Německo minulý týden zveřejnilo výsledky první aukce pro podporu kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Účastnit se jí mohly nové a modernizované výrobny s instalovaným výkonem od 1 do 50 MWe. Průměrná vysoutěžená cena dosáhla 4,05 centu/kWh.

Síťový regulátor Bundesnetzagentur oznámil, že v rámci první aukce na KVET, bylo akceptováno 7 nabídek v celkovém objemu 82 MW. Celkově se do aukce přihlásilo 20 nabídek s celkovým objemem nabízeného výkonu 225 MW. Původním cílem bylo přidělit výkon až 100 MW. Nedosažení této hranice je dáno způsobem přidělování vítězných nabídek. S další přijatou nabídkou v pořadí by totiž byla výrazně překročena hranice 100 MW. Objem, který nebyl vysoutěžen, bude převeden do následujícího kola aukce.

Průměrná vysoutěžená cena dosáhla 4,05 centů/kWh. Nejnižší nabídka dosáhla 3,19 centů/kWh a nejvyšší akceptovaná nabídka 4,99 centů/kWh. Aukce byla vyhlášena počátkem října, uzávěrka byla 1. prosince a již 11. prosince byly vyhlášeny výsledky. Maximální cena, za kterou mohli zájemci energii nabízet, byla stanovena na 7 centů/kWh, průměrná cena tedy dosáhla cca 60 % této hodnoty.

Výsledky aukce ukázaly, že v oblasti KVET jsou konkurenceschopné výrobny o různém instalovaném výkonu. Ze sedmi vítězných nabídek bylo 5 s instalovaným výkonem v rozmezí 1- 10 MW a zbylé dvě nabídky od větších zařízení s výkonem kolem 30 MW. Také se ověřila možnost soutěže mezi modernizovanými a novými výrobnami KVET, když 16 podaných nabídek bylo od nových zařízení a zbylé 4 od modernizovaných. Z vítězných nabídek byly 3 od menších modernizovaných zařízení.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *