Domů
Vodík
Shell postaví v Nizozemsku závod na výrobu obnovitelného vodíku
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

Shell postaví v Nizozemsku závod na výrobu obnovitelného vodíku

Vodík
1 komentář
6. červenec 2022, 11:24
ČTK

Britsko-nizozemská energetická společnost Shell postaví závod na výrobu takzvaného obnovitelného vodíku. Závod by měl zahájit provoz v roce 2025 a měl by být největším svého druhu v Evropě, oznámila firma v prohlášení. Elektrolyzér Holland Hydrogen I o výkonu 200 megawattů se bude nacházet v přístavu Rotterdam. Denně má vyrobit 60.000 kilogramů obnovitelného vodíku a potřebnou elektřinu získávat z větrného parku na moři Hollandse Kust Noord, který Shell částečně vlastní. Vodík je označován za ekologický, případně obnovitelný nebo zelený, pokud je produkován za použití obnovitelné energie.

Shell se chce stát do roku 2050 firmou s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů. Zvyšuje proto svoji nízkouhlíkovou produkci a odklání se od ropy a plynu.

„Obnovitelný vodík bude hrát důležitou roli v energetickém systému budoucnosti a tento projekt je důležitým krokem, který pomůže tento potenciál naplnit,“ řekla výkonná viceprezidentka Shellu pro nová energetická řešení Anna Mascolová.

Obnovitelný vodík je považován za důležitý pro dekarbonizaci těžko transformovatelných průmyslových odvětví, jako je výroba oceli a těžké nákladní vozy, i když technologie není plně vyvinutá a je nákladná. Má zásadní význam pro omezení emisí, ale do roku 2050 bude tvořit pouze pět procent celosvětového energetického mixu, uvedla minulý měsíc poradenská společnost DNV.

Evropská komise v květnu představila plány ukončení závislosti na ruských fosilních palivech. Mimo jiné je cílem vyrábět do roku 2030 v EU deset milionů tun vodíku z obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
8. červenec 2022, 22:15

Holansko by mělo přestat blouznit a naplno začít těžit plyn z největšího evropského naleziště a ne ukončovat těžbu jen proto , že díky mikrootřesům , které těžba provází je nutno opravovat domy v okolí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se