Domů
Energetika v zahraničí
Čína plánuje pro letošek stanovit 18GW strop na instalaci velkých FVE
Čínská fotovoltaická farma. Zdroj: PV Tech

Čína plánuje pro letošek stanovit 18GW strop na instalaci velkých FVE

Podle uniklých materiálů čínských vládních organizací plánuje Čína vytvořit strop na instalaci velkých fotovoltaických projektů. Maximálně by tak pro letošek mohlo být zprovozněno 18 GW instalovaného výkonu v nových FVE, z čehož 5,5 GW je vyčleněno na vysoce účinná zařízení.

Stop ve výši 18,1 GW pro rok 2016 se dle materiálu vypracovaného Čínskou národní energetickou agenturou (NEA) má týkat velkých instalací fotovoltaických farem. Dokument, který Agentura vypracovala 5. června a zaslala i vedení Čínské plánovací komise (NDRC), se tak nebude týkat malých střeních instalací, FVE určených pro vlastní spotřebu, ani BIPV technologií (Building-integrated photovoltaics – fotovoltaické panely zabudované do konstrukcí budov). K předloženým limitům se budou moci do konce července vyjadřovat i jednotlivé lokální vlády.

Důvodem k zavedení tohoto limitu je s největší pravděpodobností problém s omezenou kapacitou sítí a rovněž snaha o konsolidaci trhu. Proto také tři provincie, které jsou nejvíce postiženy síťovými problémy, byly z tohoto plánu úplně vyloučeny. Jde o Kan-su, Jün-nan a Sin-ťiang. Budoucnost plánovaných projektů v těchto provinciích je tak nejistá.

“Vyčlenění některých provincií je nejspíše způsobeno přetrvávajícími síťovými omezeními, což dokazuje, že si vláda tento problém uvědomuje a snaží se ho řešit. Celkově by ovšem, při realizaci 18,1 GW nových FVE, šlo o 20% meziroční tržní nárůst.“

Frank Haugwitz, zakladatel a konzultant AECEA

Vyhrazeno pro nejlepší

Z celkového limitu ve výši 18,1 GW je pro velké projekty FVE vyhrazeno 12,6 GW, přičemž zbývajících 5,5 GW je rezerva pro projekty s nejvyšší efektivitou, takzvané “top runner” projekty. Ty by měly být vybrány v rámci konkurenční soutěže v podobě aukce, kde ovšem nevítězí nejlepší cena, ale účinnost. Pokud se tento koncept osvědčí, bude v příštích letech rozšířen.

V minulosti se prakticky ukázalo, že pouze několik velkých společností bylo schopno dosáhnout na minimální stanovené požadavky, konkrétně 16,5% účinnost pro polykrystalické a 17% účinnost pro monokrystalické panely. Tržní prostředí se tak pro projekty s vysokou účinností omezuje jen na několik málo společností a do budoucna se dá očekávat jeho další konsolidace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se