Domů
Energetika v zahraničí
EDF Energy zaplatí v Británii pokutu za nesplnění cíle v instalaci smart meterů
Budova vedení společnosti EDF v Paříži
Zdroj: EDF

EDF Energy zaplatí v Británii pokutu za nesplnění cíle v instalaci smart meterů

Francouzský dodavatel energie v Británii, EDF Energy, za rok 2017 nesplnil svůj cíl nových instalací chytrých elektroměrů pro konečné zákazníky. Na základě dohody s britským regulátorem tak zaplatí 350 tisíc liber do fondu pro ohrožené zákazníky. Británie chce, aby do roku 2020 byla chytrým měřením vybavena každá domácnost a po dodavatelích požaduje, aby si stanovili roční cíle, pomocí kterých toho dosáhnou. Celkem je ve Velké Británii instalováno přes 11 milionů chytrých elektroměrů.

Britský regulátor Ofgem minulý týden oznámil, že EDF Energy nesplnila svůj cíl v instalaci nových chytrých elektroměrů (smartmeterů) za rok 2017. Francouzská společnost se s britským regulátorem dohodla na pokutě ve výši 350 000 liber (přes 10 milionů korun), kterou zaplatí do fondu pro ohrožené zákazníky. Díky této vzájemné dohodě nebude Ofgem vůči dodavateli podnikat další formální opatření.

Přesné číslo, kterého se EDF Energy nepodařilo dosáhnout, je obchodním tajemstvím. Doposud však společnost v Británii instalovala více než 600 000 chytrých elektroměrů.

„EDF Energy tvrdě pracuje na splnění cílů v oblasti chytrých měřících přístrojů, které znamenají přínos pro naše zákazníky, a jsme zklamáni, že jsme našeho cíle pro rok 2017 dosáhli s třítýdenním zpožděním. Během roku 2017 jsme zdvojnásobili počet nově naistalovaných chytrých elektroměrů a zaměstnali další pracovníky, kteří je instalují. Nedostatek jsme rychle napravili a jsme na cestě splnit náš cíl pro rok 2018,“ uvedl ve vyjádření k pokutě Jim Poole, ředitel oddělení pro zákazníky společnosti EDF Energy.

Chytrý elektroměr umožňuje domácnostem sledovat vlastní spotřebu v reálném čase a případně na ni reagovat. Jeden z britských dodavatelů Octopus Energy v prvním čtvrtletí tohoto roku představil tarif, díky kterému mohou zákazníci reagovat na cenu elektřiny na trhu a případně za odběr energie i dostávat zaplaceno.

Chytrý elektroměr do každé rodiny

Britská vláda v rámci programu podpory smart meteringu požaduje od dodavatelů zavést chytré měření všem domácnostem a malým podnikům do roku 2020. Aby bylo dosaženo tohoto cíle, tak musí každý dodavatel s více než 250 tisíci zákazníky stanovit roční cíle nových instalací, které musí naplnit a které Ofgem pravidelně sleduje.

Problémy se změnou dodavatele

V současnosti používané elektroměry typu SMETS1, které jsou v Británii používány ve většině případů, nicméně trpí závažným nedostatkem, a to ztrátou své „chytrosti“ při změně dodavatele. Oprava software zařízení, aby fungovalo u různých dodavatelů, se očekává v říjnu tohoto roku, ovšem od této doby již Ofgem nebude nové instalace tohoto typu počítat do cílů jednotlivých dodavatelů. Nová generace chytrých elektroměrů SMETS2 se tak od října pravděpodobně stane novou jedničkou.

Zdroj úvodní fotografie: EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
VK
21. červen 2018, 15:21

Nemáte prosím odkaz, nebo článek, co ten SMETS2 umí? Má možnost i vysílat signály do domácnosti, jako to dělá třeba HDO? Nebo to bude oddělený systém a ten elektroměr bude jen online zaznamenávat spotřebu?

Díky

Jestli to stihnou opravdu všude do roku 2020, tak smekám - to bude znamenat, že jsou na elektromobilitu dobře připraveni.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516