Domů
Životní prostředí
MŽP rozdělí dvakrát více finančních prostředků na snížení emisí v ČR

MŽP rozdělí dvakrát více finančních prostředků na snížení emisí v ČR

Ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo, že více než zdvojnásobí objem finančních prostředků, které přidělí na projekty směřující ke zlepšování životního prostředí a snižování emisí. Na snížení množství emisí v průmyslu a zemědělství přidělí ministerstvo další 2,7 mld. Kč.

Dotace pochází z 8. výzvy operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020, do kterého bylo přijato celkem 240 žádostí o dotaci. Požadavek na dotace dosáhl rekordních 5,5 mld. Kč a více než dvojnásobně překonal původně vyhrazených 2,5 mld. Kč.

Hlavním důvodem pro rozšíření dotací jsou emise České republiky v průmyslu a zemědělství, které dle tiskové zprávy ministerstva dlouhodobě stagnují.

Dotace budou přesněji směřovat zejména na náhradu, rekonstrukci nebo pořízení dodatečných zařízení na spalovací a ostatní stacionární zdroje znečištění.

Díky tomu by mělo dojít ke snížení mimo jiné emisí tuhých látek a škodlivých oxidů (oxidy síry a dusíku).

„Kvalita ovzduší v České republice totiž i přes přijímání množství legislativních a finančních opatření v posledních letech stagnuje. Zhruba jedna třetina obyvatel žije v oblastech s překročenými denními imisními limity pro jemné prachové částice.“

Richard Brabec, ministr životního prostředí ČR

Většina dotací bude směřovat do průmyslových podniků, které nejlépe splnily hlavní sledované indikátory, mezi něž bylo zařazeno potenciální snížení prachových částic označených PM10 a PM2,5.

Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že realizací dodatečných 56 projektů by mělo dojít k ročnímu snížení emisí tuhých znečišťujících látek o 963 tun, SO2 o 2 249 tun a NOx o 396 tun.

Podle ředitele SFŽP Petra Valdmana je důležitá i administrativní stránka věci, aby bylo zajištěno včasné rozdělení prostředků a přiměřeně rychlá realizace požadovaných projektů. K tomu dodává: „Administraci žádostí jsme nastavili tak, abychom i při takto velkém počtu přijatých žádostí stihli všechny vyhodnotit včas a dodržet tak termíny, které jsme žadatelům slíbili.

//

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se