Domů
Energetika v zahraničí
Norský penzijní fond končí s investicemi do fosilních paliv
Norsko vodní nádrž
Norsko vodní nádrž

Norský penzijní fond končí s investicemi do fosilních paliv

Již několikrát bylo norskou vládou zvažováno odstoupení od investic do foilních zdrojů v rámci norského penzijního fondu – největšího fondu svého druhu na světě. Norský parlament dal nyní konečně zelenou zákonu, který má skutečně zajistit, že fond se vzdá svých investic do uhlí a ropy, které dosahují hodnoty kolem 13 miliard dolarů, a to i přesto, že ještě minulý rok vládní poradci doporučovali investice do uhlí a ropy z portfolia fondu nevylučovat.

Norský ropný fond, kam království ukládá většinu svých příjmů z těžby ropy, dosahuje v současnosti objemu kolem jednoho bilionu dolarů. 13 miliardová divestice byla nyní schválena norskými zákonodárci – fond tak vyloučí ze svého portfolia své investice do osmi uhelných a zhruba 150 ropných společností.

Mezi tyto patří například těžební společnosti Anglo-America, Glencore či německý velikán RWE. Z investic prozatím nebude vylučovat ropné společnosti, které intenzivně investují do nízkouhlíkových technologií a jiných zdrojů energie – tedy například BP či Shell. Pravidla investic nyní budou obsahovat ustanovení, že do jakékoli společnosti, která vyrábí více než 10 GW elektřiny z uhlí nebo vytěží více než 20 milionů tun uhlí ročně, nyní nebude investováno.

Nově schválená legislativa rovněž poprvé umožňuje správcům fondu investovat nikoli do celých  firem, ale do jednotlivých projektů. Ty mají být zaměřeny primárně na větrnou a solární energii. Směřování fondu tak následuje predikce ministerstva financí Norska, které počítá se zdvojnásobením hodnoty globálního trhu s OZE v roce 2030. Rovněž je tak reagováno na urgence ze strany občanů.

Například i Evropská investiční banka byla v otevřeném dopise více než 80 občanských organizací a členů akademické sféry, který byl zveřejněn minulý týden, vyzvána, aby centrální banka nadále již neinvestovala do fosilních zdrojů (ty v roce 2018 dosáhly až k 2,4 miliardám eur). EIB prozatím plány na divestice nerealizovala. Dle některých odborníků ale krok Norska naznačuje budoucí trend, který budou banky a fondy po celém světě následovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Novák
19. červen 2019, 11:44

Diverzifikace rizik na straně norských příjmů dává smysl. A možná se tak najdou peníze i na drahý ale efektní kabel, kterým by tekla elektřina z větrného Islandu do Evropy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se