Domů
Energetika v zahraničí
Polsko před volbami: Neúspěšná zelená strategie PGE a staronové ministerstvo
Polská vlajka. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Polsko před volbami: Neúspěšná zelená strategie PGE a staronové ministerstvo

Polsko za měsíc čekají parlamentní volby, jejich konání je stanoveno na 15. říjen. Jedním z důležitých témat bude bezesporu energetika, která je v Polsku velmi specifickou třecí plochou. Zajímavým momentem předvolebního dění se stalo prohlášení energetického giganta PGE (Polska Grupa Energetyczna), který představil svůj plán dekarbonizace. V něm počítá s vyřazením uhlí do konce roku 2030. To ovšem vyvolalo rozruch napříč tamními zájmovými skupinami.

Postupné ukončení spalování uhlí do roku 2030 a plynu do roku 2040. Tak vypadala nová vize PGE představená 29. srpna ve Varšavě. V praxi by to vypadalo tak, že by PGE převedla emisně nejnáročnější aktiva, tedy uhelné elektrárny, pod státem kontrolovanou Národní agenturu pro energetickou bezpečnost (NABE). Společnost by se tak jedním tahem zbavila svého uhelného balastu. Na jednu stranu vítané zrychlení energetické tranzice však popudilo těžařské odbory, které mají v Polsku velmi silné zastoupení a které počítají s původními záměry, a to sice těžit a využívat uhlí až do roku 2049.

Způsobený rozkol se samozřejmě promítnul i v rámci politické scény, která se právě nachází uprostřed předvolební kampaně. Především se začaly objevovat hlasy volající po odstoupení prezidenta PGE Wojciecha Dąbrowskiho, který je důvěryhodnou osobou vicepremiéra Jaceka Sasina. Vicepremiér Sasin je současně také ministrem pro státní aktiva a straníkem vládnoucí PiS (Prawo i Sprawiedliwość).

Dle polských médií nedávné události vyostřily střet dvou vnitřních frakcí v PiS, tedy mezi premiérem Morawieckim a vicepremiérem Sasinem, jejichž společná minulost není vyloženě černobílá. Někteří politici z Morawieckiho táboru se přidali k námitkám těžařských odborů. Ty se, jak bylo zmíněno, dožadovaly odvolání prezidenta PGE a nepřímo také útočily na osobu vicepremiéra.

Po vleklých diskuzích Dąbrowski situaci ustál, nicméně představenstvo PGE bylo nuceno zrušit aktualizovanou strategii. Zde je zapotřebí uvést, že strategie obsahovala i plány na výstavbu pobřežních větrných elektráren, solárních farem či elektráren jaderných. Bude proto velice zajímavé sledovat, jak bude vypadat nástupce této koncepce, a také to, jak by mohla tato událost ovlivnit nadcházející volby.

Prezentace aktualizované strategie skupiny PGE

Ministerstvo pro energetickou tranzici?

V mezičase, tedy ještě před rozhodnutím o neodvolání Dąbrowskiho, proběhla v Polsku důležitá historická výročí. Při té příležitosti promluvil k lidu premiér Morawiecki a upozornil na klíčové výzvy pro polský energetický sektor.

Premiér se vyjádřil, že pro úspěšné zvládnutí energetické tranzice ustanoví samostatné ministerstvo, pokud zvládne vyhrát i třetí po sobě jdoucí volby. Nové ministerstvo by mělo posílit sociální dohodu mezi vládou a těžaři, podle níž budou poslední uhelné elektrárny uzavřeny v roce 2049.

Zajímavostí je, že v Polsku energetické ministerstvo již působilo v období mezi lety 2015–2019, přičemž následně jej nahradilo ministerstvo státních aktiv, čímž se oklikou dostáváme zpět k osobě současného ministra Jaceka Sasina. Zřejmě se tedy jedná o důsledek uplynulé kontroverze, nicméně zda skutečně staronové ministerstvo vznikne, to ukáže čas a výsledek voleb.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pravoslav Motyčka
10. září 2023, 22:00

Poláci by měli především pokračovat v rychlé instalaci tepelných čerpadel , tím by si výrazně zlepšili kvalitu ovzduší , ušetřili spoustu uhlí a plynu. To samé ovšem platí i pro nás.

Martin
10. září 2023, 23:34

Mít všechno na elektřinu je cesta do záhuby. Když už, tak nejideálnější a nejefektivnější varianta z hlediska jak ovzduší tak i financí je kombinace PLYN a FVE. Na zimu jistota fixní ceny a na léto dostatek energie. Se divím, že tohle ještě nikoho nenapadlo nabízet.

Pravoslav Motyčka
11. září 2023, 00:15

Musíte to vidět komplexně , když něco spálíte pak se účinností můžete blížit maximálně nějakým 90% spalného tepla. Když z toho uděláte elektřinu a použijete tepelné čerpadlo pak s topným faktorem 3,6 máte rázem 2 násobné množství energie a o to tady jde. Samozřejmě musíte mít na to disponibilní zdroje elektřiny , ale na druhou stranu el. energii lze vyrábět ze všeho možného a v některých hodinách lze i levně dovážet - když fouká v Německu nebo když svítí o víkendech. Podobná matematika platí v dopravě prostě celý energetický cyklus je zhruba na 50% spotřeby než při použití ropy a spalovacího motoru u vlaků to bude ještě lepší protože jsou těžké a velký význam má rekuperace u AC soustav samozřejmě . Z národohospodářského i ekologického hlediska je tento proces výhodný nakonec jsou tímto směrem i hlavní světové ekonomiky , zejména Čína , která má vcelku nízkou spotřebu energie na obyvatele , ale přitom vyrábí na obyvatele o 12% více el. energie než EU a rozdíl se každoročně prudce zvyšuje. Výhodnou takové ekonomiky je kromě úspor , také odolnost , protože elektřinu lze vyrobit z různých domácích zdrojů , Čína je proto mnohem méně závislá na dovozech než my. Například spotřeba ropy na obyvatele je u nich poloviční než je průměr EU a vzhledem k tomu ,že masově elektrifikují autobusovou a vlakovou dopravu a rychle rostou u nich prodeje elektromobilů nedá se očekávat ,že spotřeba ropy dlouhodobě poroste.

Martin
11. září 2023, 06:45

Já to právě beru komplexně. Když z něčeho děláte elektřinu, taky to nemáte se 100% účinností. Vemte si zrovna ten plyn. Na výrobu 1 MWh elektřiny potřebujete cca 1,7 MWh plynu. A vzhledem k tomu, že elektřina je 2,5x dražší než plyn, tak není lepší na výrobu tepla rovnou ten plyn využít? Navíc když je infrastruktura již vybudována?

Musíte brát i současné ekonomické hledisko. Lidi hlavně zajímá co je teď, ne to co bude za 10-20 let a to ještě s nejistýma vyhlídkama.

JVr
11. září 2023, 12:12

Pokud to myslíte jako pro koncového zákazníka (rodinný dům?)

FVE mi vyrobí elektřinu v létě, kdy ji příliš mnoho nepotřebuji... takže ji potřebuji posílat buď do baterky nebo do sítě na večer a ráno, kdy mám nějakou spotřebu. Jediné, co mi může žrát nějakou rozumnou elektřinu v létě je klimatizace, ale na tu zas potřebuji to tepelné čerpadlo... a plynový kotel mi moc nepomůže.

Lze do budoucnosti předpokládat i to, že budou upraveny tarify a v létě bude elektřina levná (v zimě drahá) a tím pádem se mi pak ty FVE ani nezaplatí...

Plyn má sice infrastrukturu, a uvidíme jak na tom cenově bude. Se zavedením emisních povolenek i do sektoru soukromého vytápění (blízká budoucnost) lze očekávat nárůst ceny plynu na takovou úroveň, že ta elektřina přes tepelné čerpadlo bude o dost levnější...

"Lidi hlavně zajímá co je teď" to je sice pravda, ale to teď je skutečně z vyhlídkou na 10 let, protože pokud stavíte nebo modernizujete způsob vytápění neočekáváte, že to budete za 2 roky předělávat, protože to zrovna jiným způsobem např. dřevem vyjde levněji... Jsou to zkrátka vysoké investice u kterých i obyčený člověk plánuje nejen na příští sezónu, ale nejlépe v horizontu 10-20 let!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se