Domů
Energetika v zahraničí
Francie se v pololetí stala největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Francie se v pololetí stala největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě

Francie v prvním pololetí předstihla Švédsko a stala se největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě. Německo se naopak mění z vývozce v dovozce. S odvoláním na údaje společnosti EnAppSys to dnes uvedla agentura Bloomberg. Čistým vývozcem elektřiny byla v prvním pololetí i Česká republika.

Celkový čistý vývoz Francie činil 17,6 terawatthodin. Většina elektřiny z Francie směřovala do Británie a do Itálie. Francouzské jaderné elektrárny jsou tak pro evropský trh s elektřinou nadále klíčové, a to i navzdory vysoké produkci z obnovitelných zdrojů, jako jsou například solární elektrárny. Ty jsou v poslední době vysoce produktivní, protože v létě mnoho částí jižní Evropy zasáhla vlna veder.

Na druhé místo mezi vývozci se propadlo Švédsko, na třetí příčce pak skončilo Španělsko, které sesadilo z této pozice Německo. Čistý vývoz Švédska činil 14,6 terawatthodiny, v případě Španělska to bylo 8,8 terawatthodiny.

Španělsko v poslední době sužují extrémní vedra a země profituje z rostoucí produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů, zvláště z obrovské kapacity solárních elektráren. Země také těží z nižších cen plynu pro výrobu elektřiny.

Německo se naopak postupně stává dovozcem elektřiny. Důvodem, proč se energetická bilance země obrací ve prospěch dovozu, bylo uzavření jaderných elektráren, uvádí zpráva.

Největším čistým dovozcem byla Itálie, která nakoupila v zahraničí 25,9 terawatthodiny elektřiny. Čistý vývoz z České republiky podle zprávy v pololetí činil 3,6 terawatthodiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Lukáš
8. srpen 2023, 13:13

Neexistuje, ze nemecko dovaza EE ked to je raj zaslubeny pre obcasne zdroje elektriny. Kde je vdaka tomu elektrina skoro zadarmo a ako podla miestnych ,asi, odbornikov uz je tato krajina davno sebestacna ;)

Jadro vs OZE 1:0

Petr
8. srpen 2023, 15:17

Naprostý nesmysl. Německé jaderky měly zanedbatelný význam pro tamní energetiku.

Emil
8. srpen 2023, 15:31

Tak zanedbatelný, že se kvůli jejich odstavení Německo z exportéra stalo importérem...

Martin Prokš
8. srpen 2023, 16:19

Dobrý den,

Zanedbatelný význam neměly, ale sami o sobě Německo do záporu neposlali. Do cca konce dubna Německo tak nějak zvládalo udržet svou úhrnnou bilanci kolem nuly. Ano na konci dubna došlo k odstavení cca 3GW v jádře, což zanedbatelné není. Ale od té doby se bilance rozhoupala mnohem mnohem více.

Ona to byla spíše kombinace odstavení jádra + odstavení uhelných zdrojů co byly z rezervy aktivované po dobu "zimní krize". Pravděpodobně na podzim tyto zdroje opět aktivují - jsem zvědav v jakém rozsahu. Mimochodem, dlouho už jsem neslyšel/nečetl nic o tom, kolik letos přeřadí nebo už přeřadili z aktivního provozu do rezervy a kolik z 2leté rezervy vyřadili/vyřadí natrvalo. Neboli kolik mají na zimu nachystáno?

Heil Gréta!

Brave New World!

K Zemi Hleď!

Emil
8. srpen 2023, 16:24

Čísla hovoří jasně, se stejnou výrobou v JE jako v loňském roce by Německo čistým importérem nebylo.

Petr Hariprasad Hajič
14. srpen 2023, 15:57

No a? Za rok přibude tolik dalších FVE a VtE, že to zase bude jinak. Německo se chce postupně odstřihnout od plynu a fosilních paliv obecně. To znamená ukládat do vodíku a naučit se ho nejen levně skladovat, ale i používat a distribuovat. Budou toho muset postavit ještě mnohem mnohem víc.

Emil
14. srpen 2023, 16:24

Přečtěte si nejdřív o čem byla řeč, pak si snad budete schopen odpovědět sám.

Martin Prokš
9. srpen 2023, 12:57

Dobrý den,

Znovu. Chtělo by se na to podívat podrobněji a ne jen tak z rychlíku přes sumární porovnání před rokem/teď. V zimě byla spotřeba Německa o více jak 10GW větší a přes to bylo Německo +- na nule. V jádře jim od nového roku jelo "pouhých" 2,5-3GW.

V dubnu vypnuli poslední jaderky (cca 3GW) a i přes pokles spotřeby (více jak 10GW) se od konce dubna rozpadla rovnováha Německé výroby/spotřeby. Od té doby by bez masivních importů (a sem tam občasných exportů když to foukne a zasvítí současně) byli v loji. Přitom teď přes léto by měli mít řiditelných zdrojů dost v porovnání se zimou na pokrytí své spotřeby.

