Domů
Energetika v zahraničí
Rodinám na Slovensku elektřina nezdraží, cena plynu a tepla vzroste o 15 procent
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Rodinám na Slovensku elektřina nezdraží, cena plynu a tepla vzroste o 15 procent

Bratislava 1. prosince (zpravodaj ČTK) – Domácnostem na Slovensku se v příštím roce proti letošku ceny elektřiny nezmění, naopak zemní plyn a teplo zdraží v průměru shodně o 15 procent. Novinářům to dnes řekl premiér Eduard Heger. Vývoj cen energií pro rodiny bude mnohem příznivější, než by hrozilo při plném promítnutí vysokého růstu cen energií na burzách.

Bez zásahu vlády by rodiny podle Hegera zaplatily na energiích o šest miliard eur (146 miliard Kč) více a na základě opatření vlády každá domácnost v příštím roce ušetří 3000 eur (zhruba 73.000 Kč).

Z vyjádření ministra financí Igora Matoviče vyplynulo, že opatření zahrnují kompenzace dodavatelům energií a také využití dřívější dohody o dodávkách levného proudu od největšího výrobce elektřiny v zemi, společnosti Slovenské elektrárne.

„Slovenské domácnosti budou vítězem energetické krize. Slovensko bude evropský unikát,“ řekl Matovič.

Regulované ceny energií pro domácnosti se na Slovensku mění zpravidla jednou ročně, a to na začátku ledna. Výrazné zdražení energií na burzách v uplynulých měsících tak slovenské domácnosti přímo nezasáhlo.

Heger také řekl, že pokud by se do ceníků pro domácnosti promítly tržní ceny, tak by elektřina rodinám příští rok zdražila o 380 procent. Plyn by byl dražší o 225 procent a dodávky tepla by byly vyšší o 80 procent.

V říjnu představitelé slovenské vlády ohlásili, že stát bude podnikům proplácet část jejich nákladů na nákup zemního plynu a elektřiny, pokud ceny těchto energií přesáhnou stanovenou úroveň. Matovič tehdy odhadl, že při nezměněných cenách energií opatření přijde na půl miliardy eur (přes 12 miliard Kč). Vysoké účty za energie nově zasáhly především ty firmy, které dříve nenakoupily elektřinu či plyn za nižší ceny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
1. prosinec 2022, 21:45

Dlouho jim to nevydrží , kdyby jim stát zvedl ceny tak aby to bylo únosné a zároveň to motivovalo k úsporám , pak by se někam posunuli , takto nedělají nic a nakonec přijde náraz.

Martin P
2. prosinec 2022, 09:40

Také si myslím (i když kolikrát myslet znamená ho...no vědět), že ty ceny neudrží dlouhodobě. Ale situaci na Slovensku pomáhá to proklaté jádro, protože po spuštění MO3 a MO4 bude ta země čistým vývozcem. Budou chtít návratnost za tu časově rozmázlou dobu výstavby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516