Domů
Energetika v zahraničí
Mohou být zahraniční investice v energetice pro EU hrozbou?

Mohou být zahraniční investice v energetice pro EU hrozbou?

Státem vlastněná čínská společnost se snaží získat úplnou kontrolu nad přenosovou sítí Portugalska. Čínské státní společnosti mají již významný vliv v klíčových energetických společnostech například ve Velké Británii, v Itálii nebo v Řecku. Prověřování přímých zahraničních investic v EU je momentálně projednáváno mezi Komisí, Radou a Evropským parlamentem.

Čínské státní společnosti v Portugalsku

V roce 2011 byla portugalská vláda nucena prodat svůj podíl v přenosové soustavě země v rámci podmínek finanční pomoci od Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu. Podíl 21,35 % ve společnosti Energias de Portugal (EDP) tehdy odkoupila státem vlastněná čínská společnost China Three Gorges (CTG). Nyní se firma CTG snaží v EDP získat většinový podíl.

EDP je mimo jiné i významným hráčem v oblasti obnovitelných zdrojů. EDP je většinovým vlastníkem EDP Renewables, která je čtvrtým největším výrobcem elektřiny z větrných elektráren. Čínská CTG dokonce předložila nabídku k získání podílu v EDP Renewables, který EDP nevlastní.

Portugalská vláda prodeji podílů EDP firmě CTG neoponuje. Pokud by ovšem k prodeji podílů došlo, tak by čínská společnost kontrolovala výrobu a distribuci elektřiny v Portugalsku. Kromě dalšího Čína (státní společnost State Grid Corporation of China) již nyní vlastní 25 % společnosti Redes Energéticas Nacionais (REN), která provozuje přenosovou a přepravní soustavu.

EU zřejmě čeká v této oblasti změna

Evropská komise, Rada a Evropský parlament se momentálně snaží dosáhnout shody ohledně prověřování přímých zahraničních investic v EU. Jednání byla zahájena v červenci a jsou důsledkem žádosti Francie, Německa a Itálie z února 2017. Francouzský ministr financí se nechal slyšet, že pokud takto velké investice třetích zemích, jako je Čína, nebudou kontrolované, tak by mohlo dojít k „vyrabování“ majetku. Čínské státní společnosti již vlastní významné podíly v italské elektroenergetické síti, v britské přepravní soustavě a v provozovateli sítě v Řecku.

Evropská Komise předložila svůj návrh prověřování investic v září 2017. V současném režimu Komise neprozkoumává jednotlivé případy přímých zahraničních investic.

„Cílem našeho návrhu je udržet otevřenost EU vůči zahraničním investicím, a uplatňovat nediskriminační, transparentní a předvídatelný rámec. Evropský rámec pro prověřování zahraničních investic nám umožní reagovat jednotně a hájit naše evropské strategické zájmy v případě, že budou ohroženy.“

Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmström

Podle návrhu Komise by se prověřovaly a schvalovaly pouze prodeje určité velikosti. Schválení Komise by tak nebylo nutné, pokud by prodejem kupující společnost nezískala většinový podíl. Zároveň by ale byly zavedeny mechanismy proti postupnému skupování firmy po malých podílech. Ve výsledku ovšem budou mít ve sledování investic poslední slovo členské státy.

Komentáře

(13)

loudil

19. červenec 2018, 16:27

Vyřadit někoho z investic v Evropě, protože se nám - "politicky nelíbí", je dost trapné ! Indům investici dovolíme, Číňanům nikoli apod. To je směšné. Svět dnes začíná být jedna džungle různých sankcí, nových cel, omezení, výjimek a podobně. Pokud má někdo dost peněz, tak ať nakupuje.

Milan Vaněček

19. červenec 2018, 17:44

Přenosovou soustavu si má každý stát držet. Vždyť víme jak jsme dopadli s obdobným případem: vodou a Veolií. Tenkrát ještě západ lehce ovládl “východ”. Teď to vypadá že slabší články západu začne ovládat finančně silná Čína.

Něco jiného jsou podniky v cizích rukou, ale sítě NE.

