Německé jaderné elektrárny zpět ve hře? CDU navrhuje odborné posouzení obnovy provozu
Představitelé největší německé opoziční strany vyzvali k odbornému posouzení možnosti obnovit provoz vloni odstavených jaderných elektráren. Odklon Německa od jaderné energetiky během energetické krize označují jako ideologicky motivované a chybné rozhodnutí.
V programovém dokumentu „Nová energetická agenda pro Německo“ politici konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU) nastiňují své priority v oblasti energetické politiky pro budoucnost země. V pozičním dokumentu politici označují odklon Německa od jaderné energetiky během energetické krize za ideologicky motivované a chybné rozhodnutí vládní koalice kancléře Olafa Scholze.„Během energetické krize jsme vyzvali k mobilizaci veškerého potenciálu k zajištění dodávek [energie], včetně dočasného pokračování provozu jaderných elektráren a nediskriminačního rozšiřování obnovitelných zdrojů energie.,“ uvádí CDU v dokumentu.
Německo odstavilo své poslední tři jaderné elektrárny v dubnu 2023, tedy o tři měsíce později, než původně rozhodla koaliční vláda CDU a svobodných demokratů (FDP) v roce 2011. Současná německá vláda ponechala tři elektrárny v provozu déle v reakci na energetickou krizi vyvolanou ruskou válkou na Ukrajině.
V rozporu s myšlenkami uvedenými v dokumentu CDU prohlásil na konferenci o energetice na začátku letošního roku předseda CDU Friedrich Merz, že téma odklonu Německa od jaderné energetiky považuje za uzavřené.
Ingrid Nestleová, mluvčí pro energetiku a klima za člena koaliční vlády, stranu Zelených, uvedla, že návrhy CDU by oslavovaly „muzeum německého průmyslu“ namísto podpory technologií orientovaných na budoucnost. Znovuzprovoznění odstavených jaderných reaktorů by bylo nákladné a nebralo by v úvahu značné následné náklady provozu jaderných elektráren, dodala Nestleová.
„Pokud má CDU zájem o [energetickou] bezpečnost, pak jsou klíčem obnovitelné zdroje,“ řekla Nestleová tiskové agentuře dpa v článku, který zveřejnil Zeit Online.
CDU se také vyslovila za urychlení procesu hledání konečného úložiště radioaktivního odpadu v Německu a využití zkušeností evropských partnerských zemí. Strana dále podporuje výzkum a vývoj jaderných elektráren čtvrté a páté generace a malých modulárních reaktorů (SMR).
Kromě toho politici CDU uvedli, že Německo by již nemělo definitivně uzavírat žádné uhelné elektrárny, pokud nebude k dispozici dostatečný výkon plynových elektráren a dalších technologií, které je mají nahradit.
„Vedle důsledného rozšiřování obnovitelných zdrojů energie je třeba konečně zavést nové regulovatelné kapacity jako spolehlivý pilíř našich dodávek energie,“ uvádí dokument.
Mohlo by vás zajímat:
Němci budou raději využívat elektrárny na mazut a uhlí než by využívali jádro. Elektřinu vyrobenou z jádra ale využívají rádi. To je ta jejich ekologie.
Konečně návrat rozumu, cituji: "Kromě toho politici CDU uvedli, že Německo by již nemělo definitivně uzavírat žádné uhelné elektrárny, pokud nebude k dispozici dostatečný výkon plynových elektráren a dalších technologií, které je mají nahradit."
To je stejné, jako to již dělají v USA či Číně. Vědí, že OZE představují čisté technologie, technický pokrok, prosazují se stáke více,ale energetický přechod chce čas. Nepropadli uhlíkové hysterii.
Vaneček si vždy vybere jen to svoje. Je to hlavně o návratu jádra.
Kromě toho sice mohou chtít nezavírat uhelky, ale napřed by museli získat notifikaci na jejich další podporu a taky peníze, kterých už tak mají málo. Protože majitelé ty uhelky se ztrátou provozovat nebudou.
Návrat jádra v Německu není realita, ani budoucí,
realita je ztlumení uhlíkové hysterie německých zelených a pokračování v rozumně rychlé (=trochu pomalejší) realizace fotovoltaických a větrných elektráren s bateriovou akumulací a pružnou výrobou plynových elektráren (plyn z Norska, USA a BV).
Křetínský bude rád provozovat uhelky co nejdéle, vždyť mu přináší obrovské peníze a velký vzestup na žebříčku českých miliardářů.
Nezavírání uhelek v Německu je stejná vize, jako obnovení jádra.
Omyl. I v Německu začínají uhelné elektrárny prodělávat.
Kde má enormě vydělávající Křetinský své uhelky? Odpověď: v Německu.
EPH má poslední půlrok o 70% nižší zisk. Citát: "Hlavní podíl na tom měl propad ziskovosti uhelných a plynových elektráren."
Křetínský - a kterýkoli jiný majitel - bude provozovat uhelky dokud mu budou přinášet dostatečný zisk. Pak je vypne. Bez ohledu na nějaké potřeby sítě nebo státu. Takže nás nejspíš čeká dotování uhelek, a to buď z našich daní, nebo v ceně elektřiny nebo obojím. Poté, co stát zatíží jejich výrobu daní zvanou povolenky.
Genitální!
(bez překlepu)
Platby za POZE se pomalonku blíží ke konci, tak je potřeba myslet a připravovat nový penězovod.
Donedávna uhelné elektrárny žádné přímé dotace nedostávaly. To až nyní v Německu v rámci energiewende. Jenže i v bohatém Německu už na to není dost peněz. Zvláště, když je potřeba dotovat ještě OZE, stavbu sítí, akumulátory a zelený vodík.
Němci už všechny vnitřnosti jaderných elektráren jako generátory, parogenerátory atd... prodali do plynových elektráren. Obnova jaderné elektrárny = postavit celou nejadernou část znova
To rozhodně není pravda, navíc parogenerátory jsou v jaderné části, jsou kontaminované a nikde jinde se použít nedají.
Zdravím akorát Češi k 1.5.2025 zavírají uhelnou elektrárnu Dětmarovice aniž by měli postaveno něco nového.
Tak to dopadá, když sny narazí na realitu.
Ošklivá realita! Bekaná!!!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se