Domů
Energetika v zahraničí
Bulharský parlament zasáhl do cen energií pro domácnosti. Jde o rozpor s právem EU, reagují odborníci
Bulharsko, Sofia
Zdroj: Unsplash

Bulharský parlament zasáhl do cen energií pro domácnosti. Jde o rozpor s právem EU, reagují odborníci

Bulharský parlament v minulém týdnu změnil rozhodnutí energetického regulačního úřadu o navýšení cen elektřiny a tepla, a zamezil tak dalšímu zvyšování cen až do konce března příštího roku. Podle odborníků oslovených webem Euractiv.com je ovšem takový zásah v rozporu s právem EU a Bulharsko může čelit evropským sankcím.

Rostoucí ceny komodit postihly státy napříč Evropou a po prvním cenovém vrcholu v polovině října ceny opět překonávají nová maxima. Rekordní ceny komodit se postupně propisují i do účtů koncových zákazníků, kterým se vlády jednotlivých členských států snaží s rostoucím účty pomoci.

Členské státy nejčastěji oznamují, že mají v úmyslu podpořit domácnosti přímými dotacemi. Bulharsko se ovšem vydalo ještě dále. Při tom se ovšem zřejmě dostalo do rozporu s pravidly vnitřního trhu s elektřinou, jelikož tamní parlament zasáhl do nezávislosti energetického regulačního úřadu, který o cenách rozhoduje.

Celá kontroverzní situace vznikla tak, že bulharský energetický regulační úřad zvýšil ceny pro domácnosti u elektřiny a tepla z centrálního zásobování o zhruba 12 % (pozn. bulharský trh je smíšeně regulovaný a ceny pro domácnosti budou liberalizovány teprve v roce 2025, dosud jsou stanoveny pevnou cenou). Ke zvýšení cen energií ovšem nakonec nedošlo kvůli zásahu bulharského parlamentu, který navíc zavedl zákaz dalšího zvýšení cen do konce března 2022.

Rozhodnutí parlamentu je ovšem podle odborníků oslovených webem Euractiv.com v rozporu nejen s právem Evropské unie, ale i přímo s bulharskou legislativou. Hlavní problém spatřují v tom, že parlament ve skutečnosti změnil rozhodnutí energetického regulačního úřadu, což je v rozporu s podstatou funkce regulátora.

Podle směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou totiž musí být energetický regulační úřad nezávislý, a do jeho činnosti by tak nemělo být zasahováno ze strany vlády ani parlamentu. Bulharsko se tak vystavuje možnosti postihu ze strany EU.

Na zmrazení regulovaných cen nejvíce doplatí místní energetické společnosti, které musí nakupovat energie na velkoobchodních trzích za mnohem vyšší ceny. Energetické společnosti již nyní uvádí, že mají od září kvůli rostoucím cenám komodit problémy s likviditou. Další podobná opatření ze strany místního parlamentu tak rovněž ohrožují investice a plánované opravy energetických zařízení.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
Roman Mysík
23. prosinec 2021, 07:26

To je ten zásadní problém. Právo je v rozporu se spravedlností. Podle práva je nutné uvést občany do energetické chudoby a nechat je chcípnout zimou. Spravedlivé je nechat ceny nízké, neboť do výšin ceny vyhnali spekulanti neschopnost a debilita EU, která s energiemi obchoduje přesně stejně jako Bohemia Energy. A teď se zamysleme, zda skutečně občané potřebují být členem spolku EU hlupáků, co si pod sebou sami podřízli větev.

Jaroslav Macek
23. prosinec 2021, 08:11

Naprosto s Vámi souhlasím.

milanmid
23. prosinec 2021, 08:58

Máte absolutní pravdu !!!! Co tak udělat zákon že každý občan v EU musí mít cenu energie k poměru k platu ve své zemi !!!!V Německu je plat 6 KRÁT VYŠÍ TAK BY MĚLI MÍT OPROTI BULHARSKU 6 KRÁT VYŠÍ CENY ENERGII AUT ATD !!!!! TAK NA VÁS VY FA????

PETR
23. prosinec 2021, 17:06

OK.My mame svoji burzu v Praze!!!

Jaroslav
28. prosinec 2021, 16:22

energetická burza na které je kotovaný i Český výrobce elektrické elektřiny není v Praze ale v Lipsku...což je tak trochu tragédie samo od sebe, protože Němci tím svým nesmyslem ovlivňují cenu elektřiny pro spotřebitele. Obecně jsem proto aby se odhlásilo z energetické burzy a dále fungovali v modu přímých smluv výrobce-odběratel, spotřebitel tedy obchodně napřímo

Milan Tocháček
23. prosinec 2021, 10:05

No jistě, navíc jde o cílené systematické a navíc nezákonné vměšování EU do vnitřních záležitostí států, , jediná cesta je opustit tento neobolševický spolek, vytvořit vlastní ekonomické společenství s východními zeměmi a nakupovat plyn, ropou a pod přímo od Ruska, a to za výrazaně nižší ceny, než se to děje prostřednictvím bruselských lumpů

Ioda
23. prosinec 2021, 13:30

Naprostý souhlas. EU se úplně vymkla kontrole a původnímu záměru a myšlence. V současném stavu je to pouhá zeleno-hnědo-rudá brzda pokroku. Už chybí jen ty gulagy a koncentráty.

DRNEK
24. prosinec 2021, 13:25

Pravda.

celé EU ZRUŠIT.

