Domů
Energetika v zahraničí
Austrálie: Překvapivý vítěz voleb nejspíš podpoří využívání uhlí

Austrálie: Překvapivý vítěz voleb nejspíš podpoří využívání uhlí

Australská pravicová vládní koalice se stala překvapivým vítězem sobotních federálních voleb v Austrálii. Ve volbách, které někteří nazvali „klima volby“, uspěla kampaň vládnoucí koalice postavená na lobby proti plánům opozice na změny ve struktuře zdanění a rozdělení rozpočtu. Dle předběžných analýz výsledků si kampaň získala především starší generaci Australanů.

Opoziční Strana práce přitom několik měsíců před volbami vedla v předvolebních průzkumech. Ihned po ukončení hlasování bylo odhadováno, že zvítězí poměrem 52:48. Koneční vítězové voleb, liberálně-národní koalice, se tvrdě postavili proti plánům labouristů na zvýšení ambicí v oblasti snižování emisí a zavedení povolenkového systému pro velké emitenty. Právě to jí dle některých zajistilo vítězství v dolní komoře parlamentu.

Zachování klimatických cílů a žádná nová opatření

Jedním z hlavních bodů kampaně opozičních labouristů bylo zvýšení závazku v rámci Pařížské dohody ze současných 26 na 45 % (v roce 2030 ve srovnání s rokem 2005). Vládní koalice chce ke splnění současného cíle využít 350 milionů kjótských jednotek – reálné snížení emisí tak dosáhne nejspíš přibližně 15 %. Na nákup kompenzačních kreditů budou užity prostředky z Fondu pro redukci emisí, který bude nyní přejmenován na Fond pro řešení změny klimatu.

Austrálie v současnosti nemá zavedenou žádnou politiku či program určený na regulaci emisí z energetiky. Ta je přitom zodpovědná za zhruba čtvrtinu národních emisí. Vláda je v současnosti uprostřed procesu výběru nových energetických projektů, které budou oprávněny ke státní podpoře. Některé z návrhů staví na podpoře uhelných elektráren.

Australský premiér Scott Morrison přinesl na jedno ze zasedání federálního parlamentu kus uhlí, aby demonstroval, že není nebezpečné. Zdroj: The Guardian

Australské firmy nyní volají po jasném vymezení budoucího směřování federální energetické a klimatické agendy. Nejistota ohledně toho, jakým směrem se Austrálie vydá, totiž neumožňuje firmám vytvářet dlouhodobější business plány.

Premiér Scott Morrison, který se funkce ujal minulý rok v srpnu, označuje za svou prioritu již od počátku snižování cen elektřiny a je známý pro svůj kladný vztah k uhlí (kus uhlí koneckonců přinesl na jedno z parlamentních zasedání). Vládní koalice rovněž nejspíš podpoří projekt uhelného megadolu Adani v centrálním Queenslandu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.