Domů
Rychlé zprávy
Pařížská klimatická dohoda vstoupí v platnost začátkem listopadu

Pařížská klimatická dohoda vstoupí v platnost začátkem listopadu

Pařížská klimatická dohoda vstoupí v platnost 4. listopadu tohoto roku. V tomto týdnu byla splněna poslední legislativní podmínka – dohodu již ratifikovaly země, které se společně na emisi skleníkových plynů podílí více než 55 % světové produkce.

V prosinci minulého roku vznikla v Paříži mezinárodní dohoda o ochraně klimatu. Cílem Pařížské klimatické dohody je udržení globálního oteplování pod 2 °C oproti průměrným teplotám v preindustriální době. Snahou je udržet zvýšení teploty pod 1,5 °C. Z tohoto důvodu by v druhé polovině tohoto století měla být dosažena tzv. “neutralita skleníkových plynů”. Tedy emise skleníkových plynů se bude rovnat množství plynů zpětně „uskladněných“. (Jednotlivé závěry konference jsme přehledně shrnuli v tomto článku.)

Dále bylo dohodnuto, že dohoda vstoupí v platnost 30 dní poté, co bude ratifikována vice jak 55 zeměmi a současně se tyto země budou podílet na celkové produkci skleníkových plynů z více jak 55 %.

Zamýšlené klimatické plány jednotlivých států se stanou závaznými

Začátkem tohoto týdne byla dohoda ratifikována již 62 signatáři (včetně například USA a ČLR), což nicméně představovalo pouze 51, 89 % světové produkce skleníkových plynu. Byla tak splněna pouze jedna ze dvou zmíněných podmínek k tomu, aby dohoda vstoupila v platnost. To se změnilo v průběhu týdne, když ji ratifikovala Kanada, Nový Zéland a Evropská unie. Aktuálně tak tedy ratifikaci uskutečnilo již 74 z celkového počtu 197 signatářů. Jejich podíl na celkové emisi skleníkových plynů dosahuje 58,82 %. Přesáhl tak požadovanou hranici 55 %.

 „Silná mezinárodní podpora toho, aby Pařížská dohoda vstoupila v platnost, vypovídá o naléhavosti celé situace a odráží jednotnost jednotlivých vlád v názoru, že pevná mezinárodní spolupráce je zcela zásadní k dosažení klimatických změn,“ reagoval na tuto událost Pan Ki-Mun, generální tajemník OSN.

Vstoupení dohody v platnost bude mít za následek několik akcí. Zamýšlené národní klimatické plány se stanou pro jednotlivé státy závazné. Při OSN vznikne nový orgán, který bude dohlížet na dodržování těchto plánů. Velmi zajímavé bude také sledovat nadcházející klimatickou konferenci OSN v Marakeši, která se uskuteční mezi 7. a 18. listopadem.

Zdroj úvodní fotografie: Yann Caradec

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.