Příspěvek na OZE v Německu příští rok klesne. Cena pro spotřebitele by přesto mohla vzrůst

DomůEnergetika v zahraničíPříspěvek na OZE v Německu příští rok klesne. Cena pro spotřebitele by přesto mohla vzrůst

I přes snížení poplatku na obnovitelné zdroje energie by se ceny elektřiny pro konečné spotřebitele v Německu mohly v příštím roce opět mírně zvýšit. Hlavními důvody jsou rostoucí síťové poplatky a cena silové elektřiny. Se zprávou včera přišel list Frankfurter Allgemeine Zeitung, do dalších medií se informace dostala skrze německou tiskovou agenturu (dpa).

Poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie v Německu (tzv. OZE přirážka – EEG Umlage) mohl v příštím roce klesnout ze současných 6,8 eurocentu za kWh (cca 1,76 CZK/kWh) na 6,4 centů/KWh (cca 1,65 CZK/kWh). Výše poplatku bude oficiálně oznámena v pondělí.

Poplatkem je financována podpora pro provozovatele solárních, větrných, vodních, bioplynových nebo geotermálních elektráren. Poplatek je účtován za každou kWh spotřebované energie pro německé spotřebitele. Vysoce energeticky náročné průmyslové podniky a některé další podnikatelské subjekty však mají tento poplatek snížen, ve snaze udržet tyto podniky konkurenceschopné. OZE přirážka je v Německu významnou složkou ceny elektřiny pro konečné spotřebitele, tvoří přibližně její čtvrtinu.

Cena elektřiny pro domácnosti se spotřebou v rozmezí 2,5-5 GWh/rok v Německu. Zdroj: BNetzA

Konečná cena elektřiny v Německu je významně zatížena daněmi, síťovými poplatky a dalšími poplatky. Ty v roce 2017 tvořily 55 % ceny pro domácnosti s roční spotřebou v rozmezí 2,5-5 MWh. Síťové poplatky dalších 23 %. Právě v případě síťových poplatků se očekává v příštím roce nárůst a to i vlivem vyšších poplatků za distribuci elektřiny. Toto zvýšení by mohlo společně s rostoucími cenami silové elektřiny více než kompenzovat snížení poplatku za OZE.

„I když poplatek za OZE dle aktuálních prognóz poklesne, cena elektřiny se pravděpodobně dokonce zvýší,“ uvedl včera Mathias Köster-Pattison, energetický expert německého portálu pro srovnávání energetických tarifů Verivox.

Německá asociace pro energetiku a vodárenství (BDEW) v příštím roce očekává růst cen elektřiny pro většinu spotřebitelů v Německu a jako faktor uvádí nárůst ceny silové elektřiny. Předseda BDEW, Stefan Kapferer, požaduje po federální vládě masivní úlevu v ceně elektřiny.

I Německý průmysl vidí ohrožení pro svou konkurenceschopnost. Kromě poplatku za OZE jej ohrožují prudce rostoucí síťové poplatky a další poplatky spojené s Energiewende, tvrdí prezident Asociace německého textilního a módního průmyslu, Ingeborg Neumann. Dle něj je poplatek za OZE příliš vysoký pro 95 % středně velkých průmyslových podniků, které platí jeho plnou výši.

Zdroj úvodní fotografie: ecotricity.co.uk/