Ve Velké Británii vznikne zatím největší bateriové úložiště s bateriemi od Tesly

DomůEnergetika v zahraničíVe Velké Británii vznikne zatím největší bateriové úložiště s bateriemi od Tesly

V jižní Anglii tento měsíc začne výstavba zatím největšího bateriového úložiště ve Velké Británii využívajícího kontejnerové bateriové systémy od společnosti Tesla. Celkem 28 tzv. Megapacků by mělo zahájit provoz v průběhu příštího roku.

Developerská společnost Fotowatio Renewable Ventrures začne v příštích týdnech budovat své druhé velkokapacitní bateriové uložiště o výkonu 34 MW a kapacitě 68 MWh, které se bude nacházet v západním Sussexu v Anglii.

Projekt bude využívat 28 Megapacků od společnosti Tesly, které se skládají z  lithium–iontových bateriových článků. Úložiště bude řízeno systémem Tesly (Autobidder), který umožní obchodování s přebytky v reálném čase a stálý dohled na zařízení. Projekt má být uveden do provozu v průběhu příštího roku.

“ Toto je opravdu významný milník v rozvoji bateriových uložišť na průmyslové úrovni ve Velké Británii, které nevyžadují žádné dotace.  Pomůže nám to k posunu k zelenější ekonomice,” uvedl Peter Kavanagh, CEO Harmony Energy.

Fotowatio spolu s firmou Harmony Energy již od léta v jižní Anglii provozuje bateriové úložiště s výkonem 7,5 MW a kapacitou 15 MWh. Toto zařízení obchoduje s elektrickou energii na velkoobchodních trzích a zároveň poskytuje podpůrné služby přenosové soustavě.

Velká Británie se zavázala k ambiciózním cílům v oblasti rozvoje OZE do roku 2030. Velkokapacitní baterie mají zemi zajisti dostatečný flexibilní výkon pro udržování vyrovnávání výkonové bilance přenosové soustavy.