BIS Research: Trh s virtuálními elektrárnami bude mít do roku 2024 hodnotu 4,5 miliard dolarů

DomůEnergetika v zahraničíBIS Research: Trh s virtuálními elektrárnami bude mít do roku 2024 hodnotu 4,5 miliard dolarů

Podle nového výzkumu BIS Research se očekává, že globální trh s virtuálními elektrárnami bude mít do roku 2024 hodnotu 4,5 miliardy dolarů (přibližně 105 miliard korun). V současné době jsou USA dominantním trhem. Očekává se však, že v asijsko-pacifickém regionu bude tento trh na vzestupu.

Zpráva společnosti BIS Research vysvětluje, že růst trhu bude poháněn rostoucí afinitou ke snižování poptávky po elektrické energii a rostoucím zájmem o udržitelnou výrobu elektrické energie. Trh bude zejména stimulován vládami, které se rozhodnou využívat systémy obnovitelných zdrojů energie a akumulace elektrické energie.

„Decentralizovaná výroba, odezva na straně spotřeby a smíšená aktiva jsou hlavními technologiemi používanými poskytovateli řešení pro virtuální elektrárny pro optimalizaci sítě a agregaci decentralizovaných energetických zdrojů. V roce 2018 představovala virtuální elektrárna založená na technologii odezvy na straně spotřeby více než 60 % celkového trhu s virtuálními elektrárnami. Během prognózovaného období (do roku 2024) se očekává, že virtuální elektrárna založená na technologii smíšených aktiv bude vykazovat nejvyšší nárůst o 33,09 %,“ uvádí zpráva od BIS Research.

V roce 2018 byla Severní Amerika na čele trhu s obrovskou koncentrací na trhu v USA. Očekává se však, že v předvídaném období bude asijsko-pacifický region vzkvétat jako jeden z nejlukrativnějších trhů pro virtuální elektrárny.

Rostoucí poptávka po výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie a slabá elektrizační soustava vedou k růstu trhu s virtuálními elektrárnami. Očekává se také, že regiony jako Jižní Amerika a Afrika budou vykazovat významné příležitosti pro růst virtuálních elektráren. Tento trend bude určen zvýšeným optimismem v ekonomických podmínkách těchto zemí.

Zdroj úvodní fotografie: Power Enginnering International