Domů
Energetika v zahraničí
Emise spojené s využíváním energie v USA po růstu z roku 2018 loni poklesly
Emise CO2
Zdroj: Google.com

Emise spojené s využíváním energie v USA po růstu z roku 2018 loni poklesly

Energetický sektor v USA prochází v posledních letech intenzivní transformací, a to převedším oblast výroby elektrické energie. Uhlí je postupně vytlačováno z trhu plynem a obnovitelnými zdroji, což se projevu znatelným poklesem emisí. Podle dat vládní agentury loni emise spojené s využíváním energie meziročně mírně poklesly, a to pouze díky sektoru elektroenergetiky.

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v roce 2019 meziročně klesly emise z oblasti dopravy, výroby elektřiny, energeticky náročného průmyslu a komerčního sektoru a domácností o 2,6 %. V roce 2018 přitom emise z těchto odvětví meziročně vzrostly o srovnatelnou hodnotu.

Zatímco emise z dopravy či komerčního sektoru a domácností se v podstatě nezměnily, emise spojené s energeticky náročnou průmyslovou výrobou naopak vzrostly. Za takřka veškerým poklesem tak stál sektor výroby elektrické energie, a to konkrétně změna výrobního mixu.

Vývoj emisí vybraných sektorů v USA mezi lety 1980 a 2019. Zdroj: EIA
Vývoj emisí vybraných sektorů v USA mezi lety 1980 a 2019. Zdroj: EIA

Primární příčinou je klesající výroba elektřiny z uhlí, které je postupně nahrazováno zemním plynem, jehož cena v zemi s prudkým růstem těžby v posledních letech klesla, a rozvojem využívání obnovitelných zdrojů, zejména větrných a solárních elektráren.

S dalším růstem výroby obnovitelných zdrojů tak jejich podíl na výrobě elektřiny spolu s jadernými elektrárnami podle EIA loni dosáhl rekordních 38 %. Se současnou náhradou uhlí plynem se tak Spojeným státům v posledních letech podařilo výrazně snížit průměrnou uhlíkovou náročnost výroby elektřiny. Zatímco v roce 2005 bylo při výrobě jedné megawatthodiny elektřiny vypuštěno průměrně 619 kg CO2, v loňském roce se jednalo o 408 kg.

Celkově emise spojené s využíváním energie v USA podle vládní agentury poklesly od roku 2007, kdy dosáhly svého vrcholu, již o 15 %.

Těžba uhlí v USA nadále klesá, letos má být nejnižší od roku 1965

Hlavní příčinou poklesu emisí na padající výroby elektřiny z uhlí, se kterou souvisí o omezování domácí těžby tohoto paliva. Podle agentury by se v letošním roce měla těžba uhlí v USA meziročně propadnout o čtvrtinu, k čemuž přispěla i koronavirová pandemie.

Podobně by měl klesnout i podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny z loňských 24 % na zhruba 20 %, k čemuž pomohly zejména nízké ceny plynu spojené s globálním poklesem poptávky. V příštím roce by však podle predikcí EIA měl podíl uhlí opět vzrůst na 25 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
14. listopad 2020, 21:27

V USA mají velmi vysokou spotřebu energie praticky 2 násobnou proti průrměru Evropské unie a Emise CO2 měli v roce 2019 stejné jako v roce 1990 což je 15 tun na obyvatele. průměr EU je 6,6 tun. Oni celkově s energií z našeho pohledu velmi plýtvají, ale je to tím ,že oni jsou ohromně surovinově bohatá země a díky tomu mají velmi levné energie. Kdežto k nám se prakticky všechno musí dovážet. Jakýkoli přechod na OZE by pro ně byl katastrofa ceny energií by prudce vzrostly a oni na to nemají stavěné budovy ani auta. Jejich společnost je postavena na velké spotřebě energie

Jan Veselý
15. listopad 2020, 08:10

To víte Josefe, velkou změnou byly ve světě energetiky ropné šoky před cca 50 lety. USA a státy západní Evropy měly v té době přibližně stejnou spotřebu energií. V USA převážilo "drill baby, drill!!!", v Evropě se více aplikovaly "soft energies" Američana Amory Lovinse.

Jo, a vás vede k názoru, že "jakýkoli přechod na OZE by pro ně byl katastrofa ceny energií by prudce vzrostly"? Rozhodně asi ne data, řekl bych. Nehledě na to, že i americké papundeklové baráky se dají zateplit a EV jsou výrazně provozně levnější i v USA.

Ivan Novák
15. listopad 2020, 11:22

Evropa má tradičně vyšší spotřební daně, ale zato menší levně těžitelné zásoby v ložiscích pod kontrolou. Jurodiví vizionáři, radikálové a výmluvní čerpači dotací se spojují všude.

Josef
15. listopad 2020, 18:11

Ceny energií jsou v USA mnohem levnější než EU, kdežto OZE jsou stejně drahé jako v EU. Dále pak cena paliva pro automobily je okolo 12 kč /l. Elektromobilita má nižší provozní náklady, ale při ceně paliv v USA to není významné celkově je tento způsob dopravy mnohem dražší než u aut se spalovacím motorem. Průměrné auto v USA žere 7,5l benzínu ( nové prodeje) Při jejich ceně za litr paliva jezdí za 1kč/km. EV stojí 2 násobek a životnost baterie je cca 10let, což je polovina proti normálnímu vozu. Co se týče budov, pak ty se mohou zateplit , jenže když zdraží energie, pak se ty budovy nezateplí dříve než za několik desítek let. kdežto účet za energie přijde na konci měsíce...

Jak je tam všechno přibližně 2 násobně energeticky náročnější , tak ceny energií jsou mnohem důležitější jejich zdražení způsobí růst cen všeho zboží tedy inflaci tím vzrostou úrokové sazby. To byly ty mechanismy, které spustily největší krizi v 21 století byl rok 2008. Ono se to nezdá jenže oni jsou saudskou Arábií v těžbě ropy a Ruskem v těžbě plynu například 89% příjmů státu Aljaška je z těžby ropy. Odklon od fosilních paliv by nebyl katastrofou pouze pro spotřebitele, ale i pro státní rozpočty některých států. A když státy nemají peníze, tak si je natisknou, no a to byl konec dolaru jako světové rezervní měny význam USA by byl pak podobný jako význam Ruska. Novou rezervní měnou by byl CNY ono k tomu dříve nebo později stejně dojde, ale takto by to bylo třeba během 5 let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se