Domů
Životní prostředí
OZE jako řešení i problém. Německá vládní agentura upozorňuje na negativní dopady na faunu a floru
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

OZE jako řešení i problém. Německá vládní agentura upozorňuje na negativní dopady na faunu a floru

Německo musí věnovat větší pozornost vlivu rozvoje obnovitelných zdrojů na biotopy a živočichy, uvádí Spolková agentura pro ochranu přírody (BfN). Současný přístup musí být pří pohledu na ambiciózní cíle v podílu OZE v budoucnu změněn, více by měly být využívání městské oblasti.

Spolková agentura pro ochranu přírody, která působí jako vědecký orgán spolkové vlády pro národní a mezinárodní ochranu přírody při Spolkovém ministerstvu životního prostředí, se ve své aktuální studii z 13. února zabývá negativními dopady rozvoje obnovitelných zdrojů energie na životní prostředí. Problematické jsou dle agentury vzhledem ke své velikosti a vlivu na přírodu a krajinu zejména větrné elektrárny.

Energiewende je na první pohled patrná ve všech částech Německa. Pro některé je větrná elektrárna symbolem čisté energie, pro jiné je ohyzdným prvkem ničícím ráz krajiny.

„Obnovitelné zdroje energie jsou zároveň řešením i problémem,“ uvádí  prof. Beate Jesselová, prezidentka Federální agentury pro ochranu přírody pro list Süddeutsche Zeitung.

Zpráva vládní agentury vychází z výsledků více než 40 výzkumných projektů. BfN v rámci nich, mimo jiné, zjistila, že pro obnovitelné zdroje jsou stále častěji využívány přírodní oblasti, jako jsou lesy nebo rozsáhle využívané louky a pastviny.

Velkoplošná kultivace energetických plodin, jako je kukuřice pro použití v bioplynových stanicích, přispívá ke ztrátě biologické rozmanitosti v zemědělské krajině. Výstavba a provoz větrných elektráren má dopad na vzhled krajiny a živočišné druhy citlivé na větrnou energii. Výstavba solárních elektráren zabírá rozsáhlé plochy a mění místní podmínky v důsledku částečného zastínění a oplocení pozemků.

V Německu na konci roku 2017 stálo 30 tisíc větrných turbín (onshore i offshore), v případě onshore větrných turbín připadá v průměru jedna turbína na každých cca 12,5 čtverečních kilometrů.  Společně s 1,5 milionem solárních elektráren a dalšími obnovitelnými zdroji se svou výrobou podílí aktuálně zhruba 40 % na německé spotřebě elektřiny.  Do roku 2030 má tento podíl vzrůst na 65 %, do 2050 potom na 80 %.

„Rozvoj obnovitelných zdrojů energie je nezbytným předpokladem pro dosažení cílů ochrany klimatu a musí také chránit živočišné druhy a biotopy před následky změny klimatu. Přeměna energie musí být přirozená a šetrná k životnímu prostředí. Důležitou roli hraje efektivní využití ploch a zohlednění příslušných podmínek krajiny,“ říká Jesselová.

Dle BfN musí země začít s využívání systémů obnovitelných zdrojů, které co nejefektivněji využívají danou plochu a mají co nejnižší dopad na obyvatele, přírodu a krajinu. Nezbytné je zavedení nových způsobů, nevyhnutelné bude větší využití městských oblastí, zejména v podobě decentralizovaného rozvoje fotovoltaiky na střechách a fasádách.

Úvodní fotografie: Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Emil
15. únor 2019, 12:32

Další německý rozbřesk?

Jan Veselý
15. únor 2019, 13:15

Ale houby, tady jde hlavně o klasické "když dva dělají totéž, není to totéž". Jde jen o to, BMU by chtělo regulovat výstavbu OZE, aby se lépe předešlo výstřelkům všehoschopných, bezohledných idiotů a mamonářů. Tj. cílem budou závazná pravidla pro šetrnou výstavbu a provoz. Tohle je o několik řádů menší problém než to, co se muselo řešit a řeší okolo uhelné či ropné energetiky.

frank
15. únor 2019, 13:46

Ropná energetika v Německu ???????? Navíc uhelná pojede v Německu nejspíš déle než u nás, životnost naprosté většiny českých uhelek zdaleka nedosahuje "plánovaného konce uhelných elektráren v Německu" :)

energetik
15. únor 2019, 13:49

Tak ono ty nové Německé jsou také trošku na jiné úrovni než ty v ČR z dob komunizmu. Takže je logické že budou také déle v provozu, protože mají také vetší účinnost a menší emise.

