Domů
Energetika v zahraničí
Velké ropné společnosti se neobávají brzkého konce éry fosilních paliv

Velké ropné společnosti se neobávají brzkého konce éry fosilních paliv

Velké ropné společnosti si nemyslí, že ropný průmysl čelí bezprostřední hrozbě. Tyto společnosti čím dál tím méně investují v oblasti obnovitelných energií a stále se orientují na fosilní paliva. Vedle ropy se ve velké míře spoléhají také na zemní plyn a investují do LNG projektů.

Společnost BP v minulých letech investovala do výroby solárních panelů, či do větrných elektráren. To vše ve snaze čelit budoucnosti bez ropy. Dnes by se ovšem aktivity BP daly označit spíše jako „návrat k ropě“. Firma investice do obnovitelné energie významně snížila.

„V minulosti jsme učinili velké sázky. Mnoho z nich ale nefungovalo. Prozatím si nejsme jistí, co bude komerčně přijatelné.“
generální ředitel BP Bob Dudley

Větrné elektrárny
Větrné elektrárny. Ilustrační fotografie.

Vrchol poptávky po ropě

Předpokládá se, že vrchol poptávky po ropě nastane během následující generace. Čína a Indie uvažují o zákazu vozidel využívajících jako palivo benzín, nebo naftu. Přesto největší ropné společnosti nevěří možnosti, že by čelily bezprostřední hrozbě.

Podle Reuters projekty vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů získávají zhruba 3 % z celkových 100 miliard dolarů souhrnných ročních výdajů pěti největších ropných firem. BP, Chevron, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell a Total se mnohem více soustřeďují na těžbu ropy a posilování své bilance. Podle Reuters tyto firmy věří, že mohou do nových energetických odvětví vstoupit později koupí společností a technologií. Pokud to bude potřeba a pokud to bude výdělečné.

„Momentálně zde není žádný náznak vrcholu poptávky. Během dalších 10 či 20 let očekáváme, že poptávka
generální ředitel Chevronu John Watson

Spása v podobě zemního plynu?

Víra ve stabilní budoucnost ropy se opírá zejména o rostoucí spotřebu rostoucích ekonomik. Významným tahounem bude například sektor dopravy v Asii. Z analýzy Chevronu zároveň vyplývá, že je nepravděpodobné, aby v zemích jako jsou Indie a Nigérie, byla vybudována potřebná infrastruktura pro elektromobily.

Podle odhadů BP auta tvoří zhruba pětinu spotřeby ropy. Tudíž, i kdyby se elektromobily masově rozšířily, ropné společnosti stále očekávají poptávku ze strany letecké, železniční a nákladní dopravy.

Ropní giganti částečně spoléhají na zemní plyn. Plyn může nahradit uhlí ve výrobě elektřiny a může být více využíván v chemickém průmyslu. Na vrchol poptávky po ropě se tedy kupříkladu Shell, podobně jako Chevron a Exxon, připravují investicemi miliard dolarů do nových LNG projektů po celém světě.

Předpověď spotřeby energií společnosti BP. Zdroj: Reuters/BP 2017 Energy Outlook

Kritika této strategie

Existuje mnoho kritiků, kteří tvrdí, že jsou ropné společnosti příliš krátkozraké. Tvrdí, že změna nepřijde tak pomalu, jak očekávají. Podle kritiků se větrná a solární energie stanou mnohem levnějšími a podobně jako dnes plyn mnohdy nahrazuje uhlí, tak budou tyto obnovitelné zdroje nahrazovat plyn.

Pokud by velké ropné společnosti chtěli mít na trhu s obnovitelnými energiemi stejný podíl, jaký mají nyní v sektorech ropy a plynu, musely by do obnovitelných zdrojů investovat přibližně 350 miliard dolarů během následujících 18 let, tvrdí společnost Wood Mackenzie.

Společnosti ovšem investují mnohem méně. Shell přislíbil investovat až 1 miliardu dolarů do „nových energií“ do roku 2020. Dalším příkladem může být Total, který oznámil investice ve výši 500 milionů dolarů ročně na rozvoj alternativních zdrojů. Ovšem brzy po tomto prohlášení oznámil koupi Maersk Oil za 7,5 miliardy dolarů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
15. listopad 2017, 15:53

Sluníčkáři pouze donutili velké ropné společnosti investovat do OZE v rámci reklamy a charity, čili úplně blbě a nevýkonně.

Přitom společnost s největšími zkušenostmi s mořskou těžbou ropy, mohla kdyby postupovala pouze v rámci ohledu na dosažení zisků, investovat úzce a odborněji do ukotvování větrných elektráren ke dnu nebo podvodních turbín v průlivech.

Taky mohly ropné společnosti hodně stavící v pouštích mít blížeji k výstavbě solárních tepelných věží se zásobníky na večer, které mají velkou budoucnost v arabských státech.

Robert
15. listopad 2017, 19:55

Zajímavé. Nevěděl jsem, že sociálně empatičtí lidé mají takovou moc, aby přesvědčili ropné společnosti k investici do těchto technologií.

Petr
16. listopad 2017, 11:43

Ubrečenci mají v médiích a neziskovkách obrovskou moc, ale převážně destruktivní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se