Ukrajinská vláda během prezidentských voleb zakázala státní Naftogaz zdražovat plyn

DomůEnergetika v zahraničíUkrajinská vláda během prezidentských voleb zakázala státní Naftogaz zdražovat plyn

Vláda Ukrajiny, na které v současné době probíhají prezidentské volby, zakázala tamní státní společnosti Naftogaz zdražovat plyn koncovým zákazníkům. Přestože tento krok může získat hlasy současnému prezidentovi Porošenkovi, zemi může zkomplikovat čerpání další finanční pomoci.

Zákaz, jež platí retroaktivně od 1. dubna, dnes podle agentury Reuters oznámil ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman, spojenec současného prezidenta Porošenka. Porošenko se tak zřejmě snaží před nadcházejícími koly prezidentských voleb získat sympatie voličů.

Vláda podle Hrojsmana sice zastropovala ceny plynu pro koncové zákazníky na hodnotě 8,55 hřiven za metr krychlový (zhruba 7,2 Kč za kubík), při příznivých tržních podmínek však může plyn dodávat i levněji.

Tržní ceny plynu jako podmínka další pomoci

Přestože pro obyvatele Ukrajiny mohou znít nižší ceny zemního plynu jako pozitivní zpráva, pro tamní ekonomiku může být výsledek zcela opačný. Navýšení současných cen na tržní hodnoty bylo jednou z podmínek Mezinárodního měnového fondu (IMF) pro další finanční pomoc zemi zmítané válkou. IMF je přitom jedním z největších věřitelů Ukrajiny.

V loňském roce ukrajinská vláda přistoupila na opakované žádosti IMF a na podzim ceny plynu v zemi vzrostly téměř o čtvrtinu, díky čemuž si země zajistila finanční pomoc ve výši 3,9 miliard dolarů (přibližně 89 miliard Kč). Současné zastropování cen tak může zkomplikovat další vyjednávání o finanční pomoci.