Domů
Energetika v zahraničí
Datová centra mají do 10 let tvořit téměř 9 % spotřeby elektřiny v USA
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Datová centra mají do 10 let tvořit téměř 9 % spotřeby elektřiny v USA

Rozvoj umělé inteligence proměňuje datacentra v obří spotřebiče energie. Do roku 2035 by měla spotřeba elektřiny v datacentrech tvořit téměř 9 % spotřeby elektřiny v USA, což je více než dvojnásobek stávajícího podílu. Další generace datacenter má přitom řadu specifik - vyžaduje totiž obrovský výpočetní výkon, vyznačuje se koncentrovaným vlastnickým modelem a má velký dopad na lokální elektrické sítě.

Výzkumníci z BloombergNEF (BNEF) předpokládají
, že příkon amerických datacenter vzroste do roku 2035 na 78 GW, což je více než dvojnásobek proti aktuálním zhruba 35 GW. Růst spotřeby elektřiny v datacentrech by měl být přitom ještě prudší. Vzrůst by měla ze zhruba 140 TWh (průměrná hodinová spotřeba 16 GWh) v roce 2024 na necelých 430 TWh (průměrná hodinová spotřeba 49 GWh) v roce 2035.

Výhled příkonu a průměrné hodinové spotřeby amerických datacenter. Zdroj: BNEF

Čtyři klíčoví hráči a potřeba nových lokalit

Kromě výhledu prudce rostoucí poptávky upozorňují výzkumníci z BNEF na specifika týkající se rostoucí spotřeby elektřiny v budovaných datacentrech. Ty spočívají mimo jiné v tom, že poptávka není fragmentovaná jako v případě ostatních rostoucích segmentů, jako jsou elektromobilita či tepelná čerpadla, ale 42 % kapacity amerických datacenter spadá pod čtyři společnosti - Amazon Web Services (AWS), Google, Meta a Microsoft. AWS navíc plánuje zčtyřnásobit příkon svých datacenter ze současných 3 GW na téměř 12 GW.

Pro společnosti vyvíjející pokročilé modely umělé inteligence je přitom klíčové, aby si dokázaly rychle zajistit kapacitu v datových centrech. To vede ke stále vyššímu důrazu na umístění v oblasti, kde je dostatek kapacity v elektrické síti, krátké lhůty pro připojení, daňové úlevy a dostupné pozemky. Developeři se proto stále častěji poohlížejí po jiných než tradičních oblastech pro datacentra, kterými jsou Virginie, Oregon, Texas či Kalifornie.

Geografické umístění velkých datacenter v USA. Zdroj: BNEF

Poptávka neporoste jen v USA

Přestože jsou Spojené státy americké globálním lídrem v oblasti datacenter, růst poptávky v dalších částech světa také nabírá na obrátkách. BNEF očekává, že globální spotřeba elektřiny v datacentrech vzroste do roku 2035 na 1 200 TWh a do roku 2050 následně na 3 700 TWh.

"Náš krátkodobý výhled je ovlivněn výzvami spojenými s rozvojem nových projektů. Dlouhodobý výhled, jehož nejistota je zákonitě vyšší, je založen na základních předpokladech - kolik dat budou lidé potřebovat a kolik energie bude třeba na jejich zpracování, ukládání a přenos," dodal BNEF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
25. duben 2025, 15:08

Datacentra jsou v USA další vhodná příležitost pro rozvoj OZE. Fotovoltaika a větrné elektrárny jsou jediné zdroje (kromě plynových elektráren) , které v realitě lze velmi rychle, velmi levně vybudovat a které dodávají levnou elektřinu.

jan Klimeš
25. duben 2025, 19:59

Souhlas, datacentrum baterie potrebuje tak ci tak, tak se asi nejake baterky nadimenzuji na vykriti spicek, mozna i celou noc. K tomu diselgenerator tak ci tak.

S tou spotrebou el. energie pro AI bych to nevidel cerne ;)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se