Domů
Energetika v zahraničí
Ceny plynu v Evropě bude mít nadále v rukou Rusko
Plynovod Rusko

Ceny plynu v Evropě bude mít nadále v rukou Rusko

Očekává se, že ceny zemního plynu v roce 2019 poprvé po čtyřech letech klesnou. Letošní zima je prozatím spíše mírná, zásobníky naplněné a zároveň se očekává nárůst importů do Evropy. Jedním z hlavních důvodů jsou dodávky plynu z Ruska, které v loňském roce dosáhly rekordní výše. Za této situace a očekávaného nárůstu dodávek LNG v létě bude mít Rusko dvě možnosti. Buď se soustředí na udržení si svého podílu na trhu, nebo bude chránit ceny a sníží své exporty.

Rekordní dodávky z Ruska

„Otázkou je kolik ruského plynu bude na evropské trhy dodáno – to bude klíčovým faktorem. Rusko veřejně prohlásilo, že chce dodávky udržet. To by mohlo vést ke skutečnému kolapsu cen v letních měsících, kdy přijdou velké dodávky LNG,“ tvrdí Murray Douglas, výzkumný ředitel sekce pro evropský plyn ve Wood Mackenzie Ltd.

Podle Kremlu v loňském roce Gazprom do Evropy dodal 201 miliard metrů krychlových plynu a plánuje toto množství dodávek udržet do roku 2020. Podle agentury Bloomberg je zde ovšem otázka, zda bude Rusko schopné tyto dodávky dodržovat i během roku, kdy na evropské trhy dorazí velké objemy LNG. Podle Morgan Stanley importy LNG vzrostou o 14 % na 56 miliard metrů krychlových plynu. Smlouvy o dodávkách LNG čím dál častěji nemají definovaný cíl dodávky. Rusko se tak může soustředit na udržení si svého podílu na trhu, nebo ochránit ceny a snížit exporty.

„Ruská strategie bude mít vždy velký vliv na trh se zemním plynem. Myslím si, že ruský plyn bude do Evropy téct vždy. Otázkou je, kolik ho bude,“ uvedl Guy Smith, ředitel obchodování s plynem Vattenfall AB

Očekávaný vývoj globálního LNG obchodu. Zdroj: Bloomberg

Další faktory ovlivňující cenu

Dalším důležitým aspektem, který má potenciál ovlivnit cenu zemního plynu v Evropě, je budoucnost ukrajinského tranzitu. Gazprom cílí na přerušení své závislosti na Ukrajině, přes kterou nyní teče téměř polovina ruského plynu do západní Evropy.

„V létě potřebujeme vidět dohodu. Přes Ukrajinu i nadále teče poměrně velký objem plynu, takže nevidíme velké změny v cenách. Pokud se ovšem nedosáhne dohody ohledně ukrajinského tranzitu, tak je možné, že kvůli nejistotám ceny vzrostou,“  říká Jonathan Stern, seniorní výzkumník Oxford Institute for Energy Studies

Riziko také představuje možnost chladného počasí na konci topné sezóny, která by zvedla poptávku po zemním plynu. K tomuto jevu došlo v únoru 2018, kdy se do Evropy dostal chladný vzduch ze Sibiře a ceny zemního plynu dosáhly rekordní výše. Podobně je důležité sledovat vývoj cen uhlí a CO2, protože příliš vysoké ceny povedou k větší konkurenceschopnosti plynu.

Vývoj cen zemního plynu. Zdroj: Bloomberg

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
9. leden 2019, 15:18

Levný plyn už byl, hlavně minulé 4 roky.

Jestli myslí, že zlevní plyn v dubnu vůči únoru tak to samozřejmě, ale celoroční průměr určitě už do budoucna na dlouho ne.

Vaněček Milan
9. leden 2019, 15:36

plyn je stále velmi levný když srovnáme jeho cenu nyní vůči období 2005-2015. Ten velký pokles ceny v 2016 to byl extrém podobně jako pokles ceny elektřiny v této době. Nyní je cena komodity: ropy, plynu i elektřiny rozumná a snad i rovnovážná (když někdo nevytvoří umělý nedostatek).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se