Carlos

19. červenec 2018, 18:28

Bylo by krásné, kdyby se státy nevměšovaly do ekonomiky, nejednaly podle imperiálních zájmů, bohužel tomu tak není a i když západní země se koloniálních panství vzdaly, otázku zda to bylo dobře, či nikoliv nechám uzavřenu, tak vedoucí země socialistického bloku se tužeb po kolonialismu a dominanci NIKDY nevzdaly, to by totiž bylo poněkud popření jedné z důležitých částí.

Čína představuje pro zbytek světa poměrně velkou ekonomickou a potenciálně vojenskou hrozbu. Aktivně se snaží ovládnout důležité podniky, elektrárny, přístavy, železnice... Indie takovou hrozbou není a asi nikdy nebude, její vnitřní uspořádání, chod politické společnosti atp. je mnohem podobnější západu a neobsahuje tolik agresivních totalitních prvků, jako ČLR. Co udělala Čína po obsazení Tibetu v průběhu desítek let? Destrukci a stěhování Chanů (Hanů) do Tibetu se záměrem změnit demografii. Stěhuje Indie Hinduisty do převážně muslimských oblastí? Nevypadá to. Zatímco prodej infrastruktury, nebo firmy, nehrozí příliš v politické zneužití a závislost, tak v případě Číny, je toto nebezpečí velmi vysoké.

loudil

19. červenec 2018, 23:21

I když se tu máme bavit o energetice, přesto považuji za nutné reagovat. Když vytýkáte Číně stěhování Číňanů do Tibetu , tak jak asi vznikly nedávno samy USA ? Bylo zavražděno asi 7 milionů místních obyvatel Indiánů a pak se na jejich území nastěhovali Evropani. Ukradli jim zlato, bizony, ropu, půdu,...atd. A rovněž o tom, kdo je dnes vlastně agresivní bychom si mohli vyprávět. USA vojensky napadly roku 1964 Vietnam, 1999 Srbsko, 2001 Afganistán, 2003 Irák, 2011 Lybii /NATO/ a 2018 Sýrii. Proti nim je Rusko jen břídil ! Ale to je o politice, řešme raději energetiku.

Petr

20. červenec 2018, 12:13

Aby bylo úplně vše maximálně prodejné jako nejbídnější děvka prosazují samozřejmě vší silou už století hlavně ti, co si ty peníze můžou natisknout.

Dnes jim ovšem nastal problém, že po bankéřích tisknoucích skoro nekonečně dolary a později i eura, nyní umí stejně ba možná ještě lépe tisknout prachy bez velké inflace i Čína.

Takže taky tipuji, že "svobodný" globální obchod už moc dlouho nevydrží.

Ovšem to nic nemění na to, že pokud Česká republika potřebuje něco prodat, tak to má prodat v co nejtvrší soutěži všech tiskařů jak dolarů, eur i yuanů, a pak to buď co nejrychleji utratit za vnitřní investice nebo nějaké reálné rezervy jako třeba zlato, stříbro či uran nebo na několik let pevně zajištěné dodávky plynu a ropy možná i širší paletu uskladnitelných nerostů co tu každoročně spotřebovává náš průmysl.

Jan Veselý

20. červenec 2018, 12:52

Čína už to dávno dělá. Základem jejich úspěchu (mimo jiné) je i uměle nízko držený kurz jüanu.

Petr

20. červenec 2018, 16:31

:):):)

Z toho chtěl už před pár lety obvinit Čínu i Trump, a tím ospravedlnit cla. A kdyby jste tomu rozuměl, tak víte proč se to zdůvodnění už teď nepoužilo.

Protože se zpožděním nakonec zjistili, že Čína už jede pěknou chvíli plně na stejném systému jako USA, snažit se mít měnu co nejsilnější i při obřím zadlužování.

A byli úplně šokovaní, že je Čína naráz skokem na úplně jiném levelu vývoje než si celou dobu ve svém velmocenském velikášství nalhávali.

Carlos

20. červenec 2018, 01:32

Budeme zase poměřovat minulost dnešní optikou? Ach jo.. Kolikrát se má lidem říkat že se to nedá...