Proto dedukuji, že ty jaderky jsou jen část toho problému, ale ten problém je širší než se na první pohled zdá z prostého porovnání součtů k druhé polovině léta. Zima (hádám tak půlka ledna) ukáže jak na tom skutečně jsou, tam se podle mě začne lámat chleba...

Heil Gréta!

Ať žije Gaia!

K Zemi Hleď!

Emil
9. srpen 2023, 13:14

Vždyť já jsem taky nepsal že to je jediný důvod, ale že sám o sobě je dost velký na to, aby se kvůli němu z exportéra stal importér. K tomuto závěru není potřeba se na to dívat podrobněji než prostě porovnat výrobu JE loni s výrobou JE letos a tento rozdíl porovnat s letošní bilancí importu. Stačí prosté kupecké počty.

hlpb
8. srpen 2023, 18:31

Množství vyrobené energie dle zdrojů v Německu porovnání 1-7/2023 a 1-7/2022:

1. OZE = 153 TWh (1-7/2022 = 151 TWh) + 2 TWh

2. fosil = 101 TWh (1-7/2022 = 122 TWh) - 21 TWh

3. JE = 7 TWh (1-7/2022 = 19 TWh) - 12 TWh

Hlavní důvod změny z exportní energetiky na importní bylo snížení výroby z fosilních zdrojů -21 TWh + snížení výroby z JE o - 12 TWh. Není to nic překvapivého. Potřeba Německého exportu do okolních zemí v důsledku rozvoje OZE se rychle snižuje. Dánsko se dlouhodobě importní země stává silně exportním státem (v letošním roce + 2 TWh), Rakousko se k tomu rychle blíží (letos bilance - 1 TWh, loni - 12 TWh)

Jan Veselý
9. srpen 2023, 21:39

Jak to tady tak čtu, tak spousta lidí nechápe rozdíl mezi "kupuju v cizině, protože můžu a teď je to zrovna pro mě výhodnější" a mezi "jsem závislý na dovozu".

Mě současné dění naplňuje optimismem, Francouzi si snad konečně dali do šusu svoje jaderky, spotřeba elektřiny klesla, výstavba FVE A VtE trhá rekordy a jestli bude výroba vodních elektráren v EU letos blíže průměru než byla během loňského extrémního sucha, bude to pro fosilní paliva legendární masakr.

Ještě by to chtělo nějaký pěkný průlom směrem na Berďansk nebo Melitopol.

hlpb
10. srpen 2023, 10:55

OZE v EU za období 1-7/2023 vyrobily: 601 TWh (1-7/2022= 565 TWh) = +46 TWh

fosil v EU za období 1-7/2023 vyrobily: 453 TWh (1-7/2022= 556 TWh) = - 103 TWh

JE v EU za období 1-7/2023 vyrobily: 341 TWh (1-7/2022= 345 TWh) = - 4 TWh

Emil
9. srpen 2023, 22:07

Tak schválně. Kdo konkrétně tu psal něco o "jsem závislý na dovozu"? Žádám nějakou citaci. Jak to tady tak čtu, tak nikdo (kromě vás), natož "spousta lidí".

Petr Hariprasad Hajič
19. srpen 2023, 05:02

Takže, jak sám přiznáváte, jde je o nevýznamný sezónní výkyv. Přoč je tedy kolem toho tolik povyku?

Emil
19. srpen 2023, 06:45

Vůbec nic o "nevýznamném sezónním výkyvu" jsem nepsal, nevymýšlejte si. Psal jsem pouze to, že se kvůli odstavení jaderek stalo Německo importérem, což je nezpochybnitelný fakt. Proč je kolem tohoto faktu "tolik povyku" se ptejte těch co ten "povyk" dělají. Loni tu byl povyk daleko větší, když se něco podobného stalo Francii, kde bylo odstavení jen dočasné, zatímco u Německa je trvalé. Nějak jsem nezaznamenal, že byste se loni tomu povyku taky podivoval.

Jan Veselý
19. srpen 2023, 12:36

Jenže korelace není kauzalita, Emile. Ve hře je o dost více faktorů.

Emil
19. srpen 2023, 13:27

Kolik by ty jaderné elektrárny navíc vyrobily, kdyby nebyly nuceně odstaveny, víme. Jaké je saldo německého importu taky víme. Porovnat tato dvě čísla není žádná raketová věda. Z těchto dvou čísel jednoznačně vyplývá, že nebýt tohoto úbytku výroby, Německo by nebylo čistým importérem ale dál exportérem. Na žádné další faktory tento úbytek výroby vliv nemá, natož aby jich bylo ve hře "o dost více".

Pravoslav Motyčka
9. srpen 2023, 23:33

V roce 2021 Němci vyráběli 69TWh v jádře to je více než je spotřeba elektřiny v ČR. Němci odstavili během 2 let tolik bezemisní elektřiny jako jí vyrábějí z FVE , které budují od roku 2005. To samozřejmě vede k omezení exportu. Jinak zajímavé je , že Itálie dováží elektřinu i v létě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se