Domů
Rychlé zprávy
Velká Británie s Čínou vybudují jaderné výzkumné centrum za 50 milionů liber

Velká Británie s Čínou vybudují jaderné výzkumné centrum za 50 milionů liber

Britský ministr financí George Osborne je na zahraniční cestě v Číně, kde projednává vstup čínských investorů do projektu Hinkley Point C. Kromě spolupráce na výstavbě nové jaderné elektrárny se obě strany dohodly na vybudování jaderného výzkumného a inovativního centra ve Velké Británii za 50 milionů liber.

Příběh jaderné elektrárny Hinkley Point C je velmi dlouhý a značně zamotaný. Začátek sahá do roku 2005, kdy tehdejší premiér Tony Blair představil energetickou politiku Velké Británie, která se měla zaměřit na výstavbu nových jaderných elektráren. Hinkley Point C v Somersetu se stal oficiálně nominovanou potenciální lokalitou pro výstavbu nové jaderné elektrárny v roce 2009. Od roku 2012 probíhají v Somersetu přípravné práce.

Projekt Hinkley Point C trápí několik problémů, které úzce souvisí s problémy při výstavbě jiných evropských reaktorů EPR a také s financováním projektu. Realizace jaderné elektrárny Hinkley Point C by měla stát 24,5 mld. liber.

Britsko-čínská jaderná spolupráce ponese více plodů

V těchto dnech probíhá zahraniční cesta britského ministra financí George Osborna, mezi jejíž stěžejní témata patří projekt Hinkley Point C, kde by mezi významnými investory měly být skupiny China General Nuclear Corporation a China National Nuclear Corporation. Osborne ujistil čínské kolegy, že je připraven dát projektu vládní garanci ve výši 2 mld. liber.

Osborne během své pětidenní cesty zároveň oznámil vybudování špičkového jaderného výzkumného centra, které bude rovněž výsledkem spolupráce s Čínou. Centrum by mělo vzniknout ve Velké Británii. Předpokládané náklady jsou 50 milionů liber.

Navíc byla oznámena spolupráce provincie Sichuan a Cumbria při odstavování jaderných elektráren a při nakládání s jaderným odpadem.

„Naše partnerství je postavené na trvalých hospodářských vazbách a rostoucí spolupráci. S osobní podporou vícepremiéra Maa posilujeme partnerství v oblasti jaderné energetiky. Společně můžeme vytvořit pracovní místa a rozvíjet naše schopnosti, což je důvod k vybudování nového výzkumného centra.“

George Osborne, britský ministr financí

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se