Konec horníků v Británii. V pátek byl uzavřen poslední hlubinný důl

21. prosinec 2015, 06:49
DomůElektřinaKonec horníků v Británii. V pátek byl uzavřen poslední hlubinný důl

Poslední hlubinný důl ve Velké Británii byl v pátek po 50 letech provozu uzavřen. Země plánuje uhelné elektrárny do roku 2025 nahradit jadernými a plynovými zdroji.

Uzavření dolu Kellingley Colliery znamená konec jedné éry, britský uhelný průmysl byl srdcem ekonomického růstu země ve 20. století, kdy zaměstnával 1,2 milionu lidí ve více než 3 000 hlubinných dolech.

Uzavření Kellington Colliery následovalo po červnovém uzavření hlubinného dolu Thoresby v Nottinghamshire. Těžba uhlí v Británii bude dále probíhat v několika povrchových dolech, které budou ročně produkovat 8 milionů tun paliva. Rekordní produkci zaznamenala Velká Británie v roce 1913, kdy dosáhla 292 milionů tun uhlí za rok.

Ústup od uhelných zdrojů

Hlubinná těžba uhlí se v Británii stala nerentabilní. Důvodem je tvrdá konkurence na levnějších trzích, jako je Kolumbie nebo Rusko, a klesající poptávka způsobená ústupem britské vlády od výroby elektrické energie v uhelných zdrojích.

Británie, která v minulém roce importovala 42 milionů tun uhlí, se snaží vyřadit nejvíce neekologické uhelné elektrárny a nahradit je jadernými a plynovými zdroji tak, aby dosáhla rovnováhy mezi snižováním znečištění a potřebou chránit spotřebitele před rostoucími náklady.

V listopadu představila plán uzavřít veškeré uhelné elektrárny do roku 2025 a stala se tak první z významných ekonomik, která stanovila datum odstavení uhelných elektráren pro omezení uhlíkových emisí.