Erdogan vyzval kvůli sporům o těžbu ropy a plynu k regionální konferenci

DomůEnergetika v zahraničíErdogan vyzval kvůli sporům o těžbu ropy a plynu k regionální konferenci

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN vyzval k uspořádání regionální konference o spolupráci ve Středomoří, která by zmírnila napětí kvůli průzkumu těžby v oblasti. Podle Erdogana by se takové konference měly zúčastnit země regionu včetně Severokyperské turecké republiky. Tu ale uznává jen Turecko. Informovala o tom agentura Reuters.

„Rád bych zopakoval naši výzvu k dialogu a spolupráci s pobřežními státy Středomoří,“ řekl dnes Erdogan v předtočeném videu vysílaném na rozpravě Valného shromáždění OSN.

„Proto navrhujeme regionální konferenci, která zohlední práva a zájmy všech pobřežních států,“ uvedl Erdogan a dodal, že by tam měli být účastni i kyperští Turci.

Podle Erdogana chce Turecko vyřešit neshody spravedlivě a náležitě prostřednictvím rozhovorů, nesmí být ale vyloučeno ze hry ve východním Středomoří.

Turecký prezident už o víkendu prohlásil, že rozhovory Ankary a Atén kvůli sporům ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří by mohly být obnoveny brzy. Evropští lídři ale podle něj situaci nepomohou, když budou hrozit Ankaře sankcemi.

O obnovení rozhovorů, přerušených podle agentury Reuters v roce 2016, hovořil dnes Erdogan prostřednictvím videokonference s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Erdoganův mluvčí posléze uvedl, že Ankara a Atény jsou připraveny začít předběžná jednání o obnovení rozhovorů. Ještě dnes by měl o této věci Erdogan hovořit i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, napsala dnes některá turecká média.

Napětí kvůli těžbě ve východním Středomoří se mezi Ankarou a Aténami nově vyhrotilo v srpnu, kdy Turecko vyslalo do sporné oblasti průzkumnou loď doprovázenou vojenskými plavidly. Řecko i Turecko posléze v oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení.

Ankara minulý týden plavidlo stáhla. Nejprve tvrdila, že tak učinila kvůli rutinní údržbě, pak připustila, že se tím otevírá šance pro diplomatické řešení. Dnes ale řecký deník Kathimerini s odkazem na turecká provládní média napsal, že průzkumná loď Oruç Reis opět vyplula z přístavu Antalya, zdržuje se ale podle médií stále v zálivu tohoto přístavu a nedoprovází ji námořnictvo.