Indie chce v příštích 5 letech vybudovat 250 GW nových obnovitelných zdrojů
Indická vláda plánuje v následujících pěti letech poptávat vybudování 50 GW obnovitelných zdrojů ročně, z čehož by minimálně 10 GW/rok měly tvořit větrné elektrárny. Plán má zemi pomoci s dosažením cíle 500 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích do roku 2030. Informaci přinesl zahraniční server Argus.
Indie měla podle tamního ministerstva energetiky ke konci letošního února instalováno téměř 170 GW výkonu v obnovitelných zdrojích. Téměř 40 % z uvedené hodnoty (64 GW) tvořily solární elektrárny, zhruba 30 % (52 GW) vodní elektrárny, 25 % (42 GW) větrné elektrárny a zbylých zhruba 5 % (11 GW) elektrárny využívající biomasu či jiná biopaliva.
I přes poměrně značný instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích vyrábí země stále více než 70 % elektřiny z uhlí. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny činí asi 10 %.
Aby podíl obnovitelných zdrojů na elektroenergetickém mixu vzrostl, připravila indická vláda program pro výstavbu nového výkonu v obnovitelných zdrojích, který počítá s 50 GW/rok nového výkonu v následujících pěti letech.
"Tato strukturovaná nabídková trajektorie poskytne developerům obnovitelných zdrojů dostatečný čas pro zajištění financování, přípravu jejich podnikatelských plánů a efektivní řízení dodavatelského řetězce," uvedl indický ministr pro elektroenergetiku a obnovitelné zdroje Sh. Raj Kumar Singh.
Uvedený nový instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích, který bude Indie v následujících pěti letech poptávat poptávat, má doplnit již zavedený program zaměřený na rozvoj střešních solárních elektráren a program podporující rozvoj solární energetiky mezi indickými farmáři.
Mohlo by vás zajímat:
Tady vidíme, jak je ČR pozadu za takovými státy jako je Indie.
Ano máte pravdu zejména ve vodních elektrárnách , kde je navrhujete ??
Kde jsem psal o vodních elektrárnách?
V poměru k počtu obyvatel má naopak Indie hodně co dohánět.
Indie má velmi dobré podmínky pro budování FVE. V některých oblastech jsou solární elektrárny schopné vyrobit až 6x tolik energie za stejné období než u nás. Návratnost je proto velmi rychlá. Bohužel kupní síla v Indii je malá. Nepůjde to tak rychle, ale potenciál je značný.
Můžete své tvrzení "V některých oblastech jsou solární elektrárny schopné vyrobit až 6x tolik energie za stejné období než u nás." něčím podložit? Co vím tak nejlepší podmínky mají hory v Chille a hodnotou cca 3x lepší výroby než v Česku.
Pokud je tím "stejným obdobím" myšlený třeba prosinec, tak by to mohlo být i víc než 6×. :-)
Ne, je tím míněný průměr, tj. i za rok by to mělo být přibližně tolik. Největší potenciál má Rádžasthán. Ono, když uvážíte, že je tam až 330 slunečných dní v roce...
Odkazy jsou. Jsou i takové ty mapky jako pro Česko s barenvým odlišením množství energie dopadající na jednotku plochy za rok. můžete si to ověřít.
V ČR je průměrný roční koeficient využití fotovoltaické elektrárny kolem 11 %. 6× tolik energie by znamenalo koeficient využití kolem 66 %. Potřeba by bylo tedy nejen 330 slunečných dní ale ještě k tomu i nezanedbatelné množství slunečných nocí...
Dle těchto údajů to není 6x, ale jen 2x. Zatímco v v ČR je to asi 1MWh/m2, V Indii trochu víc než 2MWh/m2 za rok.
To Emil. Pamatoval jsem si to špatně. Je to asi 2x tolik. I tak je to velmi dobrý výsledek, pokud se týče návratnosti investic.
Pane Emile, mě se v reálném světě většinou nechce dělit nulou. :-)
No, ani u nás to není dělení nulou, ale máte pravdu, že v prosinci to bude možná dvojciferný násobek.
Asi myslí prosinec. Protože obecně v Indii se vyprodukuje asi 1500-1800kWh za rok, u nás 1000 kWh, tady je možné si výrobu vypočítat: Změnit slope a stisknou vizualize result:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
Nicméně u nich je výroba rozporostřena krásně během roku. Takže jim stačí soláry + baterie a v podstatě nic dalšího nepotřebují.
Nemyslím. Prostě jsem si to jen špatně zapamatoval. Píšu výše.
V tom není problém. V Indii se normálně za tyhle zdroje platí pomocí dlouhodobých PPA a investoři si normálně půjčí v bance. A ta nutně nemusí být indická.
V rozvojové zemi se jedná o pokrok od stavu, kdy nebyla žádná elektřina, popřípadě elektřina z agregátu. Časem se dostanou i k centralizované energetice, od které my se vracíme zpět k samozásobitelství.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se