RTE: Francouzská soustava je na letošní zimu připravená lépe než loni

DomůEnergetika v zahraničíRTE: Francouzská soustava je na letošní zimu připravená lépe než loni

Francouzská elektrizační soustava je podle provozovatele tamní přenosové soustavy připravena na nadcházející zimu lépe než v loňském roce. V případě vyšší spotřeby by se Francie mohla rovněž obrátit na své sousedy, kteří by měli disponovat dostatkem výkonu.

Francouzská síť by podle jejího provozovatele, společnosti RTE, měla letošní zimu zvládnout bez větších obtíží, a to zejména díky vyšší plánované dostupnosti jaderných a vodních elektráren než v loňském roce. V případě normálových teplot by špičkové zatížení mělo dosahovat zhruba 85 GW.

„V případě náhlého ochlazení je, vzhledem k předpokládané dostupnosti francouzské výrobní flotily, riziko tlaku na elektrizační soustavu celkově nižší než během loňské zimy, a to zejména pro leden a únor 2020,“ uvedla podle agentury Reuters společnost RTE.

Podle provozního ředitele RTE Jean-Paula Roubina jsou současné zásoby vody ve francouzských vodních nádržích na nejvyšší úrovni za posledních 10 let. Vyšší objem srážek od září tak pomohl vytvořit dostatečné zásoby pro vodní elektrárny.

Přestože je nyní v odstávce 14 jaderných bloků, do ledna by se většina z nich měla podle Roubina vrátit do provozu. Stejně tak se podle něj Francie může letos spoléhat na dovoz elektřiny ze sousedních zemí, se kterými je propojena přeshraničními vedeními o celkové přenosové kapacitě 8,6 GW.

„Ve srovnání s loňskou zimou bychom tuto zimu mohli díky vyšší dostupnosti zdrojů v sousedních zemích dovážet více,“ řekl Jean-Paul Roubin.