Domů
Energetika v zahraničí
Domácnostem na Slovensku podle ministryně hospodářství ceny energií nestoupnou
Elektroměr
Elektroměr

Domácnostem na Slovensku podle ministryně hospodářství ceny energií nestoupnou

Bratislava 6. prosince (zpravodaj ČTK) – Ceny elektrické energie, zemního plynu a tepla domácnostem na Slovensku v příštím roce nestoupnou, řekla dnes novinářům ministryně hospodářství Denisa Saková. Podnikům se nezvýší distribuční poplatky, které jsou součástí celkového účtu za energie. Na udržení cen stát vyčlení kompenzace v objemu 1,25 miliardy eur (30,5 miliardy Kč).

Už předchozí slovenská vláda zavedla kompenzace vysokých cen energií a dohodla se na dodávkách levného proudu od největšího výrobce elektřiny v zemi. To vedlo k tomu, že rodinám na Slovensku letos například zdražily elektřina či plyn výrazně méně, než by tomu bylo v případě plného promítnutí vývoje cen na burzách.

Slovenský energetický regulační úřad ÚRSO letos varoval, že pokud vláda znovu nezavede opatření, rodinám energie v příštím roce prudce zdraží. Jejich tržní ceny jsou totiž i nadále nad dosavadním cenovým stropem na Slovensku.

„Ceny za elektrickou energii, za plyn a za teplo, co se týče domácností a vybraných zranitelných subjektů, se nezmění. Nikdo na faktuře neuvidí nárůst cen,“ uvedla Saková.

Výdaje za energie mají spolu s potravinami dohromady hlavní podíl na výdajích slovenských domácností.

Distribuční poplatky budou podle ministryně zmrazeny také pro podnikatelský sektor, a to jak u elektřiny, byť by jinak stouply o 20 procent, tak u plynu. U něj by za běžných okolností vzrostly o šest procent.

Zachování regulovaných cen či poplatků bude muset opět kompenzovat stát, a to v době nedobrého stavu veřejných financí. Pro letošek bývalá vláda vyčlenila na tlumení růstu cen energií a na částečné kompenzace pro podniky 3,5 miliardy eur (85 miliard Kč).

ÚRSO podobně jako loni už vydal několik rozhodnutí ohledně cen energií na příští rok, což by znamenalo jejich zdražení. Tato rozhodnutí ale v platnost nevstoupí, protože vláda využije možnost regulace cen. Nový slovenský premiér Robert Fico za zmíněná rozhodnutí ÚRSO kritizoval jeho šéfa Andreje Jurise, jehož pak vláda v pondělí z čela tohoto úřadu odvolala.

ÚRSO a vláda na Slovensku regulují pro rodiny a jiné skupiny takzvaných zranitelných odběratelů nejen distribuční a další poplatky za energie, ale i samotnou cenu komodity.

V České republice Energetický regulační úřad (ERÚ) rozhodl, že v příštím roce domácnostem regulovaná část ceny elektřiny meziročně stoupne o 65,7 procenta, u plynu pak bude vyšší o 38,8 procenta. Podle ERÚ nárůst regulované části v konečných cenách vyváží letošní pokles obchodní složky od dodavatelů.

Výraznější růst nákladů za energie v Česku očekávají firmy a podnikatelé, kterým regulovaná část elektřiny na hladině vysokého napětí stoupne meziročně o 105,5 procenta, na velmi vysokém napětí pak o 190,9 procenta. U plynu se regulované ceny velkoodběratelům zvýší meziročně o 41,8 procenta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Anton Meško
7. prosinec 2023, 14:46

V prvom rade chcem poďakovať za komentár, ktorý je objektívny a vyvážený oproti komentáru na TA3 v dnešných ranných novinách, kde neuvádza plánovaných 1,25 mld. €, ale že to bude skoro 1,5 mld. € s dovetkom. Koalícia ich zoberie ľuďom prostredníctvom vyšších daní a odvodov aj z peňazí, ktoré posielajú do druhého dôchodkového piliera. Pôjde tak o najdrahšie sociálne opatrenie v budúcom roku.

K sústavnej kritike opatrení novej vlády súčasnou opozíciou sa pridávajú aj média ako urobila aj TA3.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se