Mirous
15. únor 2019, 14:18

A o kolik nižší emise a účinnost? Nijak podstatně.

Milan Vaněček
15. únor 2019, 14:29

Fotovoltaiku na střechách a brownfieldech neporazíš. Nejlepší, nejčistší, nejakceptovanější řešení. Řada firem už pracuje na levné fotovoltaické krytině na střechy s životností přes 50 let. Nechte se za 5 či 10 let překvapit.

Petr Závodský
15. únor 2019, 15:34

Pane Vaněčku, ani by se s Vámi nepřel, pokud by to nebylo tak, že na každý instalovaný 1000 MW v solárech musí vyrůst někde 1000 MW v plynu.

Milan Vaněček
15. únor 2019, 17:51

Jak kde, ve Švýcarsku či Švédsku rozhodně ne. A to jsou též země co odchází od jádra. Co se týče celosvětového vývoje, s výjimkou jaderných skansenů bude po 2050 dominovat OZE a plyn (tam kde se v zimě topí). Anejlepší doplňky slunce jsou vítr (ten dává nejvíc v zimě) a samozřejmě voda. Jádro bude jen ve skansenech, vědecký výzkum jaderné energetiky zkomírá, jen vojenský jaderný výzkum jede na plné obrátky.

Na tom ČR nic nemůže změnit.

Emil
15. únor 2019, 14:43

Ten rozbřesk spočívá hlavně v těchto souvětích:

1) "Problematické jsou dle agentury vzhledem ke své velikosti a vlivu na přírodu a krajinu zejména větrné elektrárny."

2) "Velkoplošná kultivace energetických plodin, jako je kukuřice pro použití v bioplynových stanicích, přispívá ke ztrátě biologické rozmanitosti v zemědělské krajině."

3) "Výstavba solárních elektráren zabírá rozsáhlé plochy a mění místní podmínky v důsledku částečného zastínění a oplocení pozemků."

Z toho zrovna nečiší budovatelské nadšení z dalšího navyšování podílu VtE a biomasy v Německu. A jestli se ty ambiciózní cíle Německa mají naplňovat jen pokrýváním střech v "městských oblastech", tak to si jdu koupit popcorn.

Martin Hajek
15. únor 2019, 23:14

Pane Veselý, ono když začnete ty větrníky důsledně regulovat, tak jako je regulována výstavba každé jiné elektrárny, tak rychle zjistíte, že skoro žádné nepostavíte. Takže to je celé kvadratura kruhu. Krajina a příroda se pod záminkou zelené energie vesele devastuje a pokud bude převládat zelená ideologie, tak i devastovat nadále bude. Ale je dobře že negativa postupně vyplouvají na povrch a začíná se o nich mluvit.

Loudil
15. únor 2019, 15:40

Nejde jen o vliv energetiky na přírodu. Bohužel, i když socialismus již dávno zanikl, tak konzumní systém kapitalismu zdá se bude mít ještě ničivější účinky na přírodu, jak socialismus. Plastových odpadů všeho druhu přibývá geometrickou řadou , to je holý fakt. Dnešní hračky z plastu ? Po týdnu se vyhazují, já měl kdysi celokovového "pásaka", ke kterému bylo možné v obchodě dokoupit elektromotorek na výměnu. Jako dítě jsem bydlel na vesnici a prakticky jsme nepotřebovali popelnici. Proč ? Mléko bylo ve vratných lahvích, limonády to samé, pivo to samé, víno to samé,... lahve se vymývaly a vracely do oběhu. Jako čtyřčlenná rodina jsme za měsíc v podstatě neměli žádný !! odpad do popelnice. Topili jsme v kamnech Petra + sporáku = papírové pytlíky a ubrousky od školních svačin šly na podpal kamen, dřevěný odpad se rovnou spaloval a železné věci se házely do bedny v dílně a až jich bylo dost, tak se odevzdaly v kovošrotu. Plastové věci byly velkou výjimkou , bylo jich minimum. Igeliťáky neexistovaly, místo dnešních igelitek jsem chodil nakupovat do síťovky , která měla životnost 15 let.

