Domů
Energetika v zahraničí
Američtí demokraté zveřejnili návrhy sankcí pro případ napadení Ukrajiny Ruskem
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Američtí demokraté zveřejnili návrhy sankcí pro případ napadení Ukrajiny Ruskem

Demokraté v americkém senátu zveřejnili projekt protiruských sankcí, které navrhují přijmout v případě, že ruská vojska podniknou invazi na Ukrajinu. Návrh zákona dává prostor pro sankce týkající se plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, nebo nejvýznamnějších ruských bank.

Mezi navrhovanými opatřeními, která mají podle deníku The Washington Post podporu Bílého domu, je také zmrazení majetku prezidenta Vladimira Putina, premiéra Michaila Mišustina a dalších ruských představitelů a armádních velitelů.

Podle návrhu mají USA v případě ruské invaze do sousední země či jiného narušení suverenity Ukrajiny přijmout sankce proti alespoň třem největším ruským bankám. Ministerstvo financí, zahraničí a rozvědky mají předložit podrobný přehled o majetku prezidenta Putina, jeho příbuzných a podnikatelů z jeho okolí, na něž se taktéž mohou vztahovat sankce.

List The New York Times minulý týden informoval, že Spojené státy plánují také uvalení embarga na technologie používané v obranném i spotřebitelském průmyslu, které jsou vyrobené nebo navržené v USA. Podle starší zprávy agentury Reuters by tato opaření mohla mít dopad například na dovoz chytrých telefonů nebo klíčových součástek letadel a automobilů do Ruska.

V americkém senátu se má podle agentury AP tento týden zároveň hlasovat o konkurenčním návrhu zákona republikánského senátora Teda Cruze, který navrhuje uvalení sankcí na provozovatele plynovodu Nord Stream 2 bez ohledu na to, zda Rusko podnikne invazi, či nikoli. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena i demokratičtí lídři se snaží zabránit, aby demokraté pro návrh hlasovali, a jeho vyhlídky jsou tak nejisté.

Moskva v posledních měsících shromáždila u hranic s Ukrajinou desítky tisíc vojáků, a vyvolala tak obavy Kyjeva a Západu, že osm let po anexi ruského poloostrova Krym chystá další invazi do sousední země. Moskva tento scénář popírá, snaží se ale dosáhnout záruk od USA a Severoatlantické aliance, že Ukrajina nevstoupí do NATO.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 11:57

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

USA by hlavně měly přijmout tvrdé sankce proti Izraeli, který roku 1967 napadl své sousedy a od té doby okupuje Západní břeh a Golanské výšiny. Navíc na ně usídluje ve velkém svoje vlastní obyvatelstvo. My Češi o tom víme ,ale tváříme se, jako bychom to neviděli a "báječné vztahy" s Izraelem jsou naše priorita. Nedávno se dokonce uvažovalo o přijetí Izraele do NATO. Za těchto okolností považuji za správné připojit Krym navždy k Rusku. ČR se opět nechala zatáhnout do politiky, která odporuje mezinárodnímu právu a to rozhodně není nic dobrého. Opět posloucháme toho, kdo je vojensky nejsilnější ,nyní Washington, předtím Moskva, předtím Berlín, předtím Paříž, předtím Vídeň. No, vážení politici, mohu vám oznámit, že za 20 let bude nejsilnějším vojenským státem Čína. Už by jste si měli rezervovat kosmetické salony, kde vám budou - "vyrábět šikmé oči" !
.

Lukas
13. leden 2022, 13:06

Uz je to smiesne zo strany USA a zapadu celkovo, mam taky pocit, ze jediny kto tu vojnu chce je NATO.

Sankcie proti NS2, rusi by o ,,nic,, zatial neprisli lebo aj tak nieje sprevadzkovany a americanom by padlo vhod keby sa uplne stopli dodavky plynu z Ruska do Europy, aspon by mohli dodavat ten svoj plyn a v konecnom dosledku o tom im uz niekolko rokov ide, opat sa stavia zelezna opona, ale tentokrat zo strany zapadu.

Mirek
13. leden 2022, 17:18

A polský ORLEN nám bude prodávat naftu ze Saudské Arábie. Sice to bude podstatně dražší, ale dokážeme tím, že nám to správně politicky myslí :-) :-)

Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 17:01

Souhlas, válku chce vyvolat NATO. Rusko tvoří 40 % území Evropy a má 146 milionů obyvatel /druhé Německo 83/. Já se mu proto vůbec nedivím, že nechce dělat - " ubohého amerického pocmrdu a podržtašku" - jakého dnes děláme my Češi. Rus v minulosti rozmlátil na hadry Napoleona i Hitlera a na své vlastní ztráty přitom nehleděl. Moskva má proto plné právo na svou samostatnou velmocenskou politiku. Škoda, že ji naší politikou stále více tlačíme do náruče Pekingu. Pokud si Brusel a Washington myslí, že je to dobré , tak v budoucnu pochopí, že provedli další zhovadilost.

P.S. Pro cenzora : Když se poukáže na fakt, že náš spojenec Izrael od roku 1967 okupuje státní území dvou svých sousedů a že je nám to úplně jedno, tak se maže ? Tedy na Rusko sankce za napadení Ukrajiny ,na Izrael nic ?? Protože je to spojenec ? Tak to je na blití. Doufám, že se nám tato politika pořádně vymstí.

Josef
13. leden 2022, 21:09

Američani chtějí aby je ostatní poslouchali. Myslí si že jsou to oni co budou říkat ostatním co je dobré a co není. Podobně jsou na tom s myšlením Francouzy , Němci nebo Angličané. Rusové chtějí spíše kamarády aby hlavně v okolí hranic Ruska byly k Rusku přátelské státy. Čína ta chce především obchodovat je jí jedno co si doma děláte, ale nesmíte kritizovat Čínu. ČR nedálá v tomto kontextu moc dobrou politiku s naší servilitou vůči USA jsme to dotáhli tak daleko, že jsme si naproso nesmyslně hrubě poškodili vztady jak s Čínou tak s Ruskem, přitom USA nám nenabízejí vůbec nic kromě vyvolávání konfliktu v Evropě o který stojí jen oni sami.

Mirek
13. leden 2022, 17:14

V r. 1922 připojil Lenin bez referenda Donbas a jižní oblasti u Černého moře k Ukrajině, aby nebyla jen zemědělská. Ukrajina by tedy v zájmu procesu "dekomunizace" měla nechat o těchto oblastech rozhodnout v referendu, kde ti tamní lidé chtějí žít.

Josef
13. leden 2022, 21:59

No podle demografie na se ukrajina velmi rychle vylidňuje - ono se také není čemu divit s HDP pod úrovní Indie. Takže je otázkou co s tím územím za takových 20 let vůbec bude.

De Carbon
13. leden 2022, 23:31

Kdyby byla Ukrajina trochu vic derusifikovana a bezpecnejsi, tak by se tam mohly postavit obrovske FVE a VtE ktere by mohly zasobovat celou civilizovanou Evropu elektrinou. Z Ukrajiny by mohl byt druhy Katar.

De Carbon
13. leden 2022, 18:10

Odrizneme rusko od zdroju a bude klid.

Milan
13. leden 2022, 18:14

To skor rusko odstrihne od zdrojov nas :D dobry joke

miro novak
13. leden 2022, 21:12

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

som presvedceny, ze taky deuhelnik spava v maskacoch s malou polnou kedykolvek pripraveny s plnou polnou vyrazit do prvej linie.
.

Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 22:38

Nominální HDP Číny je už 10 krát větší, jak HDP Ruska a průměrný Číňan už je bohatší jak Rus. Je mylné, myslet si, že nějakými sankcemi můžeme Rusko položit. Rusko má za přítele Čínu i Indii , které mají dohromady skoro 3 miliardy obyvatel. To je 3 krát více, než žije ve všech demokratických státech Západu dohromady. Když nebude chtít Evropa ruský plyn, tak ho Rus dodá Číně a Indii. Ne nadarmo Rus dokončil tři nové jaderné ledoborce třídy Arktika, každý o výtlaku 30 000 tun , které mohou razit cestu ledem pro lodě s LNG kolem severu Asie přes Beringovu úžinu do Číny, Koreje, Vietnamu, Indie. Když tedy my zamítneme NS II , tak Rus plyn z Jamalu naloží na tankery a pošle severní cestou do Číny, Vietnamu a Indie.

De Carbon
13. leden 2022, 23:18

A my budeme odebirat LNG z USA. Cinan bude kupovat u kamose a my take. Kde je problem? A najednou vam LNG nevadi. Podle mota: Kdyz je rusky tak je hezky. Ten se musi jeste dal prevazet a dokonce se musi nicit zivotni prostredi krehke arktidy.

Martin
14. leden 2022, 03:46

Tak problém je hlavně v tom, že USA je sem schopna dopravit jen zlomek toho co my potřebujeme a taky za vyšší ceny na než jsme před loňským raketový růstem byli zvyklí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se