Domů
Evropská Unie
EU chce nahradit pětinu ruského plynu biometanem
Bioplynová stanice
Zdroj: iStock

EU chce nahradit pětinu ruského plynu biometanem

EU chce navýšit dovoz plynu a plynných energetických produktů ze zemí jiných než Rusko, navýšit cíl pro výrobu biometanu ze 170 na 350 TWh ročně a podpořit výrobu a dovoz obnovitelného vodíku. Mimo jiné plánuje také navýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a zdvojnásobit tempo nasazování tepelných čerpadel. 

Evropská komise minulý týden zveřejnila plán nazvaný REPowerEU, který má pomoci Evropě diverzifikovat zdroje energie v reakci na válku na Ukrajině.  Dokument, který prozatím není právně závazný, stanovuje, jakými zdroji a v jaké míře hodlá EU nahradit zemní plyn pocházející z Ruska. Velmi ambiciózní je plán pro navýšení biometanu a obnovitelného vodíku. EU jako celek má v roce 2030 vyprodukovat 350 TWh biometanu (v roce 2020 byla výroba na úrovni 32 TWh) a vyrobit či importovat 20 milionů tun vodíku (navýšení z cíle 5,6 obsaženého ve Fit for 55).

Jak uvedl server Bioenergy News, Evropská bioplynová asociace prohlásila, že Evropa je na cíl 350 TWh připravena a vyzvala k zahrnutí tohoto cíle do přepracované verze směrnice o obnovitelných zdrojích energie (RED II):

"K realizaci opatření uvedených v návrhu bude nutná úzká spolupráce mezi Evropskou komisí, členskými státy a hodnotovým řetězcem biometanu. Cílová hodnota biometanu představuje více než 20 % současného dovozu plynu do EU z Ruska. Do roku 2050 se tento potenciál může ztrojnásobit, tedy vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt 30-50 % budoucí poptávky po plynu v EU," uvedl Harmen Dekker, ředitel bioplynové asociace.

Plán rovněž uvádí řadu opatření, která mají reagovat na rostoucí ceny energií v Evropě a doplnit zásoby plynu na příští zimu. Evropa se již několik měsíců potýká s výrazně zvýšenými cenami energií a nejistota ohledně dodávek tento problém ještě zhoršuje. REPowerEU bude diverzifikovat dodávky plynu, urychlí zavádění obnovitelných plynů a nahradí plyn při vytápění a při výrobě elektřiny.

Evropská unie tradičně importuje zhruba 45 % dováženého zemního plynu z Ruska, 24 % z Norska a následně 13 % z Alžírska. Menší objemy jsou poté dováženy z Kataru a USA, avšak dodávky zkapalněného plynu se v posledních měsících drží na vysokých hodnotách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Turby
16. březen 2022, 08:26

V Bruselu se intenzivne pracuje i na planu NoPOWEReu. Netreba se tedy obavat, ze nedostatek biomasy by mohl ohrozit plany EU.

Richard Vacek
16. březen 2022, 09:49

Jeden se snažil odnaučit kozu žrât a když už to skoro uměla, tak chcípla.

Zbyněk Poisl
16. březen 2022, 12:33

Všichni obyvatelé EU budou povinně prdět do hadice. Kde jinak ten biometan vzít bez potřeby ruské ropy.

hellokitty
16. březen 2022, 13:17

neviem ci separujete odpad, ale skuste si odsledovat kolko % komunalu by vam tvoril bioodpad z kuchyne, u nas to boli cca 3/4, takze odkedy kompostujeme, tak nam staci vyvazat popelnicu 3-4x do roka

pre zaciatok teda staci neplytvat bioodpadom v spalovniach a na skladkach, znizi to aj objem odvazaneho komunalneho odpadu

nikdo
16. březen 2022, 13:26

Pokud nezamezí aby pro bioplynové stanice nebyla využívána potravinová produkce pro lidi a zvířata tak nám tímto akorát zvýší ceny potravin, které už teď jdou nahoru kvůli válce.

maly jarda
16. březen 2022, 15:06

Tomu uvěřím až to uvidím .. určitě to Američané pod nějakou záminkou zesabotují aby musela Evropa všechen plyn dovážet z USA

Martin P
17. březen 2022, 12:24

Na mě to celé poslední dobou dělá dojem, že na rozdíl od již (bohužel) zprofanovaného ekologického plánování výroby CH4 se rusko-ukrajinská válka otiskne do nutnosti stavět bioplynové stanice prostě proto, že půjde o (ekonomický) krk. Takže půjde o princip, na základě kterého lidé dříve jednali - ušetřit si nervy, práci, stres.

petr
18. březen 2022, 11:04

Jenom si dovolím připomenout, že z 1 tuny hnědého uhlí lze vyrobit cca 600 - 700 m3 energoplynu s výhřevností cca o 10 % vyšší než je biometan...

V DDR máme asi 5 mld. tun hnědého uhlí a z toho můžeme vyrobit cca 3 000 mld. energoplynu, tedy asi uspokojit spotřebu celé EU po dobu 5 - 6 let... a z pohledu dovozu z Ruska pak by nám to vydrželo asi 15 let... a to už by jsme to mohli zvládnout, že ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se