To že to někdo dělal v minulosti, není zcela omluvou pro to aby se to tolerovalo v současnost, nebo snad je? Máme snad tolerovat pokusy o genocidu jenom protože to někdo v Evropě v minulosti provozoval? A i kdyby, tak jenom naprostý pitomec by si to při vědomí toho o co jde nechal páchat proti sobě. A popravdě nevím co je horší, jestli to že se to stalo, nebo že to někdo chce brát jako omluvu toho že to někdo dělá. To protože Evropani dělali něco v minulosti, tak se to má teď tolerovat někomu jinému? Ignorovat kvůli tomu fakt že Čína má expanzivní politiku? To asi ne. A pokud jsme došli k závěrům, po tom všem, že je to špatné, tak asi nebude úplně v pořádku tolerovat něco takového někomu kdo tu che kupovat takové důležité věci, respektive dovolovat mu je kupovat. Nehledě na to jsem kritizoval systém jako celek, srovnával jej s Indií, která má přece jenom blíže k nám, Tibet byl jen jedním z příkladů velmi rozdílného přístupu. Stejně tak jsem si mohl vzít na paškál některé z těch podivných nařízení z Ujgurských oblastí, nebo třeba přístup ke společnosti a jejímu řízení. I kdyby pravda byla jen desetina, tak je to dost na to proč jim nedovolit odkup byť jen jediné pidielektrárničky.

Válka ve Vietnamu byla dlouhá, mimochodem tam roli hraje žádost Jižního Vietnamu o zásah proti útoku ze Severního, bohužel se nepodařilo dosáhnout ani toho co v Korei.

Na Balkáně probíhala dost hnusná válka, pokud se pamatujete, myslet si že se NATO nezapojí do dlouhé války v těsném sousedství bylo naivní. Vyšetřování toho co se stalo a kdo je tím vinen zatím stále běží, ovšem zatím se má za to že zde bylo agresorem Srbsko, máte-li jiné důkazy pak je prosím předložte, medializujte a obecně přesvědčte patřičné lidi že tomu tak nebylo.

Ehhh, Afghánistán, no co k tomu, pokud se odhlédněme od konspiračních teorií, tak v té zemi byl podle všeho člověk a organizace, kteří stáli za jedním z nejbrutálnějších útoků v posledních dvou desetiletích. Co se jiného dalo čekat? Ovšem jako vždy u živých kauz, není k tomu dost na to aby se udělali zcela objektivní náhled. Ale co jiného mohli čekat? Pokud čekali že jim přijdou kytky a omluva, tak napadli špatnou stranu Atlantiku. Kdo zaútočí na takovou velmoc je blázen, stejný jako ten co by napadl Rusko (víme jak dopadl Groznyj), pokud by na to vláda napadené země nereagovala, pak je nekompetentní a stát neplní jednu ze základních funkcí. Kdyby se USA rozhodly k plnému nasazení, každý z konfliktů bude do švestek hotový, jenže to by zase bylo vypálených obchodů a aut ve tátech.

loudil

20. červenec 2018, 08:21

Pokud tvrdíte, že má Čína expanzivní politiku, tak to doložte. Tibet nebyl samostatnou zemí, kam roku 1950 Čína vstoupila. Nešlo tedy o okupaci. USA mají ve světě asi 100 vojenských základen s 500 000 vojáky a civilisty. Čína snad ?? jednu. Ve Vietnamu běžela občanská válka , do které USA zasáhly tak , že tam roku 1968 měly 532 000 vojáků. Stejně prohrály. Bombardovaly i Severní Vietnam, který o to rozhodně nežádal. A pokud jde o onu minulost , dám příklad. Vy zastřelíte někoho roku 2015, já zase letos 2018. Až nás oba zadrží policie, tak vy se budete vymlouvat, že vy už máte - "starý případ" a tedy chcete být bez trestu ? Je třeba potrestat jenom mne, vraha 2018 ? Já nechci aby Evropa dnes tolerovala genocidu , ale aby nepoučovala ostatní, jak je dobrá, když jako kolonizátor odpravila v koloniích více lidí jak Stalin či Mao Ce-tung doma. Naše státní média lidem lžou, ČT,ČT-24, ČRo. Uplatňujeme dvojí metr na sebe a na nepřátele. Poslední příklad :Stát NATO Turecko 1974 vojensky okupoval sever Kypru a dodnes tam udržuje okupovanou Severokyperskou tureckou republiku. Rusko 2014 okupovalo Krym a dodnes ho okupuje. Kvůli Krymu křičíme + sankce ,kvůli Kypru je - "velké ticho po pěšině" !! Proč ?? Krym okupuje Rus, Kypr ale stát organizace NATO = Turecko = náš přítel. Tomu to promineme.

