Srbsko se orientuje na obnovitelné zdroje, zvládne rychlý přechod?
Letošní rok bude klíčový pro srbskou energetiku. Pokud vše půjde podle plánů, bude do konce roku připojeno do sítě 250 MW výkonu v obnovitelných zdrojích, stejný instalovaný výkon má potom přibýt i v roce 2019.
V současnosti je hlavním obnovitelným zdrojem vítr a podle plánů, které představil srbský ministr energetiky Aleksandar Antič, tomu nejinak bude i letos. Podle plánů mají být letos do srbské přenosové soustavy připojeny větrné parky Alibunar o výkonu 42 MW, dále 105 MW ve větrném parku Kovačica a část Čibukského parku o instalovaném výkonu 100 MW. Všechny tyto parky jsou umístěny v severní provincii Vojvodina.
Zamýšlený cíl připojit do roku 2020 celkově 600 MW v OZE není pro srbskou přenosovou soustavu lehkým úkolem – celkový instalovaný výkon Srbska byl v roce 2015 7,6 GW, z čehož téměř 60 % je v uhelných elektráren, 35% ve vodních zdrojích a zbylých 5 % připadá na plynové elektrárny a jiné OZE.
„Cílem srbské vlády je udržitelný rozvoj, ale také boj proti klimatickým změnám, kde klíčovou roli hrají obnovitelné zdroje a energetická účinnost.“
ministr energetiky Aleksandar Antič
Díky těmto novým instalacím se Srbsko přiblíží svým cílům o zajištění 27 % své spotřeby z obnovitelných zdrojů do roku 2020. V současné době OZE zajišťují 23-24 % spotřeby země. Na energetickém veletrhu RENEXPO konaném na konci dubna ministr Antič řekl, že s ohledem na zamýšlené cíle EU v oblasti OZE pro rok 2030 (uvažuje se navýšení cíle podílu OZE na 30-35 %) je Srbsko připraveno na nové energetické výzvy. Dodal, že se připravují nové projekty, zvláště v oblasti malých a velkých vodních elektráren, ale také větrné a solární parky. Solární průmysl se v zemi moc oblibě netěší, ačkoli úroveň slunečního osvitu je v Srbsku velmi dobrá.
“Srbsko doposud nevyužilo potenciál solární energie pro výrobu elektřiny a tepla, přestože má během roku mnohem více slunečních dní než mnohé země, které tento zdroj již roky využívají.”
ředitel nadace pro životní prostředí Aleksandar Macura
Podle Macury byla solární energetika podporována feed-in tarify, ale tyto objemy byly velmi omezené a byly rychle vyčerpány. Také podle něj technologie není na takové úrovni, aby se v současné době obešla bez jakékoli podpory. Další možností je přechod od uhlí k biomase. Tento krok již vloni posvětil ministr Antič, když schválil půjčku pro 10 tepláren, které se pro podobný krok rozhodly.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se