Domů
Vodík
Platts: Náklady na výrobu uhlíkově neutrálního vodíku aktuálně činí 1,7 až 8,3 USD/kg
Vodíková palivová nádrž
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Platts: Náklady na výrobu uhlíkově neutrálního vodíku aktuálně činí 1,7 až 8,3 USD/kg

Vodík
19 komentářů
18. prosinec 2021, 13:21
Jan Budín

Analytici z S&P Global Platts začali vyhodnocovat ceny uhlíkově neutrálního vodíku v šesti oblastech světa. Z prvních dat vyplývá, že nejlevnější je aktuálně výroba tohoto vodíku v USA a Austrálii. Naopak nejdražší v severozápadní Evropě.

Platts uvedl, že uvedená analýza nákladů na výrobu uhlíkově neutrálního vodíku uvažuje s vodíkem, při jehož výrobě nevznikají emise CO2 nebo jsou tyto emise zachycovány či kompenzovány.

„Naše nové vyhodnocení cen uhlíkově neutrálního vodíku bude vyjadřovat především hodnotu molekuly vodíku, a to bez ohledu na způsob výroby nebo barvu,“ uvedl Alan Hayes z Platts.

První výstupy byly publikovány 9. prosince a ukázaly na již nyní významné regionální rozdíly. Nejnižší náklady na výrobu uhlíkově neutrálního vodíku byly identifikovány ve Spojených státech amerických, a to 1,7 USD/kg. Zhruba dvojnásobné náklady na výrobu bezuhlíkového vodíku jsou aktuálně podle Platts v Austrálii.

Ze šesti analyzovaných oblastí světa (Kalifornie, východní pobřeží USA, Austrálie, Blízký východ, Dálný východ a severozápadní Evropa) byly nejvyšší náklady na výrobu uhlíkově neutrálního vodíku odhadnuty pro severozápadní Evropu, a to 8,3 USD/kg (zhruba 7,35 EUR/kg nebo 184 EUR/MWh).

„S tím, jak energetický přechod získává momentum, potřebují účastníci trhu, vlády, průmyslové podniky a investoři důvěryhodnou a nezávisle odhadnutou cenu, která odráží hodnotu vodíku jako komodity, aby mohli činit informovaná obchodní a investiční rozhodnutí a řídit svá rizika,“ uvedl Platts.

Podle databáze projektů Platts by do roku 2030 mohla být ve světě uvedena do provozu zařízení na výrobu uhlíkově neutrálního vodíku s celkovou roční výrobní kapacitou kolem 20 milionů tun. Pro srovnání, vodíková strategie EU cílí na roční výrobu zeleného vodíku ve výši 10 milionů tun ročně do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
maly jarda
18. prosinec 2021, 17:12

Takže američtí analytici zanalizovali že se jim vůbec nelíbí že by si Evropa vyráběla zelený vodík (a tudíž nepotřebovala americký zemní plyn) a snaží se vše zesabotovat v zárodku evidentně lživými studiemi .

(je evidentní že zelený vodík by se vyráběl když by byl v síti přebytek elektrické energie z větrných elektráren , jinými slovy náklady na výrobu zeleného vodíku by byly (vyjma investic do zařízení které jsou konstatní všude) víceméně nula ... to očividně tito "nezávislí analytici" zapomněli zahrnout do svých "nezávislých analýz")

miro novak
18. prosinec 2021, 17:48

takze ked upeciem chlieb a o 4. hodine rano on nema nikto zaujem, takze ma nulovu predajnu cenu, takze som ten chlieb upiekol s nulovymi nakladmi?

Co sa na stare kolena nedozviem za mudrosti? Treba si nastudovat a nalezite pochopit nieco ako LCOE.

maly jarda
18. prosinec 2021, 22:30

cela pointa zeleneho vodíku je přemenit elektrickou energii v době přebytku na něco (zelený vodík) který může být distribuován a spotřebováván v mnohem delším časovém období(dnů, týdnů) než elektřina která musí být spotřebována (nebo uložena) okamžitě

miro novak
19. prosinec 2021, 11:59

takze ty veris obedom zadarmo, vlakom zadarmo, elektrine zadarmo.

Jiří
19. prosinec 2021, 13:58

To by bylo hezké, kdyby ta přeměna fungovala s 90% účinností, takhle je to ale naprosto k ničemu.

Pokud budeme mít FVE se špičkovým výkonem 2x převyšujícím maximální odběr, budou přebytky asi tak 10 %, do toho započítejte konverzi el->h2->el a vyjde vám, že získáte navíc pouhá 3 % z instalované kapacity FVE. To je lepší ty přebytky zahodit, než investovat spoustu peněz do jejich řešení.

Emil
18. prosinec 2021, 17:55

To očividně zahrnout nezapomněli, protože kdyby ten "přebytek" měl nějaké využití, třeba v těch elektrolyzérech, tak už by to náhle nebyl přebytek a rozhodně by nulovou cenu neměl.

maly jarda
19. prosinec 2021, 20:02

Samozřejmě že je to pravda , pointa je ta že náklady na pořízení a instalaci zařízení na výrobu tzv. zeleného vodíku jsou všude stejné , to co je rozdílné je cena elektřiny , a pokud výroba zeleného vodíku vycházi na 1,7 USD/kg v USA a Austrálii tak to znamená že lze projektovat cenu zeleného vodíku na 1,7 USD/kg a méně pokud je cena elektřiny v Evropě stejná nebo nižší než v USA a Austrálii ,což je mnohem častěji v síti s velkými výkyvy směrem dolu i nahoru ,což je výsledek německé energetické politiky

Emil
19. prosinec 2021, 20:35

Samozřejmě to není pravda, pointa je ta, že cena zeleného vodíku se neodvíjí od ceny elektřiny v síti. Odvíjí se od ceny elektřiny zeleného zdroje, která je logicky nižší v lokalitách s lepšími podmínkami než s horšími, a proto je levnější v USA a Austrálii než v Německu.

