Kalifornie otevírá své cesty provozu veřejných autonomních vozidel

DomůEnergetika v zahraničíKalifornie otevírá své cesty provozu veřejných autonomních vozidel

Americký startup Zoox je první společností zabývající se provozem autonomních automobilů, která dostala i přes přísné regulace ve státě Kalifornie povolení k provozování autonomních jízd pro veřejnost. Jedná se primárně o ladění systému na širším vzorku populace, jehož cílem je zvýšit komfort služby.

Společnost Zoox, která má svůj původ v Silicon Valey, je první společností, jež se zapojí do kalifornského pilotního programu pro přepravu veřejnosti pomocí autonomních automobilů. Jedná se o zásadní krok směrem k autonomní přepravě osob v urbanizovaných oblastech.

Běžný občan je pro ladění systému nejlepší

Možnost testování automobilů s běžnými občany umožní společnostem zabývajícím se autonomními vozy vylepšování použitých technologií. Zpětná vazba od pasažérů umožní odladění algoritmů pro provoz tak, aby se cestující cítili v autonomních vozech v běžném provozu bezpečně a co nejkomfortněji. Současná pomalá jízda s trhavými pohyby a váhavým vyhodnocováním situací v běžném provozu nejsou pro autonomní vozidla dobrou vizitkou.

Pasažéři samozřejmě nejsou prvními „pokusnými králíky“. Pro tyto účely posloužili zejména zaměstnanci daných firem, případně i jejich rodinní příslušníci.

Toto testování je významným milníkem pro konečné nasazení do komerčního provozu, který je plánován na konec roku 2020.

Robotické vozy ovšem nebudou ponechány bez lidského dozoru. Pojedou sice samy, nicméně na místě řidiče bude sedět testovací řidič, který v případě nutnosti bude moci zasáhnout. Zoox v této fázi nemůže své služby zpoplatnit.

Zoox je jednou ze 62 společností, které mají tento druh testování na území státu Kalifornie povoleny. Průkopníkem v oblasti byla společnost Waymo, která nyní provozuje obdobnou službu v Arizoně. Zde jsou předpisy benevolentnější a služba zde bude i zpoplatněna.