Nové kolo aukcí pro některé obnovitelné zdroje ve Velké Británii srazilo jejich požadovanou cenu o více než padesát procent. Nové offshore větrné elektrárny si v rámci aukce řekly o strike price 57,5 £/MWh. Jedná se o srovnatelnou cenu s novými paroplynovými cykly. V rámci aukce získal podporu i největší projekt offshore farmy světa.

Překvapivé výsledky poskytla poslední britská aukce, kde se udělovaly dotace pro nové projekty OZE v podobě Contract for Difference (CfD). Zatímco analytici předpokládali, že se minimální cena podpory bude pohybovat mezi 60 – 75 £/MWh, cena se zastavila až na hodnotě 57,5 £/MWh.

Díky stálému snižování nákladů na výstavbu tak nyní dosahují offshore elektrárny cen, o které si v kapacitních aukcích říkají elektrárny s paroplynovým cyklem. Nicméně stále je zde rozdíl ve stabilitě výroby, kterou oba ze zdrojů mohou soustavě poskytnout.

Snižování nákladů na výstavbu Offshore větrných turbín
Snižování nákladů na výstavbu Offshore větrných turbín. Zdroj: thetimes.com

Oproti poslední srovnatelné aukci, která proběhla v roce 2015, se jedná o více než 50% pokles ceny. V tehdejší aukci byla nejnižší cena 117 £/MWh. Obdobně jako Contract for Difference i kontrakty pro obnovitelné zdroje jsou indexovány o inflaci.

Současná aukce zároveň opět rozvířila diskuzi nad stavbou jaderné elektrárny Hinkley Point C, která se řadě analytiků zdá vzhledem k udělené ceně 92,5 £/MWh předražená. Podle odhadů deníku Financial Times již nyní, vzhledem k zohlednění inflace, kontrakt dosahuje na částku kolem 100 £/MWh.

CfD byl udělen i pro největší offshore park světa

Svůj podíl na přidělovaných kontraktech získal i developer DONG, který je známý především pro svoji účast na největších offshore parcích světa. Momentálně má společnost ve výstavbě park s instalovaným výkonem 1 200 MW.

V současné aukci ale získal DONG dotaci pro ještě větší projekt. Tím by se měl stát projekt Hornsea Project Two, který by měl být hotov v roce 2022 a díky instalovanému výkonu 1386 MW by měl ročně pokrýt spotřebu až 1,3 milionu domácností.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *