Domů
Energetika v zahraničí
Energetická politika německých zelených: Boj proti všemu kromě OZE a do sebe nezapadající myšlenky
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Energetická politika německých zelených: Boj proti všemu kromě OZE a do sebe nezapadající myšlenky

Energetická politika dle prognóz druhé nejsilnější německé strany, Zelených, je plná rozporů a do sebe nezapadajících myšlenek. Sílící zelení, kteří byli hlavními iniciátory německého odklonu od jaderné energetiky, brojí za urychlení odklonu od uhlí i proti plynu. Jejich energetická politika nabízí utopické vize bez odpovědi na problémy. 

Němečtí zelení, kteří jsou v prognózách pro parlamentní volby v roce 2021 s 25-26 % řazeni jako druhá nejsilnější strana jen o jednotky procent za Unií (součet hlasů Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unií Bavorska), jsou se stále silnějšími obavami německých obyvatel o klimatické změny nejvíce posilující stranou našeho západního souseda. Potvrzují to i před měsícem a půl proběhlé volby do evropského parlamentu, kde Zelení s 20,5 % obsadili druhé místo za CDU s 22,6 %.

Velká část Němců nyní požaduje to, co se považuje za DNA Zelených: Ambiciózní politiku v oblasti energetiky a klimatu, která z Německa učiní klimaticky neutrální ekonomiku. Energetická politika zelených je však plná rozporů a do sebe nezapadajících myšlenek.

Energetika bez jádra, uhlí i plynu

Začíná to hlavním tématem Zelených – odklonem od uhlí. Závěry německé uhelné komise z letošního ledna doporučující postupné odstavování uhelných elektráren s datem kompletního ukončení výroby elektřiny z uhlí v roce 2038 jsou pro zelené nanejvýš začátkem. Strana bojuje o to, aby k odstavování elektráren došlo rychleji.

To je odvážný výrok. Ještě o to odvážnější, pokud je na něj nahlíženo s vědomostí negativního postoje Zelených k plynovodu Nord Stream 2. Je zřejmé, že Německo bude muset své uhelné elektrárny alespoň částečně nahradit plynovými zdroji, stejně to vidí i uhelná komise. Plynovod Nord Stream 2 tak představuje ideální cestu, jak si zajistit potřebné množství zemního plynu.

Argumentace Zelených, že EU by se po desetiletí zavázala k fosilním palivům díky dodatečnému plynovodu, je zcela nesprávná. Jediní, kdo se tímto projektem k něčemu zavazují, jsou investoři projektu. Nikdo nebude nucen zemní plyn nakupovat. Stejně kriticky nahlížejí Zelení i na zkapalněný zemní plyn (LNG) a nejraději by byli, kdyby Německo nikdy žádný LNG terminál  nevybudovalo.

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Zde je nutné doplnit, že to byli právě Zelení, kteří významně iniciovali německý odklon od jádra. Sečteno podtrženo, němečtí Zelení jsou proti jádru, uhlí i plynu. Zbavit se těchto zdrojů navíc chtějí co nejrychleji. Je opravdu obtížné si představit, jak by německá energetická soustava pod taktovkou této strany mohla fungovat.

Klimaticky neutrální ekonomika bez CCS

Ale to není vše. Požadavek na z hlediska klimatu neutrální ekonomiku vyžaduje nalezení řešení, jak naložit s těmi skleníkovými plyny, které nelze eliminovat ani při nejlepší vůli. Jedná se například o emise spjaté s průmyslovými procesy. V Německu jich je ročně vyprodukováno 60 milionů tun.

Existuje jedno řešení, ač stále ve fázi vývoje. Je jím zachytávání a skladování CO2, neboli CCS – Carbon Capture and Storage. Sama německá kancléřka, Angela Merkelová, v květnu uvedla, že uhlíkové neutrality může Německo dosáhnout pouze při využití technologie CCS. Co na to Zelení? Vždy bojovali proti této technologii.

Uhlíková neutralita není jen otázkou dobré vůle, jak to v podání Zelených často vypadá, ale také otázkou technických možností a jejich omezení, a samozřejmě nákladů. Odmítáním technologie CCS se zavírají dveře pro cestu, která aktuálně nemá žádnou alternativu, v případě, že se Německo nespokojí s redukcí emisí skleníkových plynů na úrovni mezi 80 a 95 %, jak tomu bylo doposud.

Německá uhelná elektrárna Jänschwalde včetně navrhované demonstrační jednotky pro zachytáváníí a ukládání oxidu uhličitého- Zdroj: Vattenfall
Německá uhelná elektrárna Jänschwalde včetně navrhované demonstrační jednotky pro zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Zdroj: Vattenfall

OZE, OZE a zase OZE

Dalším z hlavních cílů zelených je urychlený rozvoj obnovitelných zdrojů energie, který již dnes probíhá na hranici možností, zejména ve vztahu k nedostatečně rozvinuté přenosové soustavě Německa. A Zelení nemají žádnou odpověď na to, jak problém vyřešit. Drží se vizí a domáhají se kroků, které se s největší pravděpodobností později ukáží jako nerealizovatelné nebo enormně nákladné.

Úvodní fotografie: Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Josef
10. červenec 2019, 14:41

No oni v podstatě zelení mají pravdu. Pokud Německo podepsalo Pařížskou dohodu pak nemůže používat ani plyn ani uhlí , ale jen trochu ropy. Chyba není v zelených, ale v těch co podepisují nereálné dokumenty s vědomím že rok 2050 je daleko. Německo potřebuje tak 40 - 50 jaderných reaktorů , pak se může zbavit závislosti na fosilních palivech. Bez jádra to půjde jen velmi draze.

Jan Veselý
10. červenec 2019, 17:02

To spíše uvěřím, že Ørsted postaví v mělkých mořích na SZ Evropy těch 600 GW offshore VtE, které by chtěl postavit jejich současný CEO.

Jakub Holič
12. červenec 2019, 09:02

Takový větrný park by ničemu nepomohl. Už teď v Německu platí stát vlastníkům větrníků, že nevyrábí energii, když je jí přebytek. To znamená, že s dalším instalovaným výkonem budou jen Němci platit víc a bude tu víc dotovaných nevyrábějících sloupů. K čemu je mi 600 GW, když budu moci využít jen půlku a k čemu je mi teoretických 600 GW, když nefouká vítr.

Úložiště energie jsou stále velmi neefektivní, a o ekologičnosti výroby baterií se také zatím moc mluvit nedá, o ceně škoda mluvit.

Loudil
10. červenec 2019, 16:29

Už v dohledné době v 80 milionové průmyslové zemi bez jádra, uhlí i plynu ?? Myšlenka krásná, realizace těžká. Myslím, že by nepomohla ani obrovitá bateriová úložiště. Co když v lednu bude v Německu celých 14 dnů zataženo ,bez slunce a navíc bude vítr foukat jen na 10 % běžné rychlosti ?? I když budou bateriové systémy nabité na 100 % kapacity dokáže jet 80 milionový stát po dobu 14 dní opravdu jen - "na baterky" ?? Nevěřím. Zatímní zkoušené bateriové systémy se vybíjejí už v řádu hodin. Vítr však nemusí foukat i 14 dní.

Jan Veselý
10. červenec 2019, 17:01

V Německu mají na dlouhodobé skladování energie ve formě plynných paliv kapacitu cca 600 TWh a podobně velkou na tekutá paliva. Jde o to, aby se do rovnice doplnilo PTX, už to vypadá, že mají prvního zákazníka - chemické podniky, které potřebují vodík, spoustu vodíku.

Jakub Holič
12. červenec 2019, 09:02

Pokud bude podmínkou každého nestabilního zdroje i odpovídající úložiště, pak teprve to bude mít smysl, ale nejdřív zaplavit síť nestabilními zdroji a pak teprve řešit, co s tím, to nikdy fungovat nemůže...

Ing. Bizon
10. červenec 2019, 21:52

V Německu holt ideologie dostala občas přednost před fyzikální realitou.. Nepochybuju o tom že tak bohatá země je schopná časem přejít na plně obnovitelnou energii, ale dnes už je myslím zřejmé že tento přechod bude složitější, delší a dražší než se uvádělo v období úvodní optimistické euforie.

Velkým baterkám pro dlouhodobé ukládání energie začnu věřit až je uvidím. V Německu stojí jedna docela velká baterka, ale ta je určena k regulaci sítě (Li-ion pro primární frekvenční regulaci sekundy-minuty, Na-S pro sekundární regulaci minuty-desítky minut). Všechny největší projekty vydrží na plný výkon 1-5 hodin. Uvidíme ale v blízké budoucnosti, chemie Li-ion katod teď docela poskočila, některé mají potenciál na hodně dobrý cycle life a potřebují daleko míň kovů které jsou často zmiňované jako problematické/nedostatkové.

Power to gas/X má problémy s efektivitou(front to end tak 25-35%?), ale taky si myslím že bez nějaké formy paliva se ještě dlouho neobejdem, takže bude prostě potřeba spoustu levné energie navíc, daleko víc instalovaného výkonu než jsme zvyklí z klasické špinavé energetiky.

Já si netroufám odhadnout jak moc a jak rychle ta transformace proběhne, ale jsu klidný protože full OZE energetika by mi určitě neadila, kdyby ta cesta byla kostrbatější tak není problém postavit rychle a levně nějaké plynové elektrárny(oblíbené řešení už dnes=), a kdyby energiewende uplně narazila tak pořád máme v záloze prakticky vyzkoušený zdroj energie který je stabilní, čistý, přijatelně drahý, a zásoby paliva při správném použité jsou na tisíce let:D

Jan Tuma
11. červenec 2019, 13:09

Chtělo by to konkrétnější rozebrání energetické koncepce německých zelených.

Jan Bajak
11. červenec 2019, 21:43

Chyba ! Tyto zelené by bylo potřeba zahnat do lomů a dolů, aby je ty šílené myšlenky u lopat a kladiv přešly !

Novak
11. červenec 2019, 13:27

Zatím to bylo vždycky tak, že když se v Německu pro něco kolektivně nadchli, tak to pro zbytek Evropy nebylo příliš pozitivní...

Jakub Holič
12. červenec 2019, 09:01

Třeba umožnit ČR vstup do EU? :-)

Yossi
14. červenec 2019, 19:44

Ano, byli z toho tak nadseni, ze si vyjednali nejdelsi prechodne obdobi pro volny pohyb pravovnich sil ????

Pavel Rybka
11. červenec 2019, 13:38

Německo je bohatou ekonomikou. Teď. Pokud přínosy vývoje a využití OZE nebudou vyšší, než náklady realizace, může to ohrozit konkurenceschopnost jejich výroby a způsobit ekonomický pokles. Teď zrovna jsem četl o zkušenostech BMW s elektromobilitou. Zákazníci nemají zájem, protože elektromobily mají omezení, jako dojezd a při vysoké ceně elektrické energie je i cena za km vyšší. Pokud nevyužijí OZE efektivně, ale budou je prosazovat bez ohledu na náklady, mohou zjistit, že na to dost bohatí nejsou ani oni.

Carlos
11. červenec 2019, 18:25

Záleží ještě na tom do jak moc velké hloubky to hodláte analyzovat a co hodláte ve jménu konkurenceschopnosti dotovat jinak. Přísně technicky vzato každý požadavek na ochranu přírody, zdraví atd. snižuje konkurenceschopnost daného výrobku či ekonomiky. Uhelky se třeba dotovaly podle dat z roku 2011 asi 40€ na MWh škodami na klimatu, životním prostředí, majetku a zdraví. Má cenu takto výrobu dotovat?

Jakub Holič
12. červenec 2019, 09:01

A na kolik jsou vyhodnocené škody větrníků?

Takové odhady jsou nesmyslné. Vliv na klima dodnes nikdo přesně nezná, dopady každé jednotlivé elektrárny se navíc diametrálně liší.

A náklady na podporu OZE nejsou jen o poklesu postradatelného luxusu. V celé historii se ukazuje, že čím lépe se daří ekonomice a čím jsou lidé bohatší, tím více jim záleží na ochraně prostředí, ve kterém žijí (jednoduše proto, že si mohou dovolit mít i jiné priority, než jen přežít). Podvázáním ekonomiky můžeme nechtěně vyvolat opačný efekt, než jakého jsme chtěli dosáhnout...

Radim
15. červenec 2019, 12:58

Nejedná se o to, že nám se bude, s větším nebo menším bohatstvím chtít více či méně ochraňovat životní prostředí.

Jedná se o to, že pokud na delší dobu než řekněme 5 let opustí EU či jednotlivé státy EU ekonomickou pozici mezi 5 - 10 nejvyspělejšími na zeměkouli, ekonomika bude stagnovat, zvýší se podstaně zadlužení atd, skoupí naše firmy, nemovitosti ovládnou naše finanční instituce atd všelijací investoři odjinud. A my tomu nebudeme moct zabránit, potože nám budou chybět finanční prostředky a investoři odjinud nás přeplatí. . S touto závislostí, třeba na Číně, ztratíme svoji samostatnou ekologickou politiku úplně a budeme provádět tu ekologickou politiku, co nám budou diktovat zvenku, třeba z Pekingu. Nejdřív co se týká vytěžení našich dosud nevytěžených ložisek surovin., protože si je koupí a později ekologickou politiku obecně. Limity znečištění, ochrana chráněných oblastí před lidskou činností, podmínky pro provoz robotáren....

Jan Bajak
11. červenec 2019, 21:53

Tito takzvaní zelení, také se jim říká aktivisté se snaží vyřešit globální problém na místě kde není. Tedy není v Evropě. Globální problém se ŽP se odehrává v jihovýchodní Asii. Tam obraťte svoji pozornost hošánkové, ale to by vás asi hnali co ? Všechny snahy o zlepšení ŽP řeší jen důsledky a zcela opomíjí zásadní příčinu celé situace. A tou je jen jedno, totální přelidnění. Lidí je jak sraček, a zejména v jihovýchodní Asii, kde žije polovina lidstva se dějou zajímavý věci.

Jediným řešením je totální snížení počtu lidských parazitů někam o jednu nulu a bude vše vyřešeno, jestli ne, tak si to globus zařídí nějak sám a bude klid.

Pavel Krátký
16. červenec 2019, 10:40

Jdete prikladem a zacnete u sebe a sve rodiny.

Beaver
12. červenec 2019, 13:26

Každému ekoteroristovi bych dal po tlamě, protože neumí najít kompromis, melou jen tu svou cestu. Ale, na druhou stranu bych mu dal pohlazení, protože tím tlakem třeba donutí společnost zamyslet se a přestat cpát neúměrné prostředky na zbrojení a poslat je na výzkum … fúze není utopie, ale díky nedostatku financí je v nedohlednu … totéž soláry na oběžné dráze, bezdrátový přenos energie, vesmírný výtah … to jsou zvládnutelné věci, chybí jen finance na vývoj, ty končí jinde … třeba v atomových hlavicích … výroba, skladování, pak likvidace a nahrazení novými … a to nemluvím o vývoji moderních … a k čemu? Zavařit si umí lidstvo i noži a mačetami

ivan novesky
14. červenec 2019, 22:58

Skutečný problém pro ČR nastane, až v Německu, nesmyslná neekologická politika likvidace jádra "rozhodí" německou soustavu a Německo začne, pro její stabilizaci, v daleko větším rozsahu skupovat elektřinu ze zahraničních zdrojů. Problém se zdroji je již v celém Beneluxu, odtud Německo žádnou elektřinu nezíská. Nasnadě jsou tedy české zdroje a to "vyžene cenu elektřiny mnohem výše. Nedostatek elektřiny ve střední Evropě v kombinaci s odstavováním českých uhelných zdrojů nepochybně způsobí další prudký nárůst cen elektřiny pro české spotřebitele, kteří ovšem nemají ani zdaleka takovou kupní sílu jako němečtí spotřebitelé. Lze tedy důvodně očekávat velmi negativní dopady "energetické" politiky Zelených v Německu i na české občany a českou ekonomiku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se