Domů
Rychlé zprávy
Největší světový znečišťovatel omezuje spalování uhlí

Největší světový znečišťovatel omezuje spalování uhlí

Čína zaznamenala podle posledních čísel významný pokles ve spalování uhlí. Nová data jsou dobrou zprávou pro boj proti klimatickým změnám, ale špatnou zprávou pro uhelný průmysl. Uhlí je nahrazováno nízkouhlíkovými zdroji, které zažily v roce 2015 nárůst o více než 20 %. Tento trend by měl pokračovat i v dalších letech.

Podle deníku The Guardian zaznamenala Čína v roce 2015 nejnižší růst HDP za posledních 25 let. V předešlých dvou dekádách jsme mohli sledovat obrovský nárůst spalování uhlí pro energetické a průmyslové účely. V posledních letech však převládal rozvoj nízkouhlíkové energetiky, čímž došlo ke snížení emisí CO2.

„Tento trend by mohl pokračovat v dalších 3 – 5 letech i déle. Domnívám se, že pokles výroby elektřiny z uhlí bude pokračovat rychlostí 2 – 4 % ročně, naopak nárůst nízkouhlíkových zdrojů si udrží vysokou hodnotu 20 %.“

Li Junfeng, generální ředitel National Climate Change Strategy Research

Tříletý zákaz otevírání nových uhelných dolů

V loňském roce poklesly čínské emise CO2 o 3 %. Je to dáno řadou opatření, mezi něž patří schválení novely zákona o znečišťování ovzduší, podpora obnovitelných zdrojů a jaderné energie.

Dovoz uhlí zaznamenal v prosinci minulého roku meziroční pokles 35 %, produkce čínského uhlí poklesla v roce 2015 o 3,5 %, navíc vláda zakázala v dalších třech letech otevírání nových uhelných dolů. Poprvé za padesát let klesla výroba elektřiny v Číně o 0,2 %, pokles ve výrobě z uhlí přestavoval 2,8 %.

Cílem Číny je snížení emisí CO2 o 60 % do roku 2030. Uhlí je postupně nahrazováno obnovitelnými zdroji a jadernými elektrárnami. Jen v loňském roce se v Číně investovalo 110 miliard dolarů do OZE. V současné době je instalovaný výkon čínských jaderných elektráren 23 GW, což představuje 2 % z celkové výrobní kapacity. Do roku 2020 by se tato kapacita měla zdvojnásobit.

„Dlouhodobé předpovědi však ukazují, že uhlí bude i nadále páteří čínského energetického mixu v příštích desetiletích a že Čína bude i nadále největším světovým producentem a spotřebitelem uhlí.“

Benjamin Sporton, generální ředitel World Coal Association

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se