Domů
Obnovitelné zdroje
Indie, 3. největší znečišťovatel, představila klimatický plán

Indie, 3. největší znečišťovatel, představila klimatický plán

Třetí největší znečišťovatel ovzduší na světě minulý týden předložil jako jedna z posledních hlavních zemí před mezinárodní konferencí o změně klimatu v Paříži svůj plán na omezení uhlíkových emisí.

Jak informoval New York Times, Indie předložila svůj plán jako jedna z posledních hlavních zemí před prosincovým summitem, na kterém by měli světoví lídři dosáhnout závazné mezinárodní dohody o snížení míry globálního oteplování. Indie, druhá nejlidnatější země, je za Spojenými státy a Čínou třetím největšího producentem emisí uhlíku.

38 stránkový plán, který byl přeložen minulý týden ve čtvrtek dává za cíl do roku 2030 snížit míru emisí uhlíku v poměru k HDP o 33-35% ve srovnání s úrovní v roce 2005. Indie by také měla do roku 2030 vyrábět 40 % elektřiny z nefosilních zdrojů. Narozdíl od USA a Číny, které předložily své plány dříve, se Indie nezavázala k absolutnímu snížení emisí uhlíku. Podle plánu budou s ekonomickým růstem emise stále růst, i když  v menší míře.

Velký indický pokrok

Z historického hlediska Indie neprováděla žádná opatření k omezení znečišťování ovzduší, argumentovala tím, že by to zabránilo cílům ve snižování chudoby prostřednictvím hospodářského růstu. Situace se zlepšila až s příchodem současného premiéra Narendry Modiho, opatření ke snížení znečištění byla zavedena, ačkoliv i on dává najevo, že boj s chudobou je nejvyšší prioritou vlády.

 „Indie si nyní vybudovala pozici jako globální leader v oblasti čisté energie a je připravena hrát aktivní a významnou roli v mezinárodních jednáních o klimatu v prosinci tohoto roku,“

Rhea Suh, předseda  Rady pro ochranu přírodních zdrojů (NRDC)

Ve svém plánu vláda uznala, že uhlí bude i nadále indickým primárním zdrojem energie, ovšem zavázala se k rapidnímu rozvoji kapacity vodních a nukleárních zdrojů. Jihoasijská země také potvrdila, že plán by mohl být realizován bez dodatečného financování z jiných zemí, což by ovšem vyžadovalo využití cizích technologií kvůli usnadnění růstu obnovitelných zdrojů energie.

Energetický mix Indie, 2014. Zdroj: CEA

Úvodní fotografie: Taj Mahal obklopený smogem, autor: Jaymis Loveday

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.