Zelený vodík lze vyrábět pouze ze zeleného zdroje a nikoliv z anonymní elektřiny nakoupené na burze, takže burzovní ceny nejsou pro cenu vodíku vůbec rozhodující.

maly jarda
19. prosinec 2021, 21:22

" cena zeleného vodíku se neodvíjí od ceny elektřiny v síti" tady se očividně nikdy neshodneme

Josef
19. prosinec 2021, 00:27

Máte elektrárnu , která dává elektřinu za 3kč kWh když 30% času bude dodávat za cenu blízkou nule pak zbytek času bude reálná cena ne 3 kč, ale cca 4kč. Cena vodíku není proto nízká, ale ve skutečnosti je enormní, protože cena el. energie je vysoká pořád stejně někdo totiž ty reálné náklady musí nakonec zaplatit. Zkuste si představit že máte FV elektrárnu s baterií třeba 10kW instalaci cena něco kolem 650 000 korun roční výroba cca 9,6MWh. Pokud budete mít úvěr na 4% na 15 let pak zaplatíte zhruba 60 000 korun ročně za úvěr. Cena za 1kWh je tedy 6,2kč je to reálná cena kdy za 15 let vyděláváte. Je v tom všechno. Když z toto uděláte vodík pak máte dejme tomu 60% účinnost pak jen energeticky máme náklady něco kolem 18 USD. Tvrzení že jsou 10x menší není reálné bubou nižší pokud budete mít velkou instalaci bez baterie to jistě ano ale stejně to bude raketa domy s tím vytápět nebude možné a pokud se nainstaluje tolik FV el. že po část dne v létě nebude el. energie prodejná za reálné ceny pak vzrostou ceny v ostatní době vždy ty náklady někdo musí zaplatit.

maly jarda
19. prosinec 2021, 04:55

ale cena el. energie není vysoká pořád, když fouká tak je v celé Evropě elektřiny přebytek a nikdo neví co s ní , prodává se někdy téměř za nulu ,hlavně když to někdo odebere , to tihle američtí "analytici" počítají cenu výroby zelenho vodíku z celého průměru ceny elektřiny a pak jim z toho vycházejí účelové desinformace

Emil
19. prosinec 2021, 09:58

Nevycházejí jim z toho účelové desinformace, těch hodin kdy je elektřina zadarmo je tak málo (jednotky procent), že vyrábět vodík jen z těchto "přebytků" nedává ekonomický smysl. Elektrolyzér je drahé zařízení, které se nevyplatí provozovat pár dní v roce.

Mart
20. prosinec 2021, 11:15

Můj odhad je že cenu vodíku v Evropě prodražuje právě nedostatečné využití elektrolyzérů nebo vysoká cena energie v případě dostatečného využití. Ekonomicky to vyjde asi tak nastejno.

Malý Jarda je jak malý jarda, ekonomikou naprosto nepolíbený.

Nechápe co jsou to "Celkové náklady", TCO.

Naprosto nechápe že náklady na pořízení+úvěr+zisk+provoz všech zařízení musí vždycky někdo zaplatit. V případě občasných zdrojů se k tomu přidává TCO krátkodobé a dlouhodobé zálohy. A ten někdo jsou buď odběratelé nebo daňoví poplatníci. Čím menší je produkce tím vyšší musí být cena za jednotku.

Ano v ceně energie z Občasných zdrojů je nutné zaplatit i pořizovací cenu elektrárny která nedodává ale jede na prázdno aby mohla začít když slunce zajde a pořizovací cena elektrárny která nejede vůbec ale čeká na zimu kdy OZE dodávat prostě nebudou. Ani elektrárna která stojí není zadarmo!

Jiří Šebesta
22. prosinec 2021, 07:05

K výrobě vodíku nepotřebujete baterii a to je veliká úspora

Libor Kovárník
19. prosinec 2021, 18:14

To by mne zajímalo, co byste psal, kdyby ke stejným závěrům přišel někdo z Ugandy.

Vinkler
18. prosinec 2021, 19:20

V článku je tajemná věta:...bez ohledu na způsob výroby nebo barvu,...

O čem se bavíme?

Jan Bajak
19. prosinec 2021, 00:11

No to je prostě jen skrytá pravda, a sice to, že v současnosti se dá vodík ekonomicky vyrobit pouze z fosilních surovin, tedy ropy nebo zemního plynu, toť vše, a tedy zase lež jak věž !

Stas
19. prosinec 2021, 10:34

Joooooooooo vyrobit, to jsem už vyráběl ve škole z karbidu...

Ale zpracovat dopravit, skladovat a spotřebovat v jiných rozvodech a spotřebičích....ale to je potom úplně jiná písnička, k nezaplacení!

Petr
19. prosinec 2021, 15:37

V Česku skončí v plynových krematoriích asi 83% zemřelých. No a v zemích EU jde + - o podobná čísla...

Takže "bezuhlíková" EU, ano ?

Včera vyšla "staronová" zpráva, že berlínský Brusel chce snížit dokonce i spalování dřeva, které prý škodí zdraví více, než současné moderní diesely v nákladních automobilech.

Plyn tedy také škodí atmosféře i zdraví, jádro také... ?!

Takže se těmi milióny zemřelých unijních Evropanů bude kontaminovat půda a zdroje pitné vody ? Jsem zvědavý, který idiot z berlínského Bruselu přijde první s nějakým zákazem atmosféru poškozujících kremací...

Morbidní otázka, jistě... ale zatím se jako morbidní zdá být i celý ten absurdním způsobem se zavádějící Green Deal.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516