Jaroslav
28. prosinec 2021, 16:25

jsem pro, ale nemůžeme si hrát na vlastní větvi...zrušit ano, ale jít do EHS, které tu bylo kdysi. Popřípadě aktivovat více Středoevropskou obchodní dohodu CEFTA a obraně bezpečnostní GLOBSEC

Jaroslav
28. prosinec 2021, 16:17

první stát, který sejmul Green Deal...další zásahy budou postupně přibývat...

S.Janda
23. prosinec 2021, 09:09

Něco podobného bychom měli udělat také....Němci si hrají na zelené a my jim na tu aktivitu platíme...

Radomír Hoferek
23. prosinec 2021, 10:38

Bohužel v EU vládnou demokraté, kteří prosazují to na čem zbohatnou a ostatní je nezajímají. I u nás je to stejné (viz Babiš).Komu pomohlo rozdělit prodej mezi nové firmy, které s výrobou nemají nic společného a k ceně si přidají jen vlastní marži. Teď když nevydělávají , nechají lidi ve štychu.

Jaroslav
28. prosinec 2021, 16:28

to, co se line z Bruselu je autoritářství a postupné omezování národních států

Hynek Martinek
23. prosinec 2021, 12:05

Co nedokázal Cézar, Napoleon a H....., to dokáže EU složená z Němců, Francouzů a poskoků.

jiri
23. prosinec 2021, 13:39

Nemecko chce za kazdou cenu zcela bezohledne na sve sousedy prejit na zelenou energii.Chce nekompromysne odstavit jaderne zdroje bez ohledu na nedostatek elektriny v cele evrope.Pokud vsak si v nemecku mysli ze maji elektriny dost,navrhuji odstavit propojovaci transformatory mezi ceskem a nemeckem.Uvidime jak jim to dlouho vydrzi.

Antonín Řezníček
24. prosinec 2021, 10:49

Východní Evropa na jejich zelené šílenství těžce platí od dob začátku privatizace až po dnešek, kdy si prostřednictvím "Bruselu", který plně ovládají nařizují co musíme a co nesmíme. Všechno jde rychlými kroky do kopru !!!

MICHAL HROŠ
23. prosinec 2021, 14:48

Ukoncil bych prodej z nasich elektraren smerem do EU... At nemci sviti ekologicky svickami kdyz jim nebude foukat...

Carlos
26. prosinec 2021, 19:09

A kolik těch elektráren máte?

Pavel Jelínek
23. prosinec 2021, 18:18

Německo chtělo vždy ovládat Evropu. Vzpomeňme si na nedávnou historii. Doba se muže vracet, pod krytím EU

Pavel Krestýn
23. prosinec 2021, 20:52

To jsou jen kecy. Všechny energetické společnosti ve všech zemích generují astronomické zisky,minimalizují daně,štědře poporují všechny od politků,přes sportovce a podobně. Kdyby všechny zisky celé danili,tak podpoří ekonomiku a zůstane jim spousta financí na údržbu a stavby. Jenže to by nebyaĺa malá domů.

Radek Florián
23. prosinec 2021, 21:23

Je vidět že Bulharská vláda slouží svým občanům a ne EU !

To u nás to je obráceně vlády lezou EU do zadku kvůli dotacím a kašlou na občany !

Best
24. prosinec 2021, 22:11

Výborně, Bulhaři. Bulharský parlament pochopil, že je tam pro své voliče a ne proto aby papouškoval nesmyslné výmysly EU. Ostatně soudím, že EU by měla být zrušena.

Car
25. prosinec 2021, 12:52

Plně s vámi souhlasím. Je to nevyhnutelné...

sangre
25. prosinec 2021, 11:27

Ale toho zrušení se nedočkáme. Přece ti papaláši, kteří mají astronomické příjmy za to, že vydávají nesmyslné příkazy, se jich dobrovolně nevzdají. Jediná cesta je tuto zbytečnou instituci opustit. A až tam Němci zůstanou sami, pak ji teprve zruší.

Car
25. prosinec 2021, 12:51

Nejsem proti EU, ale poslední léta vznikají jen paskvili a bude nevyhnutelné, dřív nebo později ukončit tuto šarádu a vystoupit, tak jak to včas udělali angláni.

sangre
26. prosinec 2021, 16:26

EU diktuje více, než kdysi RVHP. Příkladem pro EU by mohly být USA - jedna země, jeden prezident, ale zákony v každém státě trochu odlišné. Podle EU musíme snad i jednotně pr.... Ovšem když v velkých státech mají kvalitní výrobky a na východě pod stejným jménem paskvil, to jim nevadí.

Carlos
26. prosinec 2021, 19:08

A co tedy chcete? Na jednu stranu si stěžujete na to že EU zasahuje a reguluje kde co, na druhou chcete aby řešila dvojí kvalitu výrobků. To jsou dva zcela protichůdné názory.

A jinak, když naposledy EU zkoušela něco řešit, třeba tu situaci že některé země mají poměr HDP na hlavu vůči průměru X a minimální mzdu proti průměru v poměru Y kde Y < X a to výrazně, což se týká povětšinou právě toho východu EU, tak se proti tomu začali stavět nejvíc politici z východu.

sangre
27. prosinec 2021, 20:31

Myslel jsem, že je to zřejmé. Malým státům EU diktuje, ale ty velké si mohou dělat co chtějí. Když tedy chtějí nařizovat, tak všem! A proč tedymy, Bulharsko a další máme doplácet na to, že Němci nechtějí uhlí, ani jádro. OK, je-li to jejich rozhodnutí, ať neberou elektřinu od nás.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se