Domů
Energetika v zahraničí
Rusko zprovoznilo novou elektrárnu v Kaliningradu
Irsching, paroplynová elektrárna jejíž osud je nejasný. Zdroj: http://www.siemens.com/

Rusko zprovoznilo novou elektrárnu v Kaliningradu

Rusko dnes uvedlo do provozu novou elektrárnu v Kaliningradské oblasti, která leží mezi Litvou a Polskem. Snahou Moskvy je docílit soběstačnosti enklávy, než se pobaltské státy odpojí od ruské rozvodné sítě. Litva, Lotyšsko a Estonsko to plánují na rok 2025, uvedla agentura Reuters.

Kaliningrad nemá s pevninským Ruskem hranici a je závislý na dodávkách elektřiny z Litvy. Ta ji oplátkou odebírá z Ruska.

Evropští diplomaté upozorňují, že odpojení energetické sítě vytváří potenciál pro politický spor mezi Ruskem a EU. Pokud nastane v Kaliningradu neočekávaná událost a dodávky elektřiny budou přerušeny, může to Rusko vnímat jako nepřátelský akt států EU.

Rozhodující fáze měla být v letošním roce, kdy byly pobaltské státy připraveny začít testovat vlastní odpojení od ruské sítě. Testy však byly odloženy a nový termín stanoven nebyl.

Elektrické vedení
Ilustrační foto

Rusko se chystá provést vlastní testy letos v květnu, uvedl dnes místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak. Ještě předtím učiní totéž Kaliningrad.

Ruská státní energetická společnost InterRAO dnes oznámila, že spouští plynovou elektrárnu v Pregole o výkonu 455,2 megawatu. Z tamních čtyř stanic je největší a Moskva doufá, že díky nim bude Kaliningrad soběstačný.

Další dvě elektrárny spalující plyn o celkovém výkonu 312 MW byly zprovozněny loni v březnu a čtvrtá, uhelná elektrárna by měla být dokončena příští rok. Souhrnný výkon všech má činit zhruba jeden gigawatt.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
frank
6. březen 2019, 16:25

Vladimir Putin: Mr Kovalchuk, you mentioned the efficiency of the Mayakovskaya and Talakhovskaya TPPs. What will the efficiency be at Primorskaya?

Boris Kovalchuk: The Primorskaya TPP uses coal. Its efficiency will be 35 percent.

Vladimir Putin: What is the efficiency at the third, anchor plant?

Boris Kovalchuk: The Pregolskaya TPP, which will operate in base mode, will have an efficiency of 51–52 percent.

Vladimir Putin: That is, one-third more than at Mayakovskaya?

Boris Kovalchuk: That is correct, Mr President.

Vladimir Putin: Why is this?

Boris Kovalchuk: It uses steam and gas cycle technology. First, Primorskaya is using coal for fuel, and Pregolskaya is using natural gas.

Vladimir Putin: Congratulations. Go ahead.

Loudil
6. březen 2019, 18:39

No myslím si, že pro tak malou oblast Ruska bude 1000 MW v nových elektrárnách stačit. V oblasti žije kolem 900 tisíc lidí = ani ne Praha. Kaliningrad kdysi založil náš Přemysl Otakar II , byl by jistě dnes spokojen, že o něj pečuje Rusko. Je to dar světa Rusku za porážku fašismu v Evropě.

hariprasad
6. březen 2019, 20:15

Je to tak. Královec, Koenigsberg a až potom Kaliningrad. Jaroslav Hašek netušil, jak hlobokou má pravdu: "Moskali všechno snědli a zabrali." :-)

Loudil
6. březen 2019, 21:53

Ano, je to tak, ale Moskali v 1. i 2. válce šli zabírat cizí, až když byli sami napadeni zvenčí. Předtím je napadl Napoleon , poté Japonci, pak dvakrát za sebou Němci. Rus agrese nevyhledává jako západní státy. Ty byly mnohem čilejší v okupacích.

Josef Novák
6. březen 2019, 22:12

Zkuste tohle rici v pobaltskych zemich nebo ve Finsku. O Madarsku 56 a 21. srpnu 68 jste nekdy slysel?

Loudil
6. březen 2019, 23:04

To : Josef Novák

1. Pobaltské státy byly do roku 1918 součástí carského Ruska. Cara z jejich anexe neobviňujete ? Ne, to nebyl SSSR. Za obsazení tří pobaltských států r.1939 SSSR může Londýn a Paříž. Důvod je jednoduchý. Když Hitler před 80 lety obsadil ČSR, tak ruský ministr zahraničí Litvinov už druhý den poté vyzval Londýn , Paříž a Varšavu k vytvoření antihitlerovské koalice s cílem dostat Hitlera do války na dvou frontách. Moskva byla Západem odmítnuta. Stalin proto tváří v tvář Hitlerovi začal hledat všechny možnosti, jak svůj stát co nejvíce připravit na obranu proti Německu. Potřeboval získat čas na dozbrojení armády i výcvik. Smlouva s Německem byla ideální řešení. Udělal bych to taky ,kdybych byl Západem odkopnut jako Stalin.

2. Finsko v roce 1939 bylo zhruba v pozici fašistického Tisova Slovenska = německý nohsled. Hitlerem vyzbrojované a s poradci Wehrmachtu na svém území. O Finsku si netřeba dělat žádné iluze. Polofašistický stát.

3. Maďarsko a ČSSR to jaksi nebyla válka o které je tady vedena řeč. U nás bylo za léta 1968 - 89 asi 400 mrtvých lidí, většina neúmyslně zemřelých při dopravních nehodách nezkušených řidičů ruských náklaďáků.

Pavel
9. březen 2019, 19:46

Máš pravdu, sssr nebylo nic jiného než rusácké impérium, které se rozhodlo ke zločinné agresi vůči svobodným zemím, které se horko těžko osvobodili z carského feudalismu. Demokratické Finsko mohlo mít jako suverénní země za spojence kohokoli, přičemž zatímco se v roce 1939 stalo komunistické rusácko spojencem nacistického německa jen proto, aby si urvalo další území, tak Finsko se stalo spojencem německa jen proto, že bylo přepadeno rusáckým agresorem.

Samozřejmě je ještě nutno připomenout zločinou russáckou agresi vůči Polsku a Rumunsku.

frank
7. březen 2019, 10:19

Loudil : neuvěřitelné takže německý spojenec SSSR napadl Finsko a Finsko bylo bylo německým nohosledem :)

Maďarsko to jaksi nebyla válka :)

Svinské přepadení ČSSR 1968 si ještě velmi dobře pamatuji, tak jsem asi žil někde v nějaké virtuální realitě, jaksi ...

Takže loudile, když jsme do roku 1918 byli součástí císařského Rakouska tak po anšlusu jsme vlastně byli nácky okupování řádně protože vlastnická práva Rakouska přešla na Německo, že ?

Neskutečná proruská snůška, přepadení Polska ruku v ruce s bratrskou nacistickou armádou zapomenuto. Poskytnutí přístavů a letišť wermachtu při invazi do Norska. Výcvik německých tankových a leteckých jednotek na území SSSR po nástupu Hitlera k moci atd pro kroutiče dějin nic neznamenají :(

Petr
7. březen 2019, 10:20

By mě zajímalo, proč když už Rusko nepotřebuje přez Pobaltí posílat elektřinu do své enklávy, tak naráz Pobaltí přestává s vyhrožováním a přípravami na odtržení od levné elektřiny z ruské soustavy. Asi jim bude muset Rusko rychle začít tu elektřinu zdražovat, aby jim pomohlo dospět :)

I když díky vysávání jejich mladých pracujících Západem, se dnes dá považovat Pobaltí populačně spíš za silně přestárlé.

Ale třeba se Rusko smiluje, a už jen pro ně plus energeticky hladové a špinavé Polsko tam dostaví i tu před chvátáním původně naplánovanou jadernou elektrárnu. A Kalinigrad bude průmyslovým rájem uprostřed vymírajícího a upadajícího koutu EU.

frank
7. březen 2019, 10:36

No myslím, že některé regiony Ruska by mohly Pobaltí závidět věkovou strukturu a nízkou odchodovost mladých, nemluvě o průměrném věku mužů :)

Rusko mělo spíš problém s tím, že jim EU komise blokla vedení do Polska z Kaliningradu, odkud chtěli proud exportovat :)

Psalo se o tom i zde

Novak
8. březen 2019, 14:30

Dovolím si jen drobnost z vlastních zkušeností, do Pobaltí jezdím pravidelně už přes deset let a je velký rozdíl mezi tím co se tady a jinde vykládá v médiích a tím, jak to mnoho místních vidí. To se týká i vztahu k Rusům, který je mezi běžnou populací zcela jiný než jak ho prezentuje politická reprezentace dané země. Když se někdy projdete třeba po Vilniusu, tak uslyšíte ruštinu v mnohem větší míře než byste si z podobných zpráv představil. To je totiž region, ve kterém se národy míchaly mnoho století, dávno před CCCP, existují tam dávné rodinné vazby a i mentalita je prostě jiná. Mimochodem oblast Vilniusu a poměrně daleko na sever okupovalo v meziválečném období Pilsudského Polsko. Pokud jde o emigraci, dle mého osobního názoru, třeba při srovnání s Českem, je hodně vysoká, pokud z 3,5 milonové země žije milion lidí v zahraničí nebo tam odchází za prací, asi není něco úplně v pořádku. Na druhé straně je pravdou, že mnoho z těch, co odešli už dříve a byli úspěšní, mají kapitál, tak se dnes vrací. O tom by se dalo psát na několik stránek a je to na tomto serveru OT.

Tak jen k tomu Kaliningradu - ano, měla tam stát jaderka, myslím dokonce 2x 1000MW, před deseti lety jsem si dokonce dělal naději, že bych se na tu stavbu moh dostat :). Měla být samozřejmě plně exportní, nejen do polska, ale i do Skandinávie, nicméně pozdější politický vývoj to neumožnil. Pobaltí se chce dostat do synchronismu se zbytkem ENTSO-E, ale nejsem si jistý jestli to přes jediné vedení do Polska, které je dnes navíc HVDC bude to ono. Další propojení existují pod mořem, ale ty zůstanou HVDC. Dohoda o tom vedení do Polska se navíc uzavírala hodně dlouho a dost to drhlo. Další problém je ten, že třeba Litva po odstavení Ignalinské JE nemá dostatek vlastního výkonu, částečně obnovený zdroj Elektrénai má nízkou účinnost a nemají v něm v podstatě čím topit. Je tam jeden nový PPC blok, který se provozuje, ale ten sám samozřejmě nedostačuje, takže třeba Litva kryje dovozem až polovinu spotřeby, dle období. Výstavba JE byla odmítnuta v referendu, ale samotná Litva by na ni finančně stejně nedosáhla. Paradoxní je, že cena pro obyvatelstvo je tam okolo 60-70% ceny u nás, mimochodem zatím nemají paušály (v tomto ráj na zemi). Předpokládám, že propojením, resp. synchronizací se toto může dosti výrazně změnit i když pravděpodobně nepůjde o úplné odstřižení od Ruské, resp. Běloruské sítě, nějaké přeshraniční spojení asi zůstane a udělá se DC spojka, aby bylo možno nakupovat energii, pokud to bude dávat ekonomický smysl.

Loudil
7. březen 2019, 11:09
Loudil
7. březen 2019, 11:42

To : frank

Opravdu by mne zajímal váš zdroj informace o tom, že z letišť a přístavů SSSR dne 9.dubna 1940 vypluly lodi Kriegsmarine a vzletěly bombardéry Luftwaffe s cílem útoku na Norsko. I když je historie válečných konfliktů mým koníčkem, nikde jsem na to zatím nenarazil. Čili = další váš výmysl proti Rusku. Rok 1968 jsem zažil na vlastní kůži a můžu potvrdit, že se pro mne v životě vůbec nic nezměnilo. Dokončil jsem ZŠ ,nastoupil na gympl a pak dál. Rodiče pokračovali ve svých zaměstnáních, přistavěli jsme dům, koupili Žigula- 1200, odletěli k moři - tedy jen do Bulharska. Na období po r.1968 moc rád vzpomínám , studium, mládí, první lásky, nic mi nechybělo ,.... to ovšem neznamená, že bych srpen 1968 nějak vítal. Vojska SSSR u nás pobývala asi tak, jako nyní vojska USA pobývají v Německu či v Japonsku. Ano, Německo provádělo výcvik svých vojsk v SSSR , ovšem v době, kdy jeho útočné ambice nebyly tak zřejmé. Západ vyzbrojoval Saddáma Husajna a všemožně ho podporoval proti Iránu , kdybych měl vyjmenovat kolik diktátorů na světě obdrželo zbraně USA a výcvik svých vojáků od US Army, tak bych psal ještě večer. Masarykův - "konstrukt ČSR" - se ukázal fatální chybou. Dějiny to ukázaly. Po r.1918 u nás nechtěly žít 3 miliony Němců a přes 1 milion Maďarů. Podrželi jsme je tedy násilím. Roku 1939 se Slováci trhli od nás poprvé, roku 1993 pak definitivně. Němce jsme vyhnali 1945 a SSSR si po zásluze právem vzal Zakarpatsko , kde žili téměř jen Ukrajnci. To, co vytvořil Masaryk bylo Rakousko -Uhersko v kapesním vydání. Největší národ Češi násilím zadržoval menší národnosti ve svém státě. Pak odešli : Němci, Slováci, Ukrajinci a velká část Maďarů. ČSR 1918 byl slepenec bez budoucnosti vytvořený násilím.

frank
7. březen 2019, 16:00

ponorky , zásobovací lodě a průzkumná letadla

je vidět, že víte pr. Loudile.

Doporučoval bych vám si něco zjistit o základně Западная Лица, v Německu známé jako Severní základna... zásobovací loď Jan Wellem odtud zajištovala zásobování ponorek a německých vojsk.

Loudil
7. březen 2019, 11:52

To : frank

Pokud jde o obyvatelstvo Pobaltí, tak jenom jeden údaj. Počet obyvatel Litvy se od znovunabytí nezávislosti 1990 do května 2018 snížil z 3,7 mil. na 2,8 mil. 900 000 osob úbytku za 18 let představuje obřích téměř 25 % obyvatel ! Mladí a schopní utekli, zůstali přestárlí a neschopní. Pokud to takto půjde dál, tak naše obranné ?? stíhačky Grippen budou v členech NATO v Pobaltí hlídat už jenom písek a poušť . Pusta bez lidí je budoucností členů NATO v Pobaltí.

frank
7. březen 2019, 16:05

https://archiv.ihned.cz/c1-65469400-za-ctvrtstoleti-z-ruska-emigrovalo-az-18-milionu-obyvatel

Za čtvrtstoletí z Ruska emigrovalo až 18 milionů obyvatel. Většinou odchází podnikatelé a mladí lidé Nevěří prý ruskému státu.

Loudil
7. březen 2019, 17:17

TO : frank

Není vůbec podstatné , kolik obyvatel z které země odešlo ,ale jak se vyvíjí celkový počet obyvatel v zemi. Za Rusko vám mohu prozradit tato pravdivá čísla. Roku 1990 na konci existence SSSR = 148 milionů. K 1. lednu 2018 = 146,8 milionu. Pokles počtu obyvatel za pěknou dobu 28 roků jen o 1,2 milionu ! Doslova liliputská demokratická zemička NATO Litva ztratila ve stejné době skoro to samé co obří Rusko, tedy 0, 9 milionu. Čtvrt století budování demokracie i členství ve "skvělém NATO" nijak nezabránilo zoufalému úprku z této země, Litvy. Jak je možné, že nějaký člověk tvrdí, že z Ruska odešlo 18 milionů lidí za 25 let a přitom se počet obyvatel nezměnil ? Jednoduše ! Moskva, Petrohrad, ... jsou přitažlivým cílem pro přistěhovalce z chudších bývalých republik SSSR , Putinův režim je vůbec nezajímá, oni chtějí lepší platy jak doma. A ty v Moskvě dostanou. Díky přistěhovalcům se počet obyvatel Ruska zvýšil r.2017 o 70 000 lidí. Není to moc, ale je to přírůstek. Dále mělo Rusko "jednorázový přírůstek" po protiústavním polovojenském puči na Ukrajině organizovaném ze Západu , kde se do Ruska zpátky rádi vrátili občané Krymu = asi + 2 miliony. O Rusku se tedy dá pravdivě říci , že se jeho počet obyvatel mění minimálním tempem. Na rozdíl od řady států NATO =Bulharsko, Maďarsko, Pobaltí, nyní Chorvatsko,.... Rusko si ještě stojí dobře. P.S. Pořád mi dlužíte jmenovat ona Stalinova letiště ,odkud Luftwaffe vzlétla r. 1940 k útoku na Norsko .

Loudil
7. březen 2019, 17:37

Dál už to tu pitvat nebudu. Ale myslím si svoje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se