Domů
Energetika v zahraničí
Google nechává řízení spotřeby data center na umělé inteligenci. Její pravomoce rostou
Umělá inteligence AI

Google nechává řízení spotřeby data center na umělé inteligenci. Její pravomoce rostou

Google používá umělou inteligenci ke zvýšení energetické efektivity v jeho data centrech od roku 2016. Nyní ovšem Google umožňuje, aby umělá inteligence implementovala vlastní navrhované změny. Doposud totiž jednotlivé kroky schvalovali a implementovali zaměstnanci. Po dobu fungování tohoto modelu bylo podle Google průměrně ušetřeno 30 % energie.

Od roku 2016 Google používá umělou inteligenci k zvýšení energetické efektivity ve svých data centrech. Tato umělá inteligence byla vyvinuta výzkumnou společností DeepMind, kterou Google v roce 2014 koupil. Nyní už několik měsíců Google umožňuje, aby umělá inteligence implementovala vlastní navrhované změny. Doposud totiž jednotlivé kroky schvalovali a implementovali zaměstnanci. Cílem Google je podle jeho prohlášení snížení energetické spotřeby a zároveň snížení emisí CO2.

„Zatímco náš původní systém zahrnoval operátory, kteří schvalovali a implementovali jednotlivé kroky, tak náš nový systém umělé inteligence opatření implementuje přímo.“  Z blogového příspěvku Google

Data centrum Google. Zdroj: blog.google

Jak systém nyní funguje?

Umělá inteligence má plnou kontrolu nad systémem chlazení v data centrech Google. Vzhledem k podmínkám, ve kterých citlivé technologie data center musí být provozovány, je složité provozovat centra energeticky efektivně – různá data centra totiž vyžadují různé podmínky a není možné modely aplikovat ve více případech.

 „Záměrně jsme omezili optimalizační hranice systému na užší provozní režim, který má upřednostňovat bezpečnost a spolehlivost. To znamená, že se jedná o kompromis mezi rizikem a odměnou v oblasti snížení energie.“  Z blogového příspěvku Google

Umělá inteligence má dispozici data v reálném čase. Získává je každých 5 minut z tisíců senzorů. Síť pak předpovídá, jak různé kombinace potenciálních kroků ovlivní budoucí spotřebu energie. Toto umělé inteligenci umožňuje identifikovat a implementovat ty kroky, které spotřebu energie minimalizují a zároveň budou splňovat bezpečnostní omezení společnosti Google. Podle Googlu řízení chlazení umělou inteligencí vedlo ke snížení spotřeby energie průměrně o 30 %. Očekávají se ovšem i lepší výsledky, protože systémy umělé inteligence se s časem učí.

Během celého procesu budou na umělou inteligenci dohlížet operátoři Googlu. Budou moci přitom kdykoliv převzít kontrolu zpět.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.