Dánsko překonalo světový rekord v podílu výroby z větru

DomůObnovitelné zdrojeDánsko překonalo světový rekord v podílu výroby z větru

Dánské větrné elektrárny vytvořily v roce 2015 nový světový rekord, svoji výrobou se podílely 42,1 % na celkové spotřebě elektrické energie v zemi. V pátek to uvedl provozovatel dánské přenosové soustavy Energinet.

Podíl větrné energie v energetickém mixu je v Dánsku největší na světě. Dánsko v roce 2015 překonalo svůj rekord z předchozího roku, kdy se větrná energie podílela 39,1 % na celkové spotřebě elektrické energie.

Podle Carstena Vittrupa, analytika z Energinet, překročila výroba větrných elektráren v západní část země (Jutland a Funen) celkovou spotřebu v této části po šestinu roku (1460 hodin). Z pohledu celé země produkce větrných elektráren přesahovala dánskou spotřebu elektřiny po 409 hodin.

„Není neobvyklé, že v některých hodinách je produkce větrných elektráren vyšší než momentální spotřeba. Skutečnost, že západní Dánsko vytváří přebytek energie po 16 % času, znamená, že můžeme těžit z exportu a importu energie ještě ve větší míře.“
Carsten Vittrup, energetický analytik v Energinet

„Přebytečnou větrnou energii prodáváme spotřebitelům v Norsku, Švédsku a Německu a naopak nakupujeme energii z vodních elektráren z Norska, solárních z Německa a další elektřinu ze Švédska v okamžicích, kdy je to pro Dánsko výhodné,“ dodává Vittrup.

Podle Vittrupa hrají konvenční elektrárny a kogenerační jednotky stále důležitou roli v dánské energetické soustavě. Svojí flexibilitou udržují stabilitu soustavy v době nízké výroby větrných a solárních elektráren.

Vysoká produkce z větrných elektráren znamenala v některých hodinách pád cen elektřiny do záporných hodnot. V západním Dánsku tato situace nastala po 65 hodin, ve východní části země po 36 hodin roku.

Cíl: 50 % z větru do roku 2020

Cílem Dánska je dosáhnout 50% podílu větrné energie na konečné spotřebě elektřiny do roku 2020. Podle predikcí by Dánsko nemělo mít problém této hodnoty dosáhnout.

Nebýt dvouměsíčního výpadku dvou off-shore větrných farem Anholt a Horns 2, z důvodu problémů s kabelovým vedením, byl by podíl výroby ve větrných elektrárnách okolo 43,5 %. Je ovšem nutno podotknout, že rok 2015 byl z pohledu větrných podmínek v Dánsku nadprůměrný.

Podíl výroby ve větrných elektrárnách na konečné spotřebě elektřiny v Dánsku. Zdroj: Energinet

Větrná energie v Dánsku zaznamenala další rekordy

Den bez velkých elektráren

Rok 2015 pro Dány znamenal další rekord. Poprvé v historii byla dodávka elektrické energie v Dánsku po celý den zajištěna bez provozu velkých centrálních elektráren. 2. září byla veškerá elektřina zajištěna větrnými, solárními elektrárnami, lokálními kogeneračními jednotkami a dovozem z okolních zemí.

Největší podíl výroby ve větrných elektrárnách

Dánsko také v roce 2015 zažilo největší podíl výroby ve větrných elektrárnách. 26. července produkce větrných elektráren dosáhla 138,7 % celkové spotřeby elektřiny a překonala rekord 132,1 % z roku 2014.

Úvodní fotografie: Offshore větrný park v Kodani. Autor: CGP Grey