EU chce nahradit pětinu ruského plynu biometanem
EU chce navýšit dovoz plynu a plynných energetických produktů ze zemí jiných než Rusko, navýšit cíl pro výrobu biometanu ze 170 na 350 TWh ročně a podpořit výrobu a dovoz obnovitelného vodíku. Mimo jiné plánuje také navýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a zdvojnásobit tempo nasazování tepelných čerpadel.
Evropská komise minulý týden zveřejnila plán nazvaný REPowerEU, který má pomoci Evropě diverzifikovat zdroje energie v reakci na válku na Ukrajině. Dokument, který prozatím není právně závazný, stanovuje, jakými zdroji a v jaké míře hodlá EU nahradit zemní plyn pocházející z Ruska. Velmi ambiciózní je plán pro navýšení biometanu a obnovitelného vodíku. EU jako celek má v roce 2030 vyprodukovat 350 TWh biometanu (v roce 2020 byla výroba na úrovni 32 TWh) a vyrobit či importovat 20 milionů tun vodíku (navýšení z cíle 5,6 obsaženého ve Fit for 55).
Jak uvedl server Bioenergy News, Evropská bioplynová asociace prohlásila, že Evropa je na cíl 350 TWh připravena a vyzvala k zahrnutí tohoto cíle do přepracované verze směrnice o obnovitelných zdrojích energie (RED II):
"K realizaci opatření uvedených v návrhu bude nutná úzká spolupráce mezi Evropskou komisí, členskými státy a hodnotovým řetězcem biometanu. Cílová hodnota biometanu představuje více než 20 % současného dovozu plynu do EU z Ruska. Do roku 2050 se tento potenciál může ztrojnásobit, tedy vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt 30-50 % budoucí poptávky po plynu v EU," uvedl Harmen Dekker, ředitel bioplynové asociace.
Plán rovněž uvádí řadu opatření, která mají reagovat na rostoucí ceny energií v Evropě a doplnit zásoby plynu na příští zimu. Evropa se již několik měsíců potýká s výrazně zvýšenými cenami energií a nejistota ohledně dodávek tento problém ještě zhoršuje. REPowerEU bude diverzifikovat dodávky plynu, urychlí zavádění obnovitelných plynů a nahradí plyn při vytápění a při výrobě elektřiny.
Evropská unie tradičně importuje zhruba 45 % dováženého zemního plynu z Ruska, 24 % z Norska a následně 13 % z Alžírska. Menší objemy jsou poté dováženy z Kataru a USA, avšak dodávky zkapalněného plynu se v posledních měsících drží na vysokých hodnotách.
Mohlo by vás zajímat:
V Bruselu se intenzivne pracuje i na planu NoPOWEReu. Netreba se tedy obavat, ze nedostatek biomasy by mohl ohrozit plany EU.
Jeden se snažil odnaučit kozu žrât a když už to skoro uměla, tak chcípla.
Všichni obyvatelé EU budou povinně prdět do hadice. Kde jinak ten biometan vzít bez potřeby ruské ropy.
neviem ci separujete odpad, ale skuste si odsledovat kolko % komunalu by vam tvoril bioodpad z kuchyne, u nas to boli cca 3/4, takze odkedy kompostujeme, tak nam staci vyvazat popelnicu 3-4x do roka
pre zaciatok teda staci neplytvat bioodpadom v spalovniach a na skladkach, znizi to aj objem odvazaneho komunalneho odpadu
Pokud nezamezí aby pro bioplynové stanice nebyla využívána potravinová produkce pro lidi a zvířata tak nám tímto akorát zvýší ceny potravin, které už teď jdou nahoru kvůli válce.
Tomu uvěřím až to uvidím .. určitě to Američané pod nějakou záminkou zesabotují aby musela Evropa všechen plyn dovážet z USA
Na mě to celé poslední dobou dělá dojem, že na rozdíl od již (bohužel) zprofanovaného ekologického plánování výroby CH4 se rusko-ukrajinská válka otiskne do nutnosti stavět bioplynové stanice prostě proto, že půjde o (ekonomický) krk. Takže půjde o princip, na základě kterého lidé dříve jednali - ušetřit si nervy, práci, stres.
Jenom si dovolím připomenout, že z 1 tuny hnědého uhlí lze vyrobit cca 600 - 700 m3 energoplynu s výhřevností cca o 10 % vyšší než je biometan...
V DDR máme asi 5 mld. tun hnědého uhlí a z toho můžeme vyrobit cca 3 000 mld. energoplynu, tedy asi uspokojit spotřebu celé EU po dobu 5 - 6 let... a z pohledu dovozu z Ruska pak by nám to vydrželo asi 15 let... a to už by jsme to mohli zvládnout, že ?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se