Domů
Energetika v zahraničí
Novak zůstane i nadále ruským ministrem pro energetiku

Novak zůstane i nadále ruským ministrem pro energetiku

Po demisi ruského premiéra z minulého týdne je znám ministr pro energetiku. Zůstává jím současný ministr Alexandr Novak. Navíc díky plánovaným změnám v ruském politickém systému by si vlivnou pozici v energetice mohl zajistit prezident Putin i po skončení svého mandátu v roce 2024.

Prezident Vladimír Putin oznámil minulý týden plánované změny v ruském politickém systému, kdy by mělo více pravomocí přejít z prezidenta na vládu. Zároveň ruský premiér Dmitrij Medveděv podal demisi a i nad budoucím ministrem pro energetiku vysel otazník. Zpravodajský deník Platts povrdil, že tuto pozici bude i nadále držet současný ministr pro energetiku Alexandr Novak.

Novak a Putin budou dále řídit energetiku

Novak je ruským ministrem pro energetiku od roku 2012 a hrál klíčovou roli při vyjednávání uskupení OPEC+ ohledně omezení produkce ropy. Systémové změny v ruské vládě by mohly znamenat, že ruský prezident si i po navršení svého mandátu v roce 2024 udrží jistou politickou moc. Tato možnost, spolu se znovujmenováním Novaka jakožto ministra pro energetiku, znamená, že navzdory chystaným změnám zůstane ruská energetická strategie nejspíš stejná.

„Putin pravděpodobně zůstane konečným arbitrem pro omezení těžby ropy v rámci skupiny OPEC+. Musí zvážit geopolitické a ekonomické přínosy spolupráce se Saúdskou Arábií versus touhu některých domácích producentů ropy, kteří chtějí zásobovat ropou při ceně nad 60 USD/b,“ uvedl hlavní geopolitický poradce společnosti S&P Global Platts Analytics Paul Sheldon minulý týden ve výzkumné zprávě.

Jak Novak, tak Putin zatím podporovali domluvu o omezení těžby ropy skupiny OPEC+, což mělo za dopad vyšší ceny ropy. Zároveň se tím otevřela možnost pro ruské společnosti navýšit bilaterální kooperaci s členskými státy společenství OPEC.

Ministr financí také zůstává

Další postava, která si udržela svůj post a je důležitá pro trh s ropou, je ministr financí Anton Siluanov. Ministr financí spolu s ministrem energetiky řeší otázku daní energetických produktů. Největší kolize zájmů v tomto odvětví jsou přitom fiskální požadavky a stimulace nové produkce ropy.

Ropný sektor a sektor se zemním plynem tvořili minulý rok 40 % rozpočtových příjmů Ruska.

Štítky:ropa
Rusko
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516