Britské offshore větrníky snížily cenu na polovinu, analytiky cena překvapila

DomůEnergetika v zahraničíBritské offshore větrníky snížily cenu na polovinu, analytiky cena překvapila

Nové kolo aukcí pro některé obnovitelné zdroje ve Velké Británii srazilo jejich požadovanou cenu o více než padesát procent. Nové offshore větrné elektrárny si v rámci aukce řekly o strike price 57,5 £/MWh. Jedná se o srovnatelnou cenu s novými paroplynovými cykly. V rámci aukce získal podporu i největší projekt offshore farmy světa.

Překvapivé výsledky poskytla poslední britská aukce, kde se udělovaly dotace pro nové projekty OZE v podobě Contract for Difference (CfD). Zatímco analytici předpokládali, že se minimální cena podpory bude pohybovat mezi 60 – 75 £/MWh, cena se zastavila až na hodnotě 57,5 £/MWh.

Díky stálému snižování nákladů na výstavbu tak nyní dosahují offshore elektrárny cen, o které si v kapacitních aukcích říkají elektrárny s paroplynovým cyklem. Nicméně stále je zde rozdíl ve stabilitě výroby, kterou oba ze zdrojů mohou soustavě poskytnout.

Snižování nákladů na výstavbu Offshore větrných turbín. Zdroj: thetimes.com

Oproti poslední srovnatelné aukci, která proběhla v roce 2015, se jedná o více než 50% pokles ceny. V tehdejší aukci byla nejnižší cena 117 £/MWh. Obdobně jako Contract for Difference i kontrakty pro obnovitelné zdroje jsou indexovány o inflaci.

Současná aukce zároveň opět rozvířila diskuzi nad stavbou jaderné elektrárny Hinkley Point C, která se řadě analytiků zdá vzhledem k udělené ceně 92,5 £/MWh předražená. Podle odhadů deníku Financial Times již nyní, vzhledem k zohlednění inflace, kontrakt dosahuje na částku kolem 100 £/MWh.

CfD byl udělen i pro největší offshore park světa

Svůj podíl na přidělovaných kontraktech získal i developer DONG, který je známý především pro svoji účast na největších offshore parcích světa. Momentálně má společnost ve výstavbě park s instalovaným výkonem 1 200 MW.

V současné aukci ale získal DONG dotaci pro ještě větší projekt. Tím by se měl stát projekt Hornsea Project Two, který by měl být hotov v roce 2022 a díky instalovanému výkonu 1386 MW by měl ročně pokrýt spotřebu až 1,3 milionu domácností.