Australská pravicová vládní koalice se stala překvapivým vítězem sobotních federálních voleb v Austrálii. Ve volbách, které někteří nazvali „klima volby“, uspěla kampaň vládnoucí koalice postavená na lobby proti plánům opozice na změny ve struktuře zdanění a rozdělení rozpočtu. Dle předběžných analýz výsledků si kampaň získala především starší generaci Australanů.

Opoziční Strana práce přitom několik měsíců před volbami vedla v předvolebních průzkumech. Ihned po ukončení hlasování bylo odhadováno, že zvítězí poměrem 52:48. Koneční vítězové voleb, liberálně-národní koalice, se tvrdě postavili proti plánům labouristů na zvýšení ambicí v oblasti snižování emisí a zavedení povolenkového systému pro velké emitenty. Právě to jí dle některých zajistilo vítězství v dolní komoře parlamentu.

Zachování klimatických cílů a žádná nová opatření

Jedním z hlavních bodů kampaně opozičních labouristů bylo zvýšení závazku v rámci Pařížské dohody ze současných 26 na 45 % (v roce 2030 ve srovnání s rokem 2005). Vládní koalice chce ke splnění současného cíle využít 350 milionů kjótských jednotek – reálné snížení emisí tak dosáhne nejspíš přibližně 15 %. Na nákup kompenzačních kreditů budou užity prostředky z Fondu pro redukci emisí, který bude nyní přejmenován na Fond pro řešení změny klimatu.

Austrálie v současnosti nemá zavedenou žádnou politiku či program určený na regulaci emisí z energetiky. Ta je přitom zodpovědná za zhruba čtvrtinu národních emisí. Vláda je v současnosti uprostřed procesu výběru nových energetických projektů, které budou oprávněny ke státní podpoře. Některé z návrhů staví na podpoře uhelných elektráren.

Australský premiér Scott Morrison přinesl na jedno ze zasedání federálního parlamentu kus uhlí, aby demonstroval, že není nebezpečné. Zdroj: The Guardian

Australské firmy nyní volají po jasném vymezení budoucího směřování federální energetické a klimatické agendy. Nejistota ohledně toho, jakým směrem se Austrálie vydá, totiž neumožňuje firmám vytvářet dlouhodobější business plány.

Premiér Scott Morrison, který se funkce ujal minulý rok v srpnu, označuje za svou prioritu již od počátku snižování cen elektřiny a je známý pro svůj kladný vztah k uhlí (kus uhlí koneckonců přinesl na jedno z parlamentních zasedání). Vládní koalice rovněž nejspíš podpoří projekt uhelného megadolu Adani v centrálním Queenslandu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *