Domů
Energetika v zahraničí
Skupina Sev.en koupila další uhelnou elektrárnu v zahraničí
Australská uhelná elektrárna Vales Point
Zdroj: Webaware / Public Domain

Skupina Sev.en koupila další uhelnou elektrárnu v zahraničí

Česká energetická skupina Sev.en koupila většinový podíl v uhelné elektrárně Vales Point na jihovýchodním pobřeží Austrálie. Skupina tímto krokem rozšířila svou flotilu uhelných elektráren o další zdroj s celkovým instalovaným výkonem 1320 MW a technickou životností do roku 2029. Transakce zahrnuje taktéž nedaleký uhelný důl, který elektrárnu zásobuje.  

Transakce přichází uprostřed dlouhého období turbulencí na trhu s elektrickou energií, kdy v Austrálii levná elektřina z obnovitelných zdrojů ztěžuje ziskový provoz uhelných elektráren, a to i v době prudce rostoucích velkoobchodních cen elektřiny. Právě to byl dle představitelů konkurenční energetické společnosti Origin jeden z důvodů, který rozhodl o plánovaném předčasném odstavení nedaleké uhelné elektrárny Eraring již v roce 2025.

Mluvčí dosavadního vlastníka elektrárny Vales Point, společnosti Delta Electricity, v únoru uvedl, že elektrárna Vales Point, která se podílí na výrobě elektřiny v Austrálii zhruba 4 %, se nehodlá ubírat stejnou cestou jako Eraring. Naopak plánuje prodloužit svůj provoz o dalších 20 let po roce 2030.

„Neexistuje žádný způsob, jak by australský průmysl mohl přežít takto rychlá oznámení o uzavření. Tyto elektrárny by měly zůstat v provozu alespoň do jejich vyřazení, abychom mohli mít hladký přechod trhu,“ uvedl Trevor St Baker, poloviční vlastník Delta Electricity, který tak potvrdil oživení plánu na prodloužení životnosti elektrárny.

Společnost Sunset Power International, obchodující pod záštitou Delta Electricity, koupila elektrárnu od vlády New South Walesu v roce 2015 za 1 milion australských dolarů. Už v roce 2017 stoupla její hodnota na 722 milionů australských dolarů. Baker neuvedl přesnou hodnotu transakce se společností Sev.en, poznamenal ale, že dohoda se nepřiblížila k 700 milionům australských dolarů.

Skupina Sev.en začala významně investovat do fosilních zdrojů v zahraničí v roce 2018, kdy oznámila ambiciózní program mezinárodní expanze. Kromě uhelných dolů, elektráren a tepláren na území České republiky vlastní 50% podíl v energetické společnosti InterGen, provozující tři plynové elektrárny ve Spojeném království a drží podíl v dalších dvou uhelných elektrárnách v Austrálii.

Australský uhelný sektor

Austrálie je výrazným producentem hnědého i černého uhlí. V objemu zásob vytěženého uhlí se globálně jedná o pátého největšího producenta a desátého největšího spotřebitele. Více než 80 % veškerého vytěženého uhlí směřuje na export zejména do Japonska, Jižní Koreje a dalších asijských zemí. Export uhlí na zahraniční trhy je realizován i poblíž elektrárny Vales Point, v jejíž blízkosti se nachází dva terminály na vývoz uhlí o celkové kapacitě přesahující 110 milionů tun uhlí ročně.

Ačkoliv podíl uhlí v energetickém mixu Austrálie dlouhodobě klesá, uhelné elektrárny se stále podílejí z více než 50 % na výrobě elektrické energie v zemi. Budoucnosti uhelného průmyslu v zemi nahrává i postoj mnoha vládních představitelů. Například bývalý Ministr pro zdroje Keith Pitt v roce 2021 uvedl, že uhlí zůstane významným přispěvatelem do australské ekonomiky i po roce 2030, protože celosvětová poptávka nadále roste.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se