Domů
Vodík
Rakouská vodíková strategie počítá s tím, že zelený vodík není neomezený
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

Rakouská vodíková strategie počítá s tím, že zelený vodík není neomezený

Rakousko vydalo národní vodíkovou strategii. Země ve své strategii jednoznačně upřednostňuje využívání zeleného vodíku v určitých sektorech, kde není mnoho alternativ k dekarbonizaci jako například v ocelářství. Jedním z dalších cílů je, aby byla většina spotřebovaného vodíku do 2030 klimaticky neutrální. Informoval o tom portál Euractiv.

Již několik zemí na světě předložilo národní vodíkové strategie s cílem urychlit rozvoj vodíkového hospodářství a stanovit si v této oblasti konkrétní cíle a priority. Mezi tyto země patří i Česká republika, která strategii zveřejnila v létě 2021.

Vodíkovou strategii přijala v roce 2020 i EU. Tato strategie mimo jiné obsahuje cíl dosáhnout výkonu 40 GW v elektrolyzérech napříč EU do roku 2030 a dalších 40 GW v třetích zemí, odkud by EU vodík mohla importovat. V květnu 2022 Komise zveřejnila plán REPowerEU, který ambice vodíkové strategie zvyšuje. V roce 2030 plán REPowerEU předpokládá celkovou spotřebu zeleného vodíku ve výši 20 milionů tun. Z toho má být 10 milionů tun zeleného vodíku vyrobeno v EU a 10 milionů tun importováno ze Středozemí, z oblasti Severního moře a z Ukrajiny.

Rakousko prioritizuje využívání zeleného vodíku v různých sektorech

Vodíková strategie Rakouska se od mnohých jiných dokumentů tohoto typu odlišuje tím, že je poměrně konzervativní a obsahuje jasnou prioritizaci, v jakých oblastech ekonomiky bude zelený vodík používán.

"Zelený vodík je šampaňským energetického přechodu. Je cenný a všestranně využitelný, ale není neomezený. Proto ho využijeme nejlepším možným způsobem. Naše vodíková strategie nyní ukazuje, jak toho můžeme dosáhnout," uvedla Leonore Gewesslerová, rakouská ministryně pro ochranu klimatu a životního prostředí.

Vysokou prioritu má využívání zeleného vodíku v ocelářství. Naopak využívání tohoto paliva ve vodíkových vozidlech, k vytápění v domácnostech a v průmyslových procesech vyžadujících nízkou teplotu je rakouskou vládou považováno za „neefektivní“. Podle rakouské ministryně pro dekarbonizaci těchto oblastí existují vhodnější technologická řešení.

Strategie cílí na klimaticky neutrální vodík, ne pouze zelený

Rakousko cílí na dosažení 1 GW výkonu v elektrolyzérech do 2030. Podílelo by se tak zhruba z 1 % na cíli EU vyrábět 10 milionů tun zeleného vodíku ročně. Vzhledem k cíli Rakouska dosáhnout do roku 2040 klimatické neutrality země chce, aby do roku 2030 bylo 80 % spotřebovávaného vodíku také klimaticky neutrální. To znamená spotřebovávat zelený vodík, nebo vodík modrý, který využívá zachytávání emisí uhlíku. Tento přístup má podle portálu Euractiv podporu průmyslu, protože mu poskytuje více možností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Ladislav Novák
7. červen 2022, 12:21

Euractiv = propaganda v ne´jhorším stylu.

hlpb
7. červen 2022, 13:18

Láďo, například pro mě super zpráva, nijak překvapivá, jelikož vlastním akcie několika firem, které vyrábějí a instalují elektrolyzéry. Musím se pochválit, s H2 boomem jsem počítal už před několika lety, kdy jsem nákupy akcií realizoval.

Peter Zachara
7. červen 2022, 14:55

to si mal uz vtedy citaka, ze solar a wind bude prusvih neschopne byt zakladom energetiky?

Ladislav Novák
7. červen 2022, 15:27

Ten jde za dotacemi, kde to nejvíc teče... Odkopal se nám další propagátor zelených nesmyslů pobíhající po Internetu. ;-)

Až přijde energetická krize s blackouty a vláda vypíše dotace na dotěžení zásob uhlí, tak hlpb bude nakupovat akcie firem, těžících uhlí...

Peter Zachara
7. červen 2022, 15:45

v otazke penazi a moralky su u blahu peniaze az na prvom mieste.

hlpb
7. červen 2022, 13:28

Pro mě super = majitel akcií firem na elektrolyzéry

Ladislav Novák
7. červen 2022, 15:22

Alespoň víme, kdo je tady DOTAČNÍ PARAZIT a čí zájmy hájí.

Až vlády dostanou rozum a dotace zruší, budou mít akcie hodnotu nula.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516