Martin Hájek

20. červenec 2018, 10:02

Proč takhle hloupě lžete? Podle vás zřejmě ani rok 1968 nebyla okupace, ale bratrská pomoc. Jděte laskavě s těmito kecy na nějaké servery, kde je pro ně prostor, tady se bavíme o energetice.

Carlos

20. červenec 2018, 13:26

Souhlasím, loudila si asi všichni přihodíme to škatulky nereagovat více.

Carlos

20. červenec 2018, 10:20

Doložit? Tak se jděte podívat na ty ostrůvky, v Jihočínském moři, které používají jen aby ohnuli námořní právo ony totiž jsou jisté zóny na moři a tímto si například roztahují ty, na které by normálně neměli nárok. O tom jak manipulovali s přístavem v jedné z jihoasijských zemí aby jej pak na sto let získali do nájmu jste také neslyšel podle všeho.

Kde píši o okupaci? Píši o tom že dělají všechno pro to aby v regionech uměle změnili etnické složení. Když se podíváte někdy na mapu etnik nebo náboženství v bývalém SSSR, tak tam máte fleky naprosto odtržené a mimo místa kde by měly být a to jenom díky obrovskému nucenému přesidlování za Stalina, Čína teď dělá něco podobného.

Ano, běžela tam občanská válka, byli požádáni o zásah, jenže bylo zjištěné že v tom hrají roli síly ze Severního Vietnamu, v takovém případě se tak nějak stalo běžným zasáhnout i na území tátu, který oficiálně není ve válce. Musel bych se přesně podívat do předpisů stran války, jestli to je či není legální, nicméně legitimní to být může. V zásadě precedentem může být WWII a útoky proti kreigsmarine.

Co se týče příkladu vraždy, v soudním procesu platí že se má postupovat ve prospěch obžalovaného, také že není možné vykládat normy retroaktivně atd. Takže pokud bude v roce 2015 platit že smím zastřelit člověka v kiltu a já to udělám, pak se v r. 2017 změní zákon a vy to uděláte v roce 2018, zároveň se při vyšetřování přijde na mne, tak ano, Vy budete ve vězení a já budu třeba popíjet gin někde u moře. Proč? Protože já jsem se podle v té době platného práva ničeho nedopustil.

Mám poněkud pohybnost o tom že by se podařilo kolonialismu zabít více než 90 milionů lidí.

Okupace jsou vždy horký brambor, nikdo nechce skončit jako před 104 lety, kdy ještě menší věc spustila krvavou válku. Proč to dopadlo jak to dopadlo si musíte zhodnotit podle situace z té doby, ne dnešní. Jestli média lžou, tak mi tedy laskavě nějakou tu lež najděte a najděte takovou ke které je důkaz že je to lež a ne informační šum vzniklý z nepřehledné situace v ten daný moment. Ono se také jednou mluvilo o protržené přehradě a byla z toho jen voda tekoucí přes korunu.

loudil

20. červenec 2018, 21:37

Co říkáte tomu, že jakýsi irácký emigrant roku 2002 tvrdil, že v Iráku se vyrábí chemické zbraně, i když to nebyla pravda. Ale USA se to hodilo do krámu a tak Irák napadly 100 000 armádou invazních okupačních žoldáků. Ti potom v Iráku vyvolali občanskou válku, ve které následně zahynulo na 300 000 nevinných iráckých civilistů a také přes 4.400 okupačních invazních žoldáků USA, ty rozhodně nelituji. Jsou to jen prašiví okupanti. Zatímco Saddám držel Irák pevně v rukou, po invazi USA tam nastal gigantický chaos a bordel obřích rozměrů, což tam umožnilo následný vznik Islámského státu a následně i milionové davy běženců do Evropy. Umaštění a neschopní generálové Pentagonu můžou tedy za naše dnešní evropské problémy s migrací.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.