromě základní podpory ve výši 30 % budou pro ty, kteří pět let před koncem životnosti topného systému přejdou na čisté vytápění, k dispozici i další finanční prostředky, které pokryjí dalších 20 % investice. Na dalších 20 % budou mít nárok také občané, kteří se ocitnou ve finančních potížích.

Ti, kteří přejdou na plně elektrické tepelné čerpadlo namísto čerpadla s využitím fosilních paliv, získají dalších 10 % podpory. Vláda zároveň nabídne nízkoúročené půjčky. Podporu při výměně kotle nyní nabízí i Česko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Martin
3. květen 2023, 08:42

Jestli to ti šílenci fakt myslí vážně, tak doporučuju všem plynové kotle, pže to bude suverénně nejlevnější zdroj energie

Jimi
3. květen 2023, 11:57

A bude, když zároveň chce Německo odbourat uhlí a plynem krýt OZE? A jelikož zakážou od příštího roku plynové kotle, tak všechno teplo pojede z TČ a zároveň tlačí elektromobily.

Takže když bude foukat a svítit (loni ~45% celkové elektřiny), bude TČ levné, ale zbytek času bude elektřina tak drahá jak plyn (ještě navíc - účinnost plyn. kotle ~96%, COP TČ 3-4, účinnost plynové elektrárny obyčejné okolo 50% (čili TČ 2x výhodnější), paro-plynové až do 65%(TČ až 2,6x výhodnější)).

Jenomže plynový kotel bude drahý celoročně.

Emil
3. květen 2023, 12:38

To je hodně zjednodušená úvaha.

- nepočítá s rozdílnými pořizovacími náklady na kotel a čerpadlo

- počítá pouze cenu komodity a nikoliv konečnou cenu elektřiny a plynu včetně distribučních a jiných poplatků

- značně nadhodnocuje skutečnou účinnost plynových elektráren, na pokrytí špiček se totiž používají elektrárny s otevřeným cyklem, kde je účinnost podstatně nižší než 50 nebo dokonce 65 %, které ve skutečnosti nedosahují ani ty nejlepší paroplynové elektrárny

- nepočítá se ztrátami v přenosu a distribuci

- při nízkých teplotách, kdy je spotřeba elektřiny nejvyšší, je spotřeba TČ nejvyšší, účinnost nejnižší, a v tu dobu se taky vyrábí elektřina s nejnižší účinností

Baton David
3. květen 2023, 10:42

a výhledově uvažují o zákazu zpívat a poté i zákazu myslet

Michal K.
3. květen 2023, 12:09

kdeze, myslenie nebude treba vypinat. to sa uz vyplo spolu s poslednymi jadrovymi elektrarnami.

Aleš Vanga
3. květen 2023, 10:56

Vzhledem k tomu, že v Německu roku 2022 pocházela elektřina z OZE jen z 49,8 % (a to ještě měli jádro), tak budou patrně zakázána i tepelná čerpadla.

Tak to vážně nevím, co budou Němci v zimě dělat - asi budou odlétat do teplých krajin.

Ivan
3. květen 2023, 14:27

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

zrovna árijci si to můžou dovolit, odletět někam... ta chudší část populace evropy bude mít problém
.

richie
4. květen 2023, 19:25

Tu len chcemn podotknut na jednu skutocnost .. a to ze tych uvedenych 49,8% (hodnotu samotnu som nekontroloval) predstavuje podiel vyrobenej EE v Nemecku, nie vsak spotrebovanej, pretoze ked priali podmienky vyrobe OZE, tak Nemecko vo velkom vyvazalo (lepsie povedane tlacilo do prenosobky susedom co to dalo)- teda znacnu cast takto vyrobenej EE nespotrebovali a hned ako vyhodne podmienky skoncili (alebo takmer pravidelne v rannych a vecernych spickach) zas EE dovazali, pricom tato dovezena EE bola prevazne z inych ako OZE zdrojov .. teda osobne som na pochybach ci pomer doma spotrebovanej EE prekrocil hodnotu 40%

Jenyk
3. květen 2023, 15:54

Kdy jim konečně zakážou dýchat? Dýcháním lidstvo vyprodukuje cca. 7 procent svých emisí CO². Zákazem dýchání bychom emise CO² vyřešili definitivně.

JVr
4. květen 2023, 09:42

Já myslím, že dýchání je ještě OK, ale měli by si Nemci zakázat prdět, protože CH4 je mnohem více skleníkový jak CO2.

Navíc když už zakazujeme chovat skot, protože prdí a produkuje CH4, měli bychom měřit stejným metrem a zakázat to i sobě. Za každý prd bude pokuta a měřit se to bude speciálním spodním prádlem se zabudovanými detektory CH4.

* Joke *

richie
4. květen 2023, 19:28

no do **** .. ked uz ste to tu napisal, tak je velke riziko ze sa toho niekto realne chyti .. uz to vidim, ako niekto zada AI vypracovanie referatu na mozne uspory a tato pri resersi internetu aplikuje podobne "rady"

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516