Domů
Energetika v zahraničí
Noví dodavatelé elektřiny v Mexiku si stěžují na nedostatek stabilních zdrojů elektřiny
Paroplynová elektrárna Alessandro Volta o výkonu 3600 MW
Paroplynová elektrárna Alessandro Volta o výkonu 3600 MW

Noví dodavatelé elektřiny v Mexiku si stěžují na nedostatek stabilních zdrojů elektřiny

Noví dodavatelé elektrické energie v Mexiku se obávají, že nedostatek dostupného výkonu v řiditelných zdrojích bude bránit jejich růstu na tamním trhu. Tamní dodavatelé jsou totiž před uzavřením PPA (dohoda o dodávce elektřiny) pro větrné či solární elektrárny povinni zajistit si zálohu v podobě dostupného výkonu jiného neintermitentního zdroje. 

Jeden z ředitelů nového dodavatele elektřiny Fisterra Energy Mexico, Enrique Gimenez, uvedl, že již nyní je podíl dostupného výkonu na trhu marginální. Je to dáno tím, že v Mexiku je momentálně ve výstavbě malý počet paroplynových elektráren. A z těch projektů, které se staví, je již většina výkonu smluvně předprodána státnímu  dodavateli CFE, který má zároveň monopol na distribuci elektřiny.

Mexiko totiž požaduje po dodavatelích, aby část dodávaného výkonu měli zajištěnou již v předstihu tak, aby byla zaručena spolehlivost dodávky koncovým spotřebitelům.

“Toto je nyní výzva na (mexickém) nelikvidním trhu. Problém není jen najít nové zákazníky, ale také zajistit zálohu dodávky elektřiny.” Řekl Gimenez.

S Gimenezem souhlasí i Belca Zavala, ředitel dalšího nového dodavatele Iberdrola Mexico. Zavala uvedl, že když chce Iberdrola podepsat PPA (dohoda o dodávce elektřiny) pro větrné a solární parky, tak jí to není umožněno, pokud nemá zajištěnou zálohu v podobě dostupného výkonu jiného neintermitentního zdroje.

Nicméně i přestože roste poptávka po dostupném výkonu, není výstavba nových stabilních zdrojů jednoduchá. Nové obnovitelné zdroje mají díky aukčním mechanismům zajištěnou stálou výkupní cenu po dobu životnosti projektu. Plynové zdroje takovouto zárukou nedisponují a banky proto odmítají poskytovat půjčky na jejich výstavbu. Zdroje tak musejí být financovány vlastním kapitálem společností. V konečném důsledku tak plynové zdroje prodražují i výstavbu nových OZE, kvůli již zmíněnému požadavku na disponibilní výkon.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se