P.S. Tuto civilizaci zničí honba za ziskem za každou cenu. Není úniku. Včera jsem slyšel v rozhlase, že za 1 uplynulý rok zmizelo ze světa 2,5 % hmyzích druhů .Navždy a díky člověku. My lidé, jsme na řadě po hmyzu. Zkolabujeme jako civilizace díky konzumnímu sytému.

Carlos
16. únor 2019, 01:23

No tak kapitalismus nezničil nějakých 10% rozlohy SSSR do stavu nebezpečného lidskému zdraví.

Taky nevím kdo to vyhubil růžové delfíny v čínských řekách a kdo vylévá sajrajt z výroby elektroniky na pole.

Vyhazovat plastovou hračku po týdnu... tak to nekupujte na tržnici a kupte pořádnou ocelovou, když se vám to zdá málo trvanlivé, proadím vám v Olympii, počkat brno je magorů u plné, tam nejezděte, je krásný obchod se železnými autíčky, jen si připalatíte.

Sedmičky Vám vinař v soukromí taky otočí, litrovky taky. Kde je problém? Jo to byste musel se zvednout a jet, ale chápu že let přes celou Eurasii leze do peněz.

Kvůli konzumnímu systému? Státy kde je kapitalismus mají velmi často rozvinutou demokracii, která brání tomu aby k destrukci došla, pomocí spolků a pod. Svět ničí různé socialistické diktatury, které potřebují prachy pro nenažrané vládce. Proti těm škody nadělané Rothschildem, Rockefelerem a bůh ví kým jsou nic.

Petr
16. únor 2019, 12:36

Tak největší spotřebu energií i čehokoliv dalšího na obyvatele mají z větších národů prokazatelně přežranci z USA, kde je v té ideologii konzumerismu nejvíc podporovali právě ti Rothschildové a Rockefelerové.

Loudil
16. únor 2019, 21:07

Zdá se vám ,že statisíce hektarů řepky olejné na našich polích je - "v pohodě" ?? Zjistěte si, jaké sajrajty se užívají k jejímu ošetřování. Můj bratr dělá 30 let traktoristu , co mi vykládá je děsivé. Horší hospodaření jak za časů socialistických JZD o 50 % min. Aby měli max. zisk, tak zlikvidovali živočišnou výrobu = prasečáky i kravíny zmizely = už nehnojí hnojem, ale jen chemikáliemi, aby ještě ušetřili, tak už nedělají hlubokou orbu, jen mělkou , vše se "šulí " kde to jde. Z půdy se stává "tvrdý suchý beton", navíc prosycený samými chemikáliemi , skutečný hnůj tam půda neviděla už 25 let.

Honza
15. únor 2019, 23:11

Hmm, tak s negativním vlivem na krajinu typu "částečné zastínění a oplocení pozemků" jsem se ještě nesetkal ... teď už vím, že nesmím dlouho postávat na louce, abych neohrozil její prosperitu ... Zajímalo by mne, jak Spolková agentura pro ochranu přírody reaguje na výstavbu různých výrobních hal a skladů - tam už to není jen nějaké "částečné zastínění a oplocení pozemků"

Loudil
15. únor 2019, 23:19

Souhlas. Elektrárny vadí, ovšem : haly, sklady, parkoviště, dálnice, satelitní městečka kolem velkoměst atd. atd. jsou jaksi bez vlivu na ničení přírody ? I u nás jsou po roce 1995 v módě hypermarety stavěné většinou na polích či loukách za městem - každý z nich má i s parkovištěm kolem 3 hektarů. Za socialismu se bez problémů nakupovalo v sámoškách v centru měst, blízko svého obydliště . Z hlediska ničení přírody jsme učinili velký krok zpět. Lidé z centra města jedou 5 až 10 km ven, aby si tam nakoupili a pak zase nazpátek . Zácpy, zplodiny, zabraná půda = zhovadilost na entou.

Martin Hajek
16. únor 2019, 00:35

Jo, za komunistů se špatně nežilo, v létě bylo vedro v zimě sněžilo. Zjara ledy tály byly povodně, to jste milé děti přišly o hodně...

Petr
16. únor 2019, 12:50

Hlavně teda přišli bílí Češi o ty děti. Po roce 1989 drasticky padla porodnost, a do současnosti se nedostala ani nad prostou obnovovací úroveň.

To vyčítám Klausovi nejvíc, že při tom největším nespravedlivém nastavení rozdílu zdanění zaměstnanců a podnikatelů na světě, tam alespoň nedal pro živnostníky na tak nízké zdanění podmínku výživy 2-4 dětí, klidně i do těch přestudovaných 26 let.

O Chrchlovi se nebavím vůbec, ten dokázal jenom kritizovat králíkárny, ale pak, když se dostal k moci, tak bydlení pro větší rodiny nepodpořil nijak.

Carlos
16. únor 2019, 13:17

Nemít děti je IN od určité životní úrovně a omezeného vlivu náboženství. Na tom není nic divného, když si najdete statistiky porodnosti na google, tak je to tam jasně vidět, roste životní úroveň, do protivky jde porodnost, pokud tam nehraje roli náboženství, nebo diktatura, ale ani to nemusí být dlouhodobě pravda, Írán měl jenom špici po revoluci a jinak je to kdesi pod 2 taktéž. Zahraji-li si na pravítkového inženýra, tak v roce 2020 bude KSA kolem 2, Sýrie také, Egypt 2.5-2.2. Indie dosáhne 2.0 tak 2020-2022... Při růstu životní úrovně.

Problém v tomto státě je spíš příliš vysoké obecné zdanění práce a zaměstnanců. Řešením není více danit živnostníky/podnikatele lidi s příjmy na úrovni německé uklízečky, ale naopak snížit zátěž zaměstnanců a eventuálně snížit daně pro skupinu <20k hrubého měsíčně.

Jsme PARLAMENTNÍ republika, ne prezidentská, Havel nebo Klaus ve funkci prezidenta měli minimální pravomoci a páky na to to ovlivnit.

Jinak tu asi 57% času byla u moci levice/populisti a asi 11% úřednické/prezidentské vlády. na ODS/pravici tu zbývá 32% Levice/úředníci měli hodně času to napravit, neudělali to, asi by si tím dost možná vypustili voličský rybník, jaksi platí že čím hůř tím líp. Procenta berte s odhadem, dělal jsem to bajwoko.

Pokles porodnosti po 90. roce byl nejspíš dán i tím že se zničeho nic objevily nové možnosti a došlo k odkladu těhotenství a najetí na trendy ze západu, což je pochopitelné.

Carlos
16. únor 2019, 13:17

Nemít děti je IN od určité životní úrovně a omezeného vlivu náboženství. Na tom není nic divného, když si najdete statistiky porodnosti na google, tak je to tam jasně vidět, roste životní úroveň, do protivky jde porodnost, pokud tam nehraje roli náboženství, nebo diktatura, ale ani to nemusí být dlouhodobě pravda, Írán měl jenom špici po revoluci a jinak je to kdesi pod 2 taktéž. Zahraji-li si na pravítkového inženýra, tak v roce 2020 bude KSA kolem 2, Sýrie také, Egypt 2.5-2.2. Indie dosáhne 2.0 tak 2020-2022... Při růstu životní úrovně.

Problém v tomto státě je spíš příliš vysoké obecné zdanění práce a zaměstnanců. Řešením není více danit živnostníky/podnikatele lidi s příjmy na úrovni německé uklízečky, ale naopak snížit zátěž zaměstnanců a eventuálně snížit daně pro skupinu <20k hrubého měsíčně.

Jsme PARLAMENTNÍ republika, ne prezidentská, Havel nebo Klaus ve funkci prezidenta měli minimální pravomoci a páky na to to ovlivnit.

Jinak tu asi 57% času byla u moci levice/populisti a asi 11% úřednické/prezidentské vlády. na ODS/pravici tu zbývá 32% Levice/úředníci měli hodně času to napravit, neudělali to, asi by si tím dost možná vypustili voličský rybník, jaksi platí že čím hůř tím líp. Procenta berte s odhadem, dělal jsem to bajwoko.

Pokles porodnosti po 90. roce byl nejspíš dán i tím že se zničeho nic objevily nové možnosti a došlo k odkladu těhotenství a najetí na trendy ze západu, což je pochopitelné.

Carlos
16. únor 2019, 13:18

Omluva za double post, něco se porouchalo.

Loudil
17. únor 2019, 22:55

TO :Hájek

Věcné argumenty došly

Carlos
16. únor 2019, 01:01

Tak se odstěhujte do země medvídka Pú či na Volodikovu daču, tady vám ty nářky nikdo brát nebude.

Každému co jeho jest a pokud v tom centru jsou ceny takové že tam nikdo moc nebydlí, tak k čemu tam bude obchod? Zajeďte si do centra brna, vylezte ze šaliny a courejte po ulicích, těch sámošek, pekáren najdete na to kolik tam je lidí dost, nebo raději ne, v Brně je podivínů už dost, dalších netřeba.

Jo tím obydlištěm jste to zabil. Že pozdravuju medvídka Pú a Voloďu.

Loudil
17. únor 2019, 23:04

Krásnou ukázkou toho, kam vede konzumní systém je Japonsko. Díky konzumu už dnes jeden velký důchoďák, brzy jedna velká LDN. Stále větší obrat obchodů tam obstarávají - berle, hole, invalidní vozíky, gumové pleny, umělé zuby, ... zajímavý konec systému , který - "zvítězil nad socialismem". Nyní už začal pohřbívat sám sebe. Konzumní systém je vlastně "pohřební vůz - "celého svého obyvatelstva". Nemá žádnou perspektivu.

Carlos
18. únor 2019, 00:12

Naopak, to je díky důsledné, byť nevědomé aplikaci Marxova (možná Engelsova, no ono je to prašť jak uhoď) Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb. Takže se ve firmách jelo a jede 8 + 2 + 4, v průměru, 8 placených normálních hodin 2 placeného přesčasu a 4 neplaceného jako ukázka loajality firmě. Takže 14 hodin denně v práci, někde se v kanclu i přespává, domů nechodí.

Japonsko je pekelně posedlé výkonem, precizností dokonalostí, to si přihoďte, takže víte jak je to třeba s lidmi do 35 let? Až asi 45% mužů nemělo přítelkyni, ženu ani sex, u žen asi 35%, jedna z nejčastějších odpovědí proč byla ta že na to nejsou připravení, že neví jak ve vztahu, jak případně se starat o dítě a pod. Takže je tam teď velký business s certifikáty a kurzy (teoretickými) partnerského života, péče o rodinu a pod.

A ano, pak je tam fenomén hikikomori, který je už extrém, ale že by to bylo skrz konzumní společnost, to ne, spíše je to tlakem společnosti a dost podivnými jevy na ostrovech, urbanizací atd.

Martin Hajek
18. únor 2019, 03:02

Právě jste si dal krásný vlastní gól. Rusko vymírá už celá dlouhá léta a Čína velmi brzy vymírat začne a pak to bude kvůli demografickému zubu po politice jednoho dítěte rapidní sešup. Rozdíl je tedy hlavně v tom, že o podmínkách a délce života Japonců se může Rusům a Číňanům leda zdát, dlouhodobá prognóza je velmi podobná.

Loudil
18. únor 2019, 09:45

Konzumní systém postupně "semele" každý stát, tedy i Rusko a Čínu. Rusko je na tom nyní zhruba jako ČR, počet obyvatel tam stagnuje už jen díky přistěhovalcům . Japonci nemají přistěhovalce a tak jich rovnou ubývá Čína má nyní takový přírůstek jako USA ovšem USA mají onu "výhodu" ? značného počtu přistěhovalců = španělsky hovořících Latinos. Takže obyvatelstvo USA procentuálně roste rychleji jak to čínské. Ovšem už nyní asi 13 % obyvatel USA uvádí jako svou mateřštinu španělštinu a v USA nechce mluvit anglicky. Tyto "španělské enklávy" v USA sále rostou a roku 2050 už budou bílí Američné v menšině = Latinos, černoši, indiáni, asiaté je svým počtem převýší. Je tedy otázkou, nakolik ona imigrace USA vlastně prospívá. Může se stát, že v jižních státech USA = Kalifornie, Texas Latinos převáží a budou se chtít od USA odtrhnout, jako nyní Katalánci od Španělska. Já bych se v USA z velkého přílivu imigrantů v USA tolik